پایتخت فرهنگ اسلامی

در روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی:

نمایشگاه شاهنامه‌های نفیس خطی و چاپ سنگی در موزه قرآن و هدایای مقام رهبری حرم رضوی افتتاح شد

کد خبر : 46513

همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نمایشگاه شاهنامه‌های نفیس خطی و چاپ سنگی در موزه قرآن و هدایای رهبری حرم مطهر رضوی افتتاح شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از گنجینه رضوی، در مراسم افتتاح این نمایشگاه محمد حسین‌زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به بازدید از مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، وجود گنجینه‌هایی بی نظیر در این مجموعه که بیانگر هویت ایرانی اسلامی است را حیرت‌آور توصیف کرد.

وی، جمع‌آوری چنین مجموعه‌هایی را در جهان امری حکومتی برشمرد و تصریح کرد: آستان قدس رضوی که یک نهاد دینی با سبقه چندصدساله است، بی‌نظیرترین نهاد دینی در جهان است که این کار را انجام می‌دهد.

حسین‌زاده، فعالیت دست اندرکاران فرهنگی آستان قدس رضوی در جمع‌آوری و مدیریت مجموعه‌ای عظیم از گنجینه فرهنگی را شایسته تقدیر و تشکر دانست و آن را ذخیره‌ای برای آیندگان برشمرد.

در این نمایشگاه ۱۰ نسخه خطی متعلق به قرن دهم هجری قمری به نمایش گذاشته شد که در ۲۵، ۲۷ و ۲۸ سطر به خط نستعلیق کتابت شده و دارای مجالس تصویر است.

همچنین در بخش دیگری از این نمایشگاه ۱۵ نسخه چاپ سنگی از قرن ۱۳ به بعد در معرض بازدید قرار گرفته است که در فاصله زمانی ۱۲۶۷ تا ۱۳۲۶ قمری به چاپ رسیده است.

درمراسم افتتاح این نمایشگاه، موسوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی حضور به هم رساند.

گفتنی است این نمایشگاه از ۲۵ اردیبهشت تا ۸ خرداد ماه برای بازدید علاقه‌مندان در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری دایر خواهد بود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن