اسلاید شوشهری

هجوم نفس گیرها به مشهد

کد خبر : 46463

طبق پیش بینی ها، ریزگرد های قره قوم نیز موجب تشدید وضعیت آلودگی هوای مشهد خواهد شد.

صبح مشهد– ریزگردها با بی رحمی تمام پس از از نفس انداختن مردم استان های تهران، نواحی غربی و مرکزی کشور در حال حرکت به سمت نواحی شرقی کشور و مشهد هستند، دیروز هوای مشهد پس از چند هفته طراوت بهاری با ورود ریزگردها آلوده شد و در وضعیت هشدار قرار گرفت. وزش بادهای شدید نیز در این میان قوز بالا قوز شده و بیشتر گرد و غبار و ریزگردها را به سمت مشهد کشانده است، هواشناسی استان هشدار داده گرد و غبار هم از نواحی جنوبی استان مثل گناباد و هم از سمت شمال استان مانند بیابان‌های قره‌ قوم و منطقه سرخس می خواهد مشهد را محاصره کند مگر این که باز هم باران به داد هوا برسد و نجات بخش باشد.

مسئول مرکز پایش آلاینده های محیط زیست شهرداری مشهد نیز در گفت و گو با خراسان رضوی از افزایش غلظت آلاینده های هوای مشهد خبرداده است. ۲۰ فروردین امسال ریزگردها وحشیانه از سمت جنوب غرب کشور حمله ور شدند، به نحوی که هوای تهران و چند شهر بزرگ دیگر کشور مثل مشهد به شرایط اضطرار رسید و شاخص‌های سنجش آلودگی هوا از وضعیت بحرانی خبر می دادند. حالا هم دوباره ریزگردها آسمان چند شهر کشور را تیره کرده و علاوه بر تهران، شهرهای برخی استان های غربی را نیز به تعطیلی کشانده است، ریزگردهایی که حالا حضورشان در مشهد نیز مشهود شده و طبق پیش بینی متولیان انتظار می رود طی روزهای آینده بر حجم آن ها افزوده شود. البته آن طور که از گفته های اسماعیلی مسئول مرکز پایش آلاینده های محیط زیست شهرداری مشهد پیداست، به نظر می رسد میزان غلظت آلاینده ها در روزهای آینده مثل وضعیت فروردین ماه نباشد.

وی می گوید: ما در شهرداری وظیفه رصد مانیتورینگ را داریم، این که با این وضعیت جلسه کارگروه اضطراری آلودگی هوای مشهد تشکیل خواهد شد یا نه باید از محیط زیست سوال کنید. وی ادامه می دهد: توده هوا با غلظت آلاینده بالا که از کشور عراق وارد شهرهای غربی کشور شده بود استان های مرکزی و غربی را درگیر کرده و به سمت شرق کشور در حال حرکت است، به نحوی که با نداشتن پوشش گیاهی مناسب در شرق کشور این توده ها تقویت خواهد شد.

باد از قره قوم وزیدن خواهد گرفت!
همچنین مبشری‌نسب، کارشناس مرکز هواشناسی خراسان رضوی در این زمینه گفت: طی روزهای آینده ضمن افزایش شدت وزش باد و گردوخاک شاهد کاهش کیفیت هوا در اغلب نقاط استان هستیم.هم اکنون هم گردوغبار در آسمان مشهد وجود دارد. وی در گفت و گو با «خراسان آنلاین» افزود: جهت وزش باد در استان از روی صحرای ترکمنستان است و منشأ ریزگرد و گردوغبار نیز صحرای قره‌قوم خواهد بود. ضمنا از چهارشنبه گسترش جریانات شمالی باعث افزایش ابرناکی و وقوع بارش‌های رگباری توأم با رعدوبرق با احتمال بارش تگرگ، آب گرفتگی و ایجاد روان‌آب در نواحی شمالی و شمال غرب استان می‌شود.

از آن جا که همیشه در ماجرای آلودگی هوای ناشی از ریزگردها در مشهد پای قره قوم در میان است، روزنامه خراسان سال ها پیگیری دیپلماتیک برای حل این مشکل را دنبال کرده است، در سفری هم که امسال سخنگوی وزارت امور خارجه به مشهد داشت روزنامه خراسان این موضوع را از خطیب زاده جویا شد و وی تاکید کرد که در سفر رئیس جمهور ترکمنستان به کشورمان موضوع زیست محیطی میان دوکشور مطرح خواهد شد تا بتوان به نتایجی در این زمینه دست یافت.

امان از سکوت متولیان
امروز که با ورود گرد و غبار و ریزگردها هوای مشهد در وضعیت هشدار قرار گرفته و پیش بینی ها از احتمال تقویت این وضعیت حکایت دارد، بارها با مسئولان محیط زیست استان تماس گرفتیم که تمهیدات آن ها برای پیشگیری و البته مواجهه با این وضعیت را جویا شویم اما دریغ از پاسخ! امان از این سکوت های بی وقت مسئولان. روزی که باید به افکار عمومی پاسخگو باشند سکوت می کنند و تماس های خبرنگار را بی پاسخ می گذارند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن