اسلاید شودانش و فناوری

آموزش و پرورش تبادکان نیاز به نگاه ملی دارد

کد خبر : 46141

کمبود فضای آموزشی در منطقه تبادکان تبدیل به یک معضل شده است.

رئیس آموزش و پرورش منطقه تبادکان گفت: تراکم جمعیت در منطقه تبادکان بسیار زیاد است به طوریکه ما با بحران فضای آموزشی مناسب مواجه شدیم.

به گزارش صبح مشهد، دکتر مصطفی ترکاشوند در نشست خبری هفته معلم در جمع خبرنگاران گفت: بیش از ۱۴۰ هزار دانش‌آموز در حالی  در مدارس تبادکان تحصیل می‌کنند که سالانه حدود ۱۰ هزار نفر بر شمار جمعیت دانش‌آموزان این منطقه افزوده می‌شود.

او افزود: جمعیت دانش‌آموزی منطقه آموزش و پرورش تبادکان امسال حداقل ۱۰ هزار نفر افزایش یافته است که معادل جمعیت دانش‌آموزان در ۸ استان‌ کشور است.

رئیس آموزش و پرورش منطقه تبادکان ادامه داد: بیش از ۲۲ هزار دانش‌آموز از اتباع خارجی هم در مدارس این منطقه در حال تحصیل هستند، که معادل یک‌سوم کل جمعیت دانش‌آموزان خارجی شاغل به تحصیل در خراسان رضوی است.

ترکاشوند بیان کرد: میانگین سرانه فضای آموزشی در منطقه تبادکان به ازای هر دانش‌آموز، با احتساب منطقه شهری و روستایی، تنها ۱.۸ مترمربع است و حال آنکه رقم استاندارد آن هشت متر مربع و میانگین کنونی همین شاخص در آموزش و پرورش خراسان رضوی ۴.۵ مترمربع است.

رئیس  آموزش و پرورش منطقه تبادکان تأکید کرد: در ۶ سال اخیر با همراهی اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و شهروندان نیکوکار، ۱۲۰ مدرسه در قالب طرح‌های آموزشی در منطقه تبادکان ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی مشکلات اقتصادی و معیشتی را مهمترین عامل ترک تحصیل دانش‌آموزان در منطقه تبادکان ذکر کرد و ادامه داد: گرچه آموزش و پرورش مسوول اصلاح و بهبود وضعیت معیشتی نیست، اما این مجموعه تلاش‌های فراوانی را برای بازگرداندن دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده به کلاس درس و محرومیت زدایی با همکاری سایر دستگاه ها مثل آستان قدس رضوی، سپاه امام رضا علیه السلام و خیرین ارجمند انجام داده است.

ترکاشوند ادامه داد: ۳۰ درصد استعداد های برتر در زمینه های علمی و ورزشی دانش آموزی کشور مربوط به منطقه تبادکان می باشد.

رئیس  آموزش و پرورش منطقه تبادکان تأکید کرد: گرچه کم و بیش خیران و نیکوکاران تلاش‌ها و اقدامات موثری برای رفع این مشکلات داشته و دارند، اما وسعت چهار هزار کیلومتر مربعی این منطقه و وجود بیش از ۱۴۰ هزار دانش آموز، که ۲۱ هزار نفر آنان را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند و همگی از محرومیت و فقر رنج می‌برند، کار را برای اثربخشی چنین حمایت‌هایی سخت کرده است.

گفتنی است، “تبادکان” نام روستایی واقع در دهستان “کنه‌بیست” بخش مرکزی شهرستان مشهد است که به محدوده‌ای چهار هزار کیلومترمربعی واقع در شمال این شهرستان نیز اطلاق می‌شود.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن