اسلاید شوشهری

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

تنها شهر ایران که قابلیت جهانی شدن دارد، مشهد الرضا ( ع ) است

کد خبر : 43976

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مشهد تنها شهر ایران است که می‌تواند جهانی شود، زیرا قابلیت پذیرش زائران بسیاری از کشورهای مختلف را دارد.

به گزارش صبح مشهد، دکتر علی آقامحمدی پنجشنبه شب در پیش نشست ششمین اجلاسیه ملی فرهنگ میزبانی ایرانی اسلامی در مشهد افزود: مشهد را باید به عنوان پایتخت دوم ایران به رسمت شناخت زیرا، زیارت، تجارت و صنعت در کنار همکاری‌های منطقه‌ای در خراسان بزرگ در حال رخ دادن است.

وی ادامه داد: می‌توان بین شهرهای مشهد، شیراز، سوریه و عراق همچون پیمان بین المللی شانگهای مسیر زیارتی ایجاد کرد و این در حالی است که هم اکنون تنها به عنوان مسیر عبوری بین خلیج فارس و کشورهای آسیای میانه قرار داریم.

آقامحمدی اظهار کرد: برای استفاده از این قابلیت باید زیرساخت های لازم همچون شهر فرودگاهی مناسب و هواپیماهای مدرن تهیه شود و پروازهای مشهد توسط همه فرودگاه‌ها پوشش داده شود.

او بیان کرد: برای عملیاتی شدن این کار باید یک هدف عددی تصور کرد، به عنوان مثال کشور چین۱۶۰ میلیون گردشگر خارجی دارد که اگر ما یک هزارم این جمعیت، یعنی حدود ۱۶۰ هزار نفر گردشگر در کشور داشته باشیم، آیا آمادگی و توان پذیرایی از آنان را داریم.

آقامحمدی گفت: باید سازماندهی مناسبی ایجاد شود تا گردشگران در بازگشت به کشور خود از ایران تعریف کنند و این امر منجر به افزایش گردشگر می شود.

وی افزود: همانگونه که هتل‌ها برای شناخت بهتر مردم دارای درجه بندی هستند با محوریت شورای شهر مشهد، باید تمام محصولات مرتبط با زائر هم درجه بندی شوند. همچنین باید سامانه جامع خدمات بین همه مشاغل زنجیره زیارت در مشهد ایجاد شود تا امکان خریدهای متفاوت همچون خرید بلیت سفر، آماده سازی و تهیه سوغاتی تا فروش آن در یک مسیر ساده به صورت افقی و در یک زنجیره انجام پذیرد.

آینده نگری همراه با ادبیات جدید

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این نشست گفت: تا زمانی که روند قضایی کشور در امر اقتصاد اصلاح نشود، مشکلات این حوزه نیز حل نخواهد شد و بر همین اساس طرحی در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است تا احکام قضایی، منجر به محکومیت فعالان اقتصادی و یا مصادره واحدهای تولیدی نشود.

دکتر مهدی برادران بیان کرد: باید با دید آینده نگر و با ادبیات جدید به دنبال ایجاد راه حل های نوین رفت نه اینکه در روندی باخت – باخت با افزایش قیمت در صنایع، منجر به کاهش ارزش پول ملی کشور شویم.

وی ادامه داد: گویا جریان نفوذی در داخل اقتصاد کشور وجود دارد که موجب زیان تولید کننده می شود، مثلاً در زمان آغاز شیوع کرونا و با توجه به نیاز به دستمال کاغذی، صادرات آن ممنوع می‌شود تا نیاز کشور تامین شود ولی پس از اشباع بازار، همچنان امکان صادرات برای تولید کننده مهیا نیست و اکنون برخی از این کارخانه‌ها، خط تولید خود را تعطیل کرده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: بسیاری از مشکلات اقتصاد کشور داخلی است و تحریم و تورم در حوزه تولید قابل قبول نیست.

سیدامیر مرتضوی افزود: موانع تولید در حوزه های مختلف شناسایی شده است و باید قانون رفع موانع تولید که استحصا شده با تصمیم گیری درست موجب رونق کسب و کار شود و متاسفانه افرادی اکنون برای تصمیم گیری در کمیسیون ها انتخاب شده اند که زمان کمتری برای تصمیم گیری در آن کمیسیون را دارند.

معاون دادگستری خراسان رضوی بیان کرد: تاکنون ۱۲ مورد در موضوع مالیاتی در ستاد تسهیل استانی مورد تایید قرار گرفته و برای تصویب به تهران ارسال شده و اکنون هفت ماه است که این مصوبات به اجرا درنیامده است و حال آنکه اکنون در شرایط فوق العاده ای قرار داریم.

وی اظهار کرد: در طول ۹ ماه گذشته سعی کردیم تا مشکل ۴۰۰ واحد تولیدی را بدون ایجاد پرونده قضایی حل کنیم و از ۳۰۰ واحد تولیدی نیز بازدید به عمل آمده است.

مرتضوی بیان کرد: برای حفظ فرصتهای اقتصادی موجود نباید واحدهای تولیدی تعطیل شود و از سوی دیگر نیروی انسانی به عنوان سربازان جبهه اقتصادی باید مورد حمایت قرار گیرد زیرا اگر در این جبهه موفق باشیم در سایر موضوعات فرهنگی و اجتماعی نیز موفق خواهیم بود.

سونامی گردشگری در فروردین سال ۱۴۰۱

رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست گفت: با توجه به واکسیناسیون علیه کرونا، در آغاز سال ۱۴۰۱ با سونامی گردشگری در بسیاری از شهرها مواجه خواهیم شد و اگر این موضوع در مشهد محقق شود باید نسبت به استقبال شایسته از گردشگران برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد.

هاشم دائمی افزود: باید از زاویه دید زائر به شهر مشهد نگاه کنیم تا بتوانیم خود را برای برخورد کریمانه با مسافران و زائران خود را بیشتر آماده کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر رتبه استقبال از گردشگری کشور در میان ۱۴۰ کشور جهان ۹۴ است که عدد قابل قبولی نیست و بخشی از آن به خاطر نبود زیرساخت های مناسب در این حوزه است.

عضو شورای شهر مشهد گفت: وظیفه شورای شهر فرایند تسهیل سازی استقبال از مسافر در فرهنگ میزبانی است.

ششمین اجلاسیه ملی فرهنگ میزبانی ایرانی اسلامی در ۹ اسفندماه در مشهد برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا خراسان رضوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 19 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن