اسلاید شویادداشت روز

دستکاری‌ها در اقتصاد برای رفع بیکاری نابودکننده بوده است

کد خبر : 43894

تجربه نشان داده دستکاری در ساختار‌های اقتصادی توسط دولت و مجلس عواقب خوبی در گذشته با خود نداشته؛ لذا در آینده نیز نخواهد داشت.

نویسنده: محمد حسین روشنک رییس کانون کارآفرینان خراسان رضوی

صبح مشهددستکاری در ساختار‌های اقتصادی توسط دولت‌های گذشته به‌خصوص در موضوعاتی مانند؛

مداخله در حوزه ارزی بویژه برقراری ارز ۴۲۰۰ تومانی، بی تدبیری در ارز حاصل از صادرات، مداخله بیش از حد در تجارت خارجی به بهانه حمایت از تولید داخلی (که نتیجه آن قاچاق وکولبری و غیر رقابتی شدن صنعت کشور بوده)، خصولتی‌سازی که محصول آن شرکت‌های زیانده بسیار که شاهد هستیم، خودروسازان که خودروهایشان چند برابر خودرو‌های تولیدی کشور‌های دیگر بنزین به قیمت مفت می‌خورند، هوا را غیر قابل تحمل کرده و مصرف‌کننده داخلی را می‌چاپند،
بورسی که سرمایه‌های دهک پایین جامعه را بلعید، ادغام وزارت خانه‌ها ازجمله صنعت، معدن و تجارت که هر سه حوزه را نابود کرد، گرانی بدون برنامه و بی ارزش بنزین که باعث بلوا و کشتار در کشور شد، مقابله با قاچاق که بجز کشتن کولبر‌ها حاصلی به همراه نداشته است و موارد دیگر که همه اعتراف دارند برای کشور تجربه خوبی نبوده است.

با این وجود و اینکه چرا بدون درس گرفتن از تجارب دستکاری‌های دولت‌های قبل، این روز‌ها نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی از یک طرف و دولت سیزدهم از طرف دیگر گویا برای اینکه بگویند دارند کاری انجام می‌دهند! مسابقه دستکاری در ساختار‌های اقتصادی کشور و مردم را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

مثلاً مجلس قوانینی مانند دریافت مالیات از خانه‌های خالی را که اولاً خود میدانند و معترفند قابلیت اجرا ندارد، دوما نا امنی ایجاد تا سرمایه‌ها از کشور به ترکیه فراری کند ، سوما ؛خانه‌سازی توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اگر کاملاً متوقف نشود حتماً با کاهش قابل توجه مواجه می‌ شود و قوانینی از این دست را تصویب می‌کند.

دولت نیز طرح بی‌پایه دادن بنزین « که خوراک خودرو های تولید خودش است »به کارت ملی مردم که عاقبت خطرناکی با خود خواهد داشت.

حذف بدون برنامه ارز ۴۲۰۰ تومانی «محصول دستکاری ناخلف دولت قبل که قلم قبلانوشت دولت سیزدهم در این موضوع نه راه پیش دارد نه راه پس» بطوری که اگر بدون دقت مداخله کند انداختن آتش در انبار پنبه است.

تدوین بودجه خیالی ۱۴۰۱ به‌خصوص در بخش وصول مالیات‌ها
و… را از برنامه‌های مهم اقتصادی خود می‌داند، غافل از اینکه اقتصاد به راحتی قابل دستکاری نیست و هر دستکاری در بخشی ممکن است نتایج بسیار خسارت‌باری برای بخش های دیگر داشته باشد همانگونه که دستکاری گرانی بی‌برنامه بنزین و ارز ۴۲۰۰ تومانی (رانت پرور) که حال نه ادامه آن به مصلحت اقتصاد کشور است و نه توقف آن ممکن است، داشته است .

قلم ضمن اینکه به دولت و مجلس ارادت دارد، به مقدار تجربه و از سر دلسوزی پیشنهاد می‌کند:
مجلس محترم شورای اسلامی بیکاری خود را با بررسی و ابطال قوانین مانع کسب و کار تصویب شده گذشته که بسیار است، پر کند!

دولت نیز اقدامات مانند آنچه شخص آقای دکتر رئیسی تاکنون دنبال کردند، از جمله رفع کدورت با کشور‌های جهان، « نه شرقی و نه غربی امام خمینی » بویژه همسایگان که تا اینجا کاری بسیار موفق بوده است و تأمین واکسن کرونا که واقعاً احسنت داشته و دارد، سفر‌های استانی و همدردی با مردم که تسکین سختی‌ها و تداوم مقاومت در برابر تحریم‌های شیطان بزرگ را به همراه داشته و… پیگیری و هرگونه دستکاری در حوزه‌های اقتصادی را به بعد از موفقیت در رفع تحریم‌ها که بنظر می‌رسد نزدیک باشد موکول نماید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن