اجتماعی

همراه با آقای «اوتسی» مومیای ۵۳۰۰ ساله!

کد خبر : 43711

ماجرای پیدا شدن مومیای ۵۳۰۰ ساله ای که نسل همه اروپایی ها به او بر می گردد

صبح مشهد– فکر کنید در یک مسیر مشخص شده در حال کوهنوردی باشید و ناگهان با یک جسد یخ زده مواجه شوید چه می کنید؟ احتمالا شما هم مثل زوج آلمانی که حدود ۳۰ سال پیش در یک کوهنوردی یک جسد یخ زده دیدند به پلیس زنگ می زنید. اما این جسد یخ زده یک تفاوت فاحش با دیگر جسدها داشت و آن هم این بود که بعد از بررسی در پزشکی قانونی تشخیص داده شد که این فرد حدود پنج هزار و ۳۰۰ سال پیش زنده بوده است. روز گذشته دوباره قصه این مومیایی ۵۳۰۰ ساله در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و قصد داریم درباره آن مطالبی بنویسیم که احتمالا برای شما جذاب و خواندنی باشد.

آشنایی با کهن ترین مومیای طبیعی اروپا
آقای اوتسی که تا الان لقب کهن ترین مومیایی طبیعی یافت شده در اروپا را به خود اختصاص داده است، همان پیرمرد ۵۳۰۰ ساله ای است که ما درباره او در مقدمه مطلب صحبت کردیم. متاسفانه این مرد به صورت زنده در بین بشر امروزی زندگی نمی کند اما حدود ۳۰ سال پیش با پیدا شدن جسدش در بین کوه های آلپ، به نوعی دیگر به زندگی در این دنیا بازگشت. در واقع او در این سفر طولانی مدتش، از عصر حجر به عصر فناوری وارد شد تا به همراه خود اطلاعات بسیار زیادی را برای انسان ها بیاورد.

سرگذشت اوتسی بعد از کشف
از سال ۱۹۹۸ تا الان، اوتسی در موزه باستان شناسی تیرول جنوبی در بولتزانوی ایتالیا به نمایش گذاشته شده است. یکی از مواردی که پس از بررسی جسد اوتسی مشخص شد این بود که او از بیماری انگل روده ‌ای رنج می ‌برده‌ است. در سپتامبر سال ۲۰۱۶، دانشمندان با استفاده از آزمایش های سی ‌تی اسکن توانستند با موفقیت صدای این مرد عصر حجری را بازسازی کنند و آن را به گوش همه رساندند. آن ها با موفقیت توانستند تارهای صوتی اوتسی، گلو و دهان او را با استفاده از یک مدل دیجیتالی تهیه کنند. البته ما نمی‌دانیم که این مرد در ۵۰۰۰ سال پیش به چه زبانی صحبت می کرده اما می‌توان الگوی حروف صدادار و بی‌صدایی را که این مرد از آن ها استفاده کرده بازسازی کرد. سی تی اسکن به محققان اجازه می‌دهد به صورت دیجیتالی حرکت بازو، جمجمه، مهره‌ها و استخوان مرد یخی را بدون وارد آوردن هرگونه خسارت به این جسد شکننده و حساس حرکت دهند. البته آن ها در این مسیر با مشکلاتی نیز مواجه بودند چرا که یکی از بازوهای این مرد یخی گلوی وی را پوشانده است.

علت مرگ اوتسی
دانشمندان تعیین کرده اند که اوتسی به احتمال زیاد توسط اصابت تیر شلیک شده از یک کمان به قتل رسیده است. همچنین از گرده‌های داخل معده اوتسی می‌توان حدس زد که او در فصل بهار به قتل رسیده است. جالب این است که بازماندگانی از نسل مادری اوتسی دیگر در اروپا پیدا نمی شوند اما بازماندگان پدری او در اروپا بسیار زیادند. بازماندگان او بیشتر در جزایر ساردین و کورسیکا زندگی می‌ کنند. با این تعریف، همه اروپایی ها می ‌توانند خود را خویشاوند اوتسی بنامند زیرا او از نخستین اروپایی ها بوده ‌است. دانشمندان می گویند که شجره حدود یک میلیون شهروند اروپایی به اوتسی می ‌رسد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن