اقتصادی

۲ خبر رئیس کل بانک مرکزی از ثبت و پاس کردن چک

کد خبر : 43170

رئیس کل بانک مرکزی از امکان ثبت، صدور و تاییدیه چک از طریق خودپرداز بانک‌ها و پاس کردن چک با استفاده موجودی فرد در بانک‌های مختلف خبر داد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایسنا، قانون جدید چک که از ابتدای امسال لازم‌الاجرا شد، ثبت و صدور چک را ملزم به ثبت در سامانه صیاد و نقل و ‌انتقال چک را از طریق پشت‌نویسی ممنوع کرد.

بانک مرکزی نیز در راستای پیاده‌سازی این قانون، روش‌های متنوعی را برای ثبت، تأیید و استعلام چک‌های صادر شده تدارک دید که شامل روش‌های حضوری و غیرحضوری می‌شوند.

روش‌های کاملاً غیرحضوری که همزمان با شروع توزیع چک‌های صیادی جدید عملیاتی شده‌اند شامل ارائه خدمات ثبت، تأیید و استعلام چک به وسیله برنامک‌های مبتنی بر تلفن همراه است اما از آن جایی که امکان ثبت و صدور چک در سامانه صیاد به صورت اینترنتی برای همه مقدور نیست، یک سری برنامه‌ریزی‌ها چون فعال سازی خودپردازها و ارسال پیامک برای ثبت و انتقال نیز لازم است.

در این زمینه دیروز علی صالح آبادی ، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: امکان ثبت، صدور و تاییدیه چک از طریق خودپرداز از آذرماه به تدریج آغاز می‌شود و تا پایان سال همه بانک‌ها باید این امکان را برای مشتریان فراهم کنند.وی خبر دیگری نیز داده و گفته است: در صورتی که در زمان وصول چک‌ها موجودی حساب در بانک مدنظر کفایت مبلغ چک را ندهد و آن فرد در حساب خود در بانکی دیگر موجودی داشته باشد، باید امکان برداشت از آن حساب فراهم شود. در این خصوص هم اینک ۱۸ بانک این امکان را فراهم کرده‌اند و از دی ماه امکان پاس کردن چک با استفاده موجودی فرد در بانک‌های مختلف فراهم می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن