استانیاقتصادی

نخستین جشنواره گردشگری زعفران با مشارکت دفتر گردشگری آرنیکا سفیر توس در تربت حیدریه برگزار شد

کد خبر : 43145

با توجه به این که سیاست دولت در حوزه گردشگری توجه به گردشگری تخصصی به ویژه در حوزه کشاورزی و همچنین معرفی جاذبه های ناشناخته و کمتر معرفی شده می باشد، محصول زعفران می تواند جذابیت ویژه ای برای گردشگران و علاقه مندان داشته باشد که یکی از اهداف این جشنواره برگزاری این رویداد در تقویم گردشگری استان و کشور می باشد.

صبح مشهد؛ سید محمد محمدی- منطقه تربت حیدریه، قطب تولید زعفران جهان می باشد، لذا در راستای استفاده بهینه این فرصت و پتانسیل، جهت معرفی شایسته شهرستان و همچنین جذب گردشگر داخلی و خارجی نخستین جشنواره گردشگری زعفران با مشارکت دفتر گردشگری آرنیکا سفیر توس و ادارات فرهنگی شهرستان برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار ما، در حاشیه این جشنواره نمایشگاه توانمندیهای حوزه صنایع دستی، بوم گردی، آیین و رسوم و موسیقی محلی و همچنین مزرعه زعفران جهت اشنایی کودکان و نوجوانان با مراحل کاشت داشت و برداشت زعفران در محل رباط  تاریخی طبسی برگزار شد.

همزمان با این جشنواره که به مدت ۹ شب از ۱۵ تا ۲۳ آبان برگزار شد، برگزاری تورهای گردشگری زعفران، برگزاری نخستین قطار گردشگری زعفران از مشهد به تربت با حضور خبرنگاران، عکاسان و فعالین حوزه گردشگری استان خراسان رضوی برگزار شد. یکی دیگر از اهداف این جشنواره ایجاد فضای شاد و مفرح برای تمام سنین بود.

خبرنگاران،اصحاب گردشگری، هنرمندان عکاس، کارشناسان میراث‌فرهنگی و گردشگری، خبرنگاران، راهنمایان تور، مدیران فنی، مدیران عامل مجری تورهای داخلی و هم‌چنین اینفلوئنسرهای فضای مجازی در بیست و سومین روز از آبان ۱۴۰۰ پس از سفر دو ساعته قطار رجا به تربت حیدریه با استقبال گرم شرافتی فرماندار شهرستان تربت حیدریه، مدیر کل راه اهن شرق کشور و برخی دیگر از مسئولین محلی وارد ایستگاه راه اهن تربت شدند.

همچنین اولین برنامه سفر، حضور گردشگران و اصحاب رسانه به زمین های بنفش زعفران بود و پس از صرف صبحانه در صبح روز یکشنبه پاییزی ، بازدید از شرکت آرنیکا و مراحل فرآوری زعفران و حضور در رباط علیا و فروشگاه شرکت آرنیکا و مزار قطب الدین حیدر فراهم شد .

بازدید از پژوهشکده زعفران تربت حیدریه و حضور در بازار روز زعفران تربت از برنامه های پایانی این سفر بود که با هدف بازدید از مزارع گل زعفران و گردشگری کشاورزی و شرکتهای فعال در صادرات زعفران فراهم شده بود.

این برنامه یک روزه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، خانه مطبوعات استان خراسان رضوی و میراث فرهنگی و گردشگری تربت حیدریه و اداره فرهنگ و ارشاد تربت حیدریه با میزبانی شهرداری و شورای شهر تربت حیدریه برگزارشد.

مهندس مسعود صباغ زاده مدیر عامل آرنیکا کیان توس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما با بیان این که زعفران به عنوان گران بهاترین ادویه در جهان علاوه بر مصارف غذایی، به عنوان یک داروی گیاهی موثر، توجه جهانیان را به خود جلب نموده و سهم قابل توجهی از صادرات مواد غیرنفتی کشور ما را به خود اختصاص داده است، افزود: امروزه تولید زعفران مطابق با استاندارد های بین المللی یکی از مهم ترین ابزارهای قدرت جهت ورود به این محصول گرانبها به بازارهای جهانی است.

وی افزود، تولید محصول ایمن رسالت شرکت آرنیکا کیان توس است. شرکت آرنیکا با تمرکز خاص بر تولید محصولات باکیفیت و توجه ویژه به ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه، اقدام به تولید محصولاتی کرده است که از لحاظ کیفی، بهداشتی و رعایت اصول سلامت، جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

صباغ زاده ادامه داد، در واقع در راستای مسئولیت اجتماعی خود آرنیکا کیان توس سعی بر این داشته رشد و توسعه زنجیره تامین، ارتباط مستقیم با کشاورزان، ایجاد برگزاری دوره های آموزشی برای کشاورزان، برگزاری ورکشاپ های آموزشی، ورود به حوزه تولید محصولات ارگانیک، به روز رساتی ساختارها و سیستم های شرکت، توسعه بازارهای داخل و خارج از کشور و افزایش سهم بازار نقش بسزایی در ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه ایفا نماید.

گفتنی است، از اهداف دیگر جشنواره پیگیری ثبت میراث ناملموس زعفران در سطح ملی و بین المللی به نام منطقه تربت حیدریه می باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن