پایتخت فرهنگ اسلامی

آستان قدس دست رسانه‌ها را برای احیای کلام رضوی می‌فشارد

کد خبر : 41644

تولیت آستان قدس رضوی گفت: حضور سالانه ۳۰ میلیون زائر در مشهدالرضا، سرمایه عظیمی در اختیار ما برای احیای کلام امام رضا(ع) و ترویج فرهنگ رضوی است که تاکنون از آن به خوبی بهره نگرفته ایم، لذا دست اهالی رسانه را برای استفاده از این سرمایه بزرگ به گرمی می‌فشاریم.

ایرنا نوشت: حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی روز پنجشنبه در آیین اختتامیه نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) در مشهد، گفت: امروز جنگ دنیا، جنگ رسانه ها است و پیشرفت جبهه های گوناگون به وسیله خبرسازیها و تبیین های درست و نادرست شکل می گیرد و دستگاه های مختلف برای فعالیت در حوزه رسانه سرمایه گذاری می کنند و حتی قدرتهای بزرگ از رسانه بهره می گیرند.

وی اظهار داشت: قدرت شبکه های عظیم رسانه ای از قدرت موشک و اتم بیشتر شده است، چرا که امروز دنیا بر مدار جنگ تبلیغاتی و جبهه های خبری و دستگاه های تولیدکننده پیام می چرخد و رسانه ها کارهای شگفت آوری انجام می دهند.

حجت الاسلام مروی با اشاره به بخشی از فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه در طول تاریخ رسانه ها و تبلیغات نقش بسیار موثر و حیاتی داشته اند، افزود: البته ابزار رسانه در طول زمان متفاوت و همیشه یکنواخت نبوده است اما در هر عصر و زمانی همه جریانات، هم جریان حق و هم جریان باطل از ابزار رسانه بهترین بهره را برده اند که مصداق عینی آن را می توان در جنگ های صدر اسلام و قبل از آن مشاهده کرد.

وی بیان کرد: در کنار جنگ آوران، قهرمانان و شمشیرزنان جنگها، بهترین شعرا و ادیبان هم در جبهه امیر مومنان و هم در جبهه مخالف و جریان باطل حضور داشتند که گاهی تاثیر کلام و شعرهای آنان از برق شمشیرها بیشتر بوده است و مبالغه نیست اگر بگوییم این رسانه ها بودند که شمشیرها را تیز می کردند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: مصداق روشن دیگری از حضور رسانه، در روز عاشورا بود که دشمن تصور می کرد بعد از ظهر عاشورا، جریان حق و ولایت علوی تمام و در کربلا دفن می شود، لذا از انجام هر جنایتی ابا نداشت اما بعد از عاشورا کار رسانه ای حضرت زینب (س) و امام زین العابدین (ع) چنان تاثیر شگرفی داشت که یزید ملعون، که بانی همه خباثتها و جتایتها بود، از آنچه صورت گرفته بود تبری جست، آن هم در مقطعی کمتر از ۴۰ روز و نه پس از گذشت سالها.

حجت الاسلام مروی افزود: رهبر معظم انقلاب چندی قبل از من پرسیدند که تعداد زائران حرم مطهر رضوی چقدر است و بنده پاسخ دادم که سالانه ۳۰ میلیون نفر که معظم له گفتند که اگر فقط پنج میلیون نفر از این تعداد را در سال تحت تاثیر مکتب اهل بیت (ع) قرار دهید، بعد از چند سال کل کشور از این موضوع تاثیر می گیرد.

وی بیان کرد: امام رضا (ع) می فرمایند که طلب رحمت می کنیم برای کسی که امر ما را احیا می کند؛ طبق فرمایش آن امام همام “اگر مردم محاسن کلام ما را بدانند، تبعیت می کنند”، وقتی امام با چنین قاطعیتی این مهم را بیان می کنند، تبعیت از کلام ایشان تضمین شده است؛ پس اگر اکنون تبعیتی از آن نمی بینیم بدان معنا است که ترویج فرهنگ رضوی در جامعه ما کمرنگ است.

وی اظهار داشت: هدف ما در دستگاه امام رضا(ع) مشخص و مسیر روشن است، اما اگر نتوانسته ایم کلام امام رضا (ع) را در سطح جامعه محقق کنیم، معلوم است که در احیای امر آن حضرت چندان خوب عمل نکرده و خیلی کاستی داشته ایم.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: سالی ۳۰ میلیون نفر بیننده برنامه های فضای مجازی آستان قدس رضوی هستند، اگر احیای امر اهل بیت (ع) شدنی نبود، امام رضا(ع) آن را نمی فرمودند، مطالبه رهبری نیز جذب پنج میلیون نفر از این تعداد در سال است و برای تحقق، نیازمند یاری رسانه ها هستیم و همه امکانات را نیز در اختیار آنان قرار می دهیم.

حجت الاسلام مروی اظهار داشت: ۳۰ میلیون زائر امام رضا(ع) سرمایه عظیمی است که از آن به خوبی استفاده نکرده ایم، اما حضرت زینب و حضرت امام زین العابدین (ع) از سرمایه موجود بهره گرفته و تاریخ را دگرگون کردند.

وی بیان کرد: مردم تشنه حقیقت هستند و مکتب اهل بیت (ع) دستش پر و غنی است، هیچ کمبودی برای ترویج فرهنگ این مکتب وجود ندارد و خود حضور شیعه نشان دهنده سرمایه ای بی انتها در اختیار ما، برای ترویج این مکتب است.

وی اضافه کرد: شیعه با همه دشمنی ها بعد از رحلت پیامبر اسلام(ص) و دشمنی هایی که با مکتب اهل بیت (ع) و شیعیان کردند، سختی ها و رنج های بسیاری را پشت سر گذاشته است اما باقی مانده، چرا که دستش پر است و با فطرت بشر سر و کار دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن