اسلاید شوشهری

معاون امور اجتماعی دادگستری خراسان رضوی تأکید کرد:

استفاده از ظرفیت مجازتهای جایگزین حبس در راستای خدمت رسانی به جامعه

کد خبر : 41636

به گزارش مدیریت روابط عمومی و ارتباطات دادگستری خراسان رضوی سید امیر مرتضوی به استفاده از ظرفیت مجازاتهای جایگزین حبس در راستای خدمت رسانی به جامعه تأکید کرد.

به گزارش صبح مشهد، معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری خراسان رضوی با اشاره به تأسیسات قانونی در زمینه کاهش جمعیت کیفری گفت: در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ و قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۹۲، تأسیسات جدیدی از نهادهای ارفاقی و تخفیفی پیش بینی شده که مهمترین آنها استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس به استناد ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی و ماده ۵ آیین نامه اجرایی آن می باشد.

سید امیر مرتضوی افزود: دو اقدام مؤثر در دادگستری خراسان رضوی در این خصوص انجام گرفته یکی تألیف کتاب راهکار که در آن مجازاتهای جایگزین حبس پیش بینی شده است و دیگر ایجاد گزینه راهکار در سیستم سمپ برای استفاده از ظرفیت های مجازاتهای جایگزین حبس که در حال اجرا است.

وی گفت: به عنوان نمونه در سال ۹۹ یکی از قضات ما ۶۰ رأی جایگزین حبس داشته است و این آراء در زمینه های مختلف باعت کاهش پرونده ها شده است.

همچنین در دادسرا قرار تعلیق تعقیب صادر می شود که با دستورات دادستان یا معاونان او مجرم جهت کارآموزی و اخذ آموزش های لازم برای خدمت در حاشیه شهر یا سایر نهادها و سازمانها هدایت می شود و در دادگاه نیز از ظرفیت مجازاتهای جایگزین حبس استفاده می شود. در همین زمینه یکی دیگر از قضات ما در سال ۹۹ تعداد ۱۰۰ مورد آراء جایگزین داشته است که این آراء در جهت سیاست های کلی دستگاه قضایی که مردمی شدن و ارائه خدمات برای عموم مردم است صادر می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن