شهری

آغاز عملیات اجرایی حفاری خطوط ۳ و ۴ قطار شهری مشهد

کد خبر : 40716

پنج شنبه گذشته با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)، استاندار، فرمانده سپاه امام رضا(ع)، شهردار مشهد و جمعی دیگر از مدیران شهری و استانی، عملیات اجرایی حفاری خطوط ۳ و ۴ قطار شهری مشهد و همچنین به سازی محور ۷۵ متری رضویه آغاز و از سامانه شهروند سپاری رونمایی شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از «خراسان رضوی»، قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: سیاست های غلط و اجرا نشدن برنامه های پنج ساله، عامل کاهش سرانه کلان شهرها بوده و وابسته کردن همه موضوعات به تصمیم گیری مرکز نیز یکی از عوامل ناکارآمدی در کشور است. وی با اشاره به اقدامات مدیریت شهری در مشهد گفت: اقدامات بسیار خوبی در موضوعات زیرساختی با محوریت حمل و نقلی اعم از ریلی و جاده ای برون شهری، درون شهری، زیرگذرها، رمپ و لوپ ها چه برای زائران و چه برای مجاوران توسط مدیریت شهری انجام شده که توفیق منحصر به فردی است و تفاوت ماهوی با تمام نقاط کشور دارد، چرا که هر کلنگی بر زمین زده می شود، فراهم کردن بستری برای زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) است.

وی تامین زیرساخت های شهری به عنوان حق مردم را وظیفه شهرداری ها دانست و افزود: تامین زیرساخت‌های شهری به عنوان حق مردم وظیفه شهرداری‌هاست اما متاسفانه در سیاست‌هایی که باید اجرا شود و همچنین قانون‌گذاری‌ها کم‌لطفی‌ها شامل حال شهرداری‌ها می‌شود، آن هم در شرایطی که امروز سنگین‌ترین بارها برای زندگی خوب مردم، بر دوش شهرداری‌های شهرهای کوچک و بزرگ است. قالیباف تصریح کرد: وقتی حرف از یک زندگی خوب می‌زنیم اقتصاد شهری و معیشت مردم هم جزئی از آن است، شهرداری‌ها باید این را به عهده بگیرند واقتصاد شهری، اشتغال و معیشت شهروندان باید با محوریت شهرداری‌ها باشد.

هرگز نباید بپذیریم در کلان شهرها حاشیه نشینی داشته باشیم
رئیس مجلس آرامش، منزلت، اوقات فراغت غنی شده و کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را جزو فاکتورهای یک زندگی خوب دانست و گفت: وقتی حرف از زندگی خوب می‌زنیم باید رویکرد مسائل اجتماعی و فرهنگی، بر مسائل کالبدی غلبه داشته باشد. وی افزود: وقتی حرف از زندگی خوب می‌زنیم یعنی هرگز نباید بپذیریم در کلان شهرها این درصد بالای حاشیه نشینی را داشته باشیم. وی گفت: وقتی حاشیه نشینی داریم یعنی فقر و آسیب اجتماعی داریم، یعنی ظلم بیشتر به مردم مستضعف و بی‌توجهی به صاحبان اصلی انقلاب داریم که باید با اولویت بندی بالاتر به آن توجه کنیم. قالیباف تاکید کرد: ما در حوزه مسائل شهری به هیچ عنوان نباید رویکرد و نگاه سیاسی داشته باشیم چراکه هر رفتار سیاسی در مجموعه مدیریت شهری سم مهلکی برای مدیران شهری و ظلم به ساکنان آن شهر است و وقتی ما از مدیریت شهری حرف می زنیم یعنی شورای شهر و شهرداری در کنار یکدیگر.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در حوزه خدمات و وظایفی که انجام می‌دهیم باید حکم خورشید را برای مردم داشته باشیم، خورشید صبح که طلوع می‌کند بر همه بندگان خدا یکسان می‌تابد، چه آن هایی که دیشب تا صبح معصیت کرده و چه آن هایی که عبادت کرده اند، هیچ فرقی ندارد، ما در حوزه خدمات و امنیت باید این‌گونه نگاه کنیم و غیر از این ظلم است، مردم همه مثل هم هستند و در زیر سایه نظام اسلامی زندگی می کنند البته بدون شک مبانی انقلاب، مکتب اهل بیت (ع) و قرآن هم ما را مکلف کرده که عدالت باید مبنای کار ما باشد و اولویت باید به محرومین، آسیب دیدگان و مظلومین داده شود.
قطار شهری
۲۷۰۰۰ میلیارد تومان پروژه برای شهر
محمد رضا کلایی شهردار مشهد نیز در این مراسم گفت: با یاری خدا و همراهی همه عناصر در استان از جمله استاندار، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در استان، تولیت آستان قدس رضوی، شورای شهر و سایر نهادها، حال شهر مشهد خوب است. وی با بیان این که هم اکنون حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان پروژه در نقاط مختلف شهر اجرا شده یا در حال اجراست، اظهارکرد: طی یکی دوسال گذشته حجم عملیات و خدماتی که برای مردم داشته ایم، نسبت به مشابه آن در گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

سید احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس نیز ضمن تقدیر از اقدامات شهردار مشهد، گفت: در دو سال گذشته پروژه های خوبی توسط شهرداری مشهد در حاشیه شهر مشهد و بخش رضویه انجام شده است که از جمله آن می توان به احداث باند دوم ۷۵ متری رضویه به طول ۱۳ کیلومتر اشاره کرد که از بهره برداری آن سه سال می گذرد و ۸۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهردار مشهد در حاشیه این مراسم درباره جزئیات پروژه ها گفت: چند پروژه از جمله حفاری تونل خط ۴ قطار شهری مشهد از دو جبهه واقع در مهر مادر در خواجه ربیع و حر واقع در شهرک شهید رجایی آغاز شد. وی با اشاره به این که حفاری تونل خط ۴ از دو منطقه محروم شهرآغاز و به حرم مطهر متصل خواهد شد، اظهار کرد: امیدواریم احداث خط۴ قطار شهری بتواند خدمت خوبی به مردم ساکن حاشیه شهر در راستای توسعه متوازن شهر باشد. کلایی تصریح کرد: قرارداد اجرای خط۴ بدون تعدیل در فاز اول ۱۱۰۰میلیارد تومان است که پیش بینی می شود برای تکمیل و بهره برداری از مجموعه خط۴ به اعتباری بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز داشته باشیم. وی تصریح کرد: در کنار آغاز حفاری خط۴، ادامه حفاری خط۳ از جبهه غرب واقع در امیریه نیز آغاز شد. شهردارمشهد گفت: همچنین از چند دستاورد حوزه شهرداری هوشمند از جمله سامانه شهروند سپاری نیز رونمایی شد.
شایان ذکر است، در این مراسم همچنین معاونان عمران، حمل ونقل و ترافیک و برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد و همچنین مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد توضیحاتی درباره پروژه ها ارائه کردند.

منبع: خراسان رضوی و  پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن