پایتخت فرهنگ اسلامی

نسخ خطی کهن عطار نیشابوری در گنجینۀ رضوی

کد خبر : 39930

مرکز نسخ خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی، افزون بر ۱۵۰ نسخۀ خطی و چاپ سنگی از آثار عطار نیشابوری را در خود جا داده است که قدمت برخی از این آثار به بیش از ۵۵۰ سال می‌رسد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از  گنجینۀ رضوی، همزمان با سالروز بزرگداشت عطار نیشابوری، مسئول امور ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از وجود بیش از ۱۵۰ نسخۀ خطی و چپ‌سنگی از آثار این شاعر پرآوازۀ اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم در این مرکز خبر داد.

وی از «الهی‌نامه» به عنوان یکی از قدیمی‌ترین این نسخ نام برد و تصریح کرد: «الهی‌نامه» به خط کتابتی نستعلیق ۱۳ سطری که به همراه «اسرارنامه»، «بلبل‌نامه»، «وصلت‌نامه»، «روشنایی‌نامه» و «فتوت‌نامه» در یک مجموعه قرار دارد، به سال ۸۴۵ قمری کتابت شده است.

سیدمحمدرضا فاضل هاشمی همچنین به نسخه‌ای خطی از «کلیات عطار»، وقفی میرزا رضا خان نائینی در سال ۱۳۱۱ شمسی اشاره کرد و گفت: این نسخه در سال ۸۹۷ هجری در مهرآباد نیشابور به خط نستعلیق و به دست علی‌بن حیدر قاسمی کتابت شده است و با شمارۀ ثبت ۴۶۸۳ در مرکز نسخ خطی آستان قدس نگهداری می‌شود.

وی افزود: «تذکره‌الاولیاء» به کتابت قرن ۱۰ قمری، دارای جلد تیماج زرکوب و دارای ترنج و سرترنج دیگر اثر نفیس عطار نیشابوری در این مرکز است. فاضل هاشمی همچنین از «اسرارنامه» نامه یاد کرد و گفت: این اثر که همراه با پنج مثنوی دیگر شامل «مصیبت‌نامه»، «اشترنامه»، «خسرونامه»، «الهی‌نامه» و «منطق‌الطیر»، به خط کتابتی نستعلیق ۱۹ سطری، در سال ۱۰۰۵ قمری در لاهور توسط «محمدسعید تربتی» در یک مجموعه کتابت شده، یکی از نسخه‌های نفیس این گنجینه است.

این کارشناس نسخ خطی ادامه داد: از دیگر آثار پرآوازۀ عطار نیشابوری «منطق‌الطیر» است که نسخۀ آستان قدس، دارای حاشیه و به خط نستعلیق ۱۲ سطری، در قرن ۱۳ هجری کتابت شده است.

فاضل هاشمی به نسخۀ نفیسی از «ولدنامه» اشاره کرد و گفت: این تألیف عطار را گاه «پسرنامه»، «پندنامه» یا «نصیحت‌نامه» می‌خوانند که نسخۀ آستان قدس به خط «شکرالله لاجوردی» در سال ۱۲۷۱ قمری کتابت شده و دارای سرلوح مذهّب و مرصّع است.

وی در پایان یادآور شد: نسخه‌های ارزشمندی از آثار این عارف و شعر بلندآوازۀ ایرانی به نظم و نثر، شامل دیوان اشعار، منطق‌الطیر، تذکره‌الاولیاء، الهی‌نامه، بلبل‌نامه، اسرارنامه، خسرونامه، مختارنامه، بی‌سرنامه، هیلاج‌نامه، جوهرالذات، مصیبت‌نامه، پندنامه، اشترنامه، فتوت‌نامه و ولدنامه یا پسرنامه، در کتابخانۀ آستان قدس موجود است.

منبع: گنجینه رضوی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن