زندگی

گفتن «دوستت دارم» به همسرم را لوس‌بازی می‌دانم

کد خبر : 39857

خانمم را خیلی دوست دارم و خیلی از او ممنون هستم. واقعا برای خوشبختی‌مان تلاش کرده، دقیقا مثل من. حالا و بعد از ۱۵ سال که بارها به او گفتم دوستش دارم، احساس می‌کنم که ادامه دادن این ابراز علاقه، از سن و سال من گذشته و یک جورهایی لوس‌بازی است. آیا باز هم لازم است که این جمله را به همسرم بگویم؟

نویسنده : سارا هجری | کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

صبح مشهد– مخاطب گرامی، بشر دارای دو بعد جسمی و روحی است و توجه به این ابعاد جسمی و روحی برای بقای فرد اهمیت ویژه‌ای دارند. انسان‌ها برای زنده بودن از بعد جسمانی، نیازهای اولیه و اساسی از جمله خوراک مناسب و کافی، پوشاک و لباس مورد نیاز و مسکن و … برای زندگی دارند ‌و از بعد روحی دو نیاز اساسی دوست‌داشتن و دوست داشته‌شدن و نیاز به احترام و مورد تایید قرار گرفتن از جانب افراد مهم زندگی زیر بنای نیازهای روحی و روانی انسان را تشکیل می‌دهد. همان‌طور که جسم برای بقا و عملکرد مناسب نیازهای اساسی دارد، روان هم برای کارکرد و عملکرد مناسب خود نیازهای مهم و ویژه‌ای دارد که برآوردن این نیازها روان سالم و زندگی سازنده برای انسان به ارمغان می‌آورد. و اما چند توصیه به شما:

غذا خوردن هم از سن‌و‌سال‌تان گذشته است؟!
این‌که در پیامک‌تان به این موضوع اشاره کردید که هر دو در مسیر ۱۵ ساله زندگی مشترک، همسو و همراه با یکدیگر قدم برداشتید، جای بسی خوشبختی است. سوال کردید که آیا باز هم لازم است به همسرم بگویم دوستش دارم؟ با توجه به مقدمه‌ای که بیان شد سوال شما این موضوع را به ذهن متبادر می‌کند که آیا لازم است فردی که سال‌ها خوراک و پوشاک و مسکن‌ مناسبی برای زندگی داشته، از یک زمان به بعد دیگر به این نیازها توجهی نداشته باشد!؟ چون سال‌ها این نیازها را تامین کرده است و دیگر از او گذشته است! انسان‌ها از بدو تولد و حتی در دوران جنینی نیازمند توجه و محبت عزیزان خود هستند و این موضوع تا زمان حیات جسمانی همراه ما خواهد بود. نیاز به محبت و توجه از سوی نزدیک ترین فرد زندگی یعنی همسر هیچ سن و سال خاصی نمی‌شناسد. متاسفانه یکی از اشتباهات رایج زوج ها این است که محبت و توجه را منحصر به دوران خاصی از زندگی از جمله نامزدی یا اوایل زندگی مشترک خود می‌دانند که همین موضوع مقدمه آسیب‌های روحی و روانی فردی و سپس تزلزل پایه‌های زندگی‌مشترک خواهد شد.

استدلال اشتباه‌تان را فراموش کنید
تحقیقات متعدد روان شناسی نشان می‌دهد زیربنای اختلافات، تعارضات و مشکلات اساسی زوج ها از جمله خیانت و … ابراز نکردن توجه و محبت و مهارت‌های ارتباطی عاطفی معیوب است. بنابراین محبت و توجه کلامی و رفتاری نیاز اساسی زوج هاست. این نیاز را از یکدیگر دریغ نکنید به خصوص با این استدلال اشتباه که از شما و سن شما و همسرتان گذشته است.

علایق و ویژگی‌های جدید همسرتان را کشف کنید
۱۵ سال از شروع زندگی‌مشترک‌تان گذشته و باید بپذیرید تغییر، بخشی از زندگی است و معمولا این تغییرات گاهی بسیار نامحسوس شکل می‌گیرد. زوج هایی که مدت‌ زیادی از ازدواج‌شان می‌گذرد، در طول سال‌های زندگی هر دو تغییر کرده‌اند. کمی وقت بگذارید تا دوباره همدیگر را بشناسید. از همسرتان بپرسید چه چیزهایی را دوست دارد و چه چیزهایی را دوست ندارد. این پیگیری و توجه زمینه‌ساز گفت‌وگوهایی عمیق و همدلانه بین شما خواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن