پایتخت فرهنگ اسلامی

مرمت گنبد حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) به پایان رسید

کد خبر : 38850

عملیات مرمت و پرداخت گنبد منور حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در آستانه ولادت باسعادت فرزند آن حضرت به اتمام رسید.

به گزارش روز یکشنبه آستان قدس رضوی، عملیات پرداخت گنبد منور حرم مطهر رضوی یک رسم دیرینه است که مطابق برنامه زمان‌بندی هر سه سال یک بار انجام می‌شود.
مرمت و پرداخت گنبد به دلیل کدر و سیاه شدن خشت‌های آن انجام می‌شود و آلودگی هوا و ریزگردها از مهم ترین دلایلی هستند که سبب کدر شدن خشت‌ها می‌شوند.
علاوه بر آن قطعات مسی به کار رفته در پشت خشت‌های گنبد نیز به دلیل اکسید شدن، دچار شوره زدگی شده و خشت ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند که ضرورت مرمت گنبد منور را دوچندان می‌کنند.
پرداخت خشت‌های گنبد به عنوان قدم اول این عملیات است که یک تیم ۲۵ نفره خبره بدون استفاده از هیچ نوع اسید، فرچه سیمی یا سنباده کاری این عملیات را انجام می‌دهند.
در مرحله دوم، عملیات درزگیری و بندکشی انجام و با بهره‌گیری از دانش روز، مواد و مصالحی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در برابر سرما و گرما مقاوم باشد و دچار انبساط و انقباض نشود.
سومین مرحله، شست و شوی خشت های گنبد با گلاب و غنچه گل محمدی است که یکی از اثرات مهم آن، خش‌گیری خشت‌هاست و جلوه گری آن‌ها را بیشتر می‌کند.

ترمیم کتیبه‌های اطراف گنبد منور نیز که بر اثر عوامل محیطی دچار آسیب شده بودند از دیگر اقدامات بود که با دقت و با افزایش مقاومت رنگ کتیبه‌ها در برابر سرما و گرما انجام شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن