شهری

طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی به تصویب رسید

کد خبر : 38437

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در این استان تصویب و به شورایعالی معماری و شهرسازی کشور ارسال شد.

به گزارش صبح مشهد، قدرت الله ابک روز جمعه در جمع خبرنگاران افزود: پس از گذشت ٢۵ سال از آغاز طرح توسعه بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) و به منظور حفظ شأن و جایگاه حرم مطهر رضوی در سیمای شهری، استمرار هویت معنوی زیارت، ارتقای شاخص‌های خدمات عمومی و تسهیلات اقامتی و حمایت از جمعیت مجاور باقیمانده و احیای بافت تاریخی موجود، از اواخر سال گذشته بازنگری طرح با هدایت وزارت راه ‌و شهرسازی و همکاری دستگاه‌های محلی در قالب “طرح ویژه تفصیلی” در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این مسأله، مراحل تهیه طرح طی یک سال و با مشارکت متخصصان ملی و محلی حوزه شهرسازی به انجام رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: به خاطر دریافت نظرات دستگاه‌های ذیربط استانی از جمله آستان قدس رضوی، ارکان قضایی و نظارتی استان، استانداری و مجموعه مدیریت شهری مشهد، این طرح در قالب جلسات متعدد مورد بررسی قرار گرفته و تغییرات لازم در جهت غنابخشی و همگرایی بیشتر انجام شد.

وی افزود: نتیجه این نشستها که به تدبیر استاندار خراسان رضوی برگزار شد، اجماع کامل همه سطوح مدیریتی استان در طرح جدید و در نهایت تصویب آن در جلسه روز پنجشنبه ٢٣ بهمن کمیسیون ماده پنج استان خراسان رضوی بود.

ابک ادامه داد: با تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، بیش از سه هزار پلاک از تملک اجباری خارج و نوسازی پلاک‌های باقیمانده بر پایه ضوابط تسهیل کننده طرح جدید و توسط مردم و ساکنان انجام می‌گیرد.

وی گفت: افزایش سهم اماکن اقامتی متناسب با گروه های مختلف درآمدی، افزایش سرانه فضای سبز و سایر کاربری‌های خدماتی نسبت به گذشته و احیای ساختارهای فرهنگی اجتماعی و تاریخی بافت از مهمترین نتایج طرح مصوب است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی افزود: حفظ حرائم منظری، حفظ مساجد و حسینیه ‌ها و عناصر هویتی، ارائه ضوابط ویژه برای آثار ملموس و ناملموس فرهنگی و هویتی، احیای ٢٧ محور تشرف و نیز رونق‌بخشی به سایر گذرهای تاریخی از دیگر ویژگی‌های طرح حریم مطهر رضوی است که مورد تأکید کمیسیون ماده پنج قرار گرفت.

وی ادامه داد: همچنین اختصاص زمین به بیش از ١٠ هزار محل توقف خودرو در قالب توقفگاه‌های عمومی در حاشیه خیابان شارستان با جانمایی مناسب و نیز تقویت حمل و نقل عمومی و جانمایی ایستگاه‌های قطارشهری در این طرح به تأیید رسید.

ابک گفت: از دیگر مصوبات این جلسه، اختصاص فرصت دو ماهه برای تعیین تکلیف پروژه‌های سرمایه گذاری واقع در محدوده پیرامون حرم مطهر رضوی در چارچوب طرح جدید است.

وظیفه بررسی و تصویب طرحهای تفصیلی شهری بر عهده کمیسیونی نهاده شده که به‌ عنوان کمیسیون ماده پنج شناخته می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن