پایتخت فرهنگ اسلامی

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح کرد:

زیارت را به عنوان میراث فرهنگی و دینی ثبت جهانی خواهیم کرد/ افزایش ۲ و نیم برابری منابع وقفی در یک سال

کد خبر : 38166

هم‌زمان با دهۀ فجر، رئیس و مدیران ارشد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح برنامه‌های خود در سال آینده و همچنین اعلام دستاوردهای این سازمان پرداختند. افزوده شدن ۹هزار متر مربع به فضای مخازن کتابخانۀ آستان قدس رضوی، اهدای ۲۰هزار جلد کتاب از سوی آستان قدس به مراکز فرهنگی کشور در دهۀ فجر، افتتاح دو کتابخانۀ جدید در مشهد، آغاز طرح پیک دانش و وقف با ارزش بیش از ۱۳میلیارد تومان به این سازمان، از عناوین مهم این نشست خبری بود.

نویسنده: محمد محمدی

افزایش ۲ و نیم برابری وقف در یک سال
به گزارش صبح مشهد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال حسینی در این مراسم از وقف، نذر و اهدای بیش از ۸۲۶ هزار منبع مختلف در سال ۹۹ به این سازمان خبر داد که این رقم از نظر تعداد، افزایش ۲ و نیم برابری را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه این اقلام موارد متنوعی چون، نسخ خطی، چاپ‌سنگی، کتاب چاپی، سند، اشیاء موزه‌ای و منبع دیجیتال را شامل می‌شود، ارزش ریالی آن را بالغ بر ۱۳۶ میلیارد ریال برآورد کرد.

طرح پیک دانش؛ طرحی جدید در ایام کرونا
حسینی در این مراسم از آغاز به کار طرح پیک دانش از ۲۲ بهمن خبر داد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، سازمان کتابخانه‌های آستان به منظور تکریم محققان و تسهیل خدمات به اعضای کتابخانه به راه‌اندازی پیک دانش اقدام کرده است. وی افزود: با عضویت در این طرح، اعضا می‌توانند با سفارش کتاب به صورت تلفنی یا از طریق شبکه‌های اجتماعی کتاب‌های مورد تقاضا را در منزل و بدون مراجعه حضوری، دریافت کنند.

خدمات امانت دیجیتال منابع
او همچنین از رونمایی از ابتکار کتابخانۀدیجیتال آستان قدس رضوی با توجه به شرایط کرونایی و با عنوان «امانت دیجیتال» سخن گفت و اظهار داشت: در این طرح، بیش از ۱۰هزار کتاب چاپی فارسی و عربی که دارای مشکل کپی رایت بوده و امکان ارائه از طریق وب به صورت دسترسی آزاد برای آنها مقدور نبود، نسخه دیجیتال آنها از طریق سامانه کتابخانه دیجیتال آستان قدس به صورت امانت واگذار می‌شود و این خدمت در حال گسترش بیشتر و بهینه‌سازی است.

توسعه ۹هزار متری مخازن کتابخانۀ رضوی
حسینی از افتتاح مخازن ۹هزار متری کتابخانۀ مرکزی در آیندۀ نزدیک خبر داد و گفت: با توجه به حجم زیاد منابع، مخازن جدید سازمان در کتابخانه مرکزی به مساحت حدود ۹هزار متر مربع مطابق با استانداردهای روز ساخته شده که هم اکنون در حال تجهیز و آزمایش سیستم‌های آن هستیم و درحال حاضر حدود ۵۰۰هزار منبع به این مخازن منتقل شده است.

اهدای کتاب به ایران
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین از اهدای ۲۰هزار کتاب از سوی آستان قدس رضوی به ۱۲مرکز علمی فرهنگی کشور هم‌زمان با دهۀ فجر خبر داد و گفت: ۱۵هزار نسخه از این آثار به نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی اهدا شده است که برای روزآمدسازی ۶۲ کتابخانۀ این استان صرف می‌شود.
وی تأکید کرد: کتابخانه سیار آستان قدس رضوی تاکنون ۲۵۲هزار نسخه به بیش از ۵۲۰ مرکز از طریق اهدا یا امانت بلند مدت ارائه کرده است که در سال ۹۹ با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده، این رقم حدود ۵۲هزار نسخه بوده که به ۲۳ سازمان و نهاد فرهنگی اهدا یا امانت بلند مدت داده شده است.
قرآن آستان قدس
افتتاح دو کتابخانۀجدید؛ هم‌زمان با دهه فجر
حسینی در ادامۀ این مراسم از افتتاح دو کتابخانۀ جدید در سطح شهر مشهد در روزهای آتی خبر داد و گفت: با افتتاح این کتابخانه‌ها در منطقۀ شهرک رضویه و بلوار نامجو تعداد کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی در کشور به ۵۸ عدد می‌رسد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن