انتخابات ۱۴۰۰

تناقض های منع تردد شبانه

کد خبر : 37851

در حالی که برخی از مشاغل مانند تالار های پذیرایی اجازه فعالیت گرفته اند همچنان منع تردد وجود دارد و این اتفاق سوالاتی همچون درآمد زایی و… از این طرح را در اذهان ایجاد کرده است

صبح مشهد– رعیت نواز

نزدیک به ۷۰ روز از اولین شب منع تردد شبانه خودروها در شهرهای قرمز و زرد می گذرد، طرحی که در روزهای ابتدایی اجرای آن شاهد خلوت شدن خیابان ها در ساعت های منع تردد بودیم ولی به نظر می رسد رفته رفته با وضع قوانین متناقض رعایت منع تردد کم رنگ شده و بسیاری این منع تردد را جدی نمی گیرند. تصاویری که از شب های تهران و برخی کلان شهرها در شبکه های اجتماعی دیده می شود گواه این اتفاق است. امروز با هم ضمن مرور برخی از این تناقض ها از تغییر قانون و گمانه هایی که بعضی در شبکه های اجتماعی درباره ادامه دار شدن منع تردد شبانه خودروها مدعی شده اند، نوشته ایم.

اصلا چرا منع تردد شبانه
شیوع گسترده کرونا و افزایش ابتلا و فوتی‌‌های ناشی از این ویروس به ویژه در کلان شهرها باعث شد تا محدودیت هایی برای قرنطینه و تعطیلی شهرها بعد از کش و قوس های بسیار، به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا برسد. این محدودیت‌های شدید کرونایی به این صورت بود که بسیاری از مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل شدند و به دلیل این که گزارش ها حکایت از انتقال بالای ویروس در محافل دوستانه و خانوادگی داشت برای کم کردن شب نشینی ها ستاد ملی مقابله با کرونا با نگاهی به تجربه دیگر کشورها اقدام به منع تردد شبانه خودرویی کرد. طرحی که در ابتدا قرار بود منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح فقط برای شهرهای قرمز و نارنجی اجرا شود اما با وجود زرد و آبی شدن بسیاری از شهرهای کشور این طرح مشمول همه شهرها شد و هنوز هم ادامه دارد.

تناقض های موجود در اجرای طرح
هرچند که در ابتدا و با شروع قوانین منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح شهرهای بزرگ با کاهش محسوس خودرو در سطح شهر مواجه شد اما رفته رفته این اتفاق رو به کاهش است و در این شب ها شما اگر بعد از ساعت ۲۱ هم به بیرون از خانه بروید با تعداد زیادی خودرو که در شهر در حال تردد هستند مواجه خواهید شد. یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق تناقض هایی است که مردم شاهد آن هستند. روزهای آخر آبان آمار جان باختگان مبتلا به کرونا از مرز ۴۰۰ نفر هم گذشته بود و بعضی روزها به ۵۰۰ نفر هم نزدیک می شد و در کنار آمار جان باخته ها هر روز تعداد مبتلایانی که نیاز به مراقبت های ویژه داشتند بیشتر می شد و فشار مضاعفی بر کادر درمان وارد می آمد و از همین رو مردم هم برای کمک به کادر درمان، قوانین منع تردد را که در ابتدا سخت به نظر می رسید به خوبی رعایت کردند. اما رفته رفته و با زرد و آبی شدن برخی شهرها و با باز شدن بعضی از مشاغل مانند تالارهای پذیرایی که معمولا کارشان تا پاسی از شب ادامه دارد باعث شد کم کم مردم به این نتیجه برسند که این اتفاق دیگر برای حفظ سلامت شان نیست. یکی دیگر از دلایلی که باعث شد این اتفاق به تدریج در شهرهای بزرگ نادیده گرفته شود تغییر لحظه ای قوانین بود در ابتدا قرار بود این منع تردد شبانه فقط مخصوص شهرهای قرمز و نارنجی باشد اما با وجود این که برخی شهرها حتی دیگر شهر زرد هم محسوب نمی شدند و در وضعیت آبی به سر می بردند اعلام شد که منع تردد برای همه شهرها ادامه دارد و این موضوع باعث شد برخی دیگر به رعایت قانون پایبند نباشند. شاید بتوان ازدحام و ایجاد صف های طولانی دیگر را که طی این ۷۰ روز توسط برخی سازمان ها ایجاد شد هم در کم رنگ شدن رعایت منع تردد شبانه بی تاثیر ندانست وقتی مردم بی تفاوتی برخی مسئولان را در برابر خطر این تجمع ها که بیشتر از تردد شبانه سلامت مردم را به خطر می اندازند می بینند می تواند دلیلی باشد بر بی خیال شدن ممنوعیت تردد شبانه.

منع تردد تا کی ادامه دارد؟
یکی از پرسش هایی که از ابتدای شروع منع تردد شبانه وجود داشت این بود که این طرح تا کی ادامه دارد؟ هر چند در ابتدا مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا زمان پایان یافتن اجرای این طرح را به وضعیت شهرها گره زده و اعلام کرده بودند که منع تردد زمانی تمام می شود که وضعیت شهر از قرمز و نارنجی خارج شود و به وضعیت زرد، آبی یا سفید تغییر پیدا کند. اما بعد از این که شهرهای بزرگ هم از وضعیت قرمز و نارنجی خارج شدند این طرح همچنان برای همه شهرها در هر وضعیتی ادامه دار شد. اما واقعا تا چه زمانی این طرح ادامه خواهد داشت ؟ به‌احتمال زیاد این محدودیت در طول فصل زمستان و تا پایان سال اجرا می‌شود. این خبری است که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا آن را اعلام کرده و گفته است که این محدودیت‌ها از ۹شب به بعد در کل کشور بدون توجه به مناطق زرد، قرمز و نارنجی انجام می‌شود.

گمانه های مردمی در شبکه های اجتماعی
هرچند که ستاد ملی مقابله با کرونا علت منع تردد شبانه را کاهش شب نشینی ها و دورهمی هایی که باعث انتقال و شیوع بیشتر کرونا می شود اعلام کرده اما تداوم آن در زمانی که شهرها در وضعیت زرد و آبی به سر می برند همچنین بازگشایی مشاغلی مانند تالارهای پذیرایی که زمان کاری آن ها در ساعت های منع تردد شبانه است
گمانه هایی را برای مردم پدید آورده است. یکی از مهم ترین گمانه هایی که در این زمینه مطرح شده مربوط به خاموشی های اخیر است. بسیاری از کاربران معتقدند که اگر این منع تردد برداشته شود بعد از ساعت ۹ دوباره مغازه ها و پاساژها باز می مانند و میزان مصرف برق کشور بالا می رود و از آن جایی که به نظر می رسد شرکت برق قادر به تامین برق مورد نیاز کشور نیست احتمال خاموشی های بیشتری را در کشور در پی خواهد داشت. اما یکی دیگر از گمانه هایی که درباره دلیل ادامه دار شدن ممنوعیت های تردد شبانه مطرح شده درآمدی است که از جریمه خودروها در طرح ممنوعیت تردد شبانه به دست می آید. در همین زمینه خبرنگاری در توئیتر نوشت: «از زمان اجرای منع تردد شبانه ازساعت۲۱ به طور میانگین هر شب ۱۷ میلیارد تومان جریمه از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی صادر می شود.»البته روز گذشته پلیس هم اعلام کرد که در یک شب ۸۳ هزار خودرو را به دلیل رعایت نکردن منع تردد شبانه جریمه کرده است. بسیاری از کاربران از ستاد ملی مقابله با کرونا خواسته اند که فقط در حوزه سلامت مردم تصمیم بگیرد و درآمدزایی یا کم شدن مصرف برق در تصمیمات آن ستاد را دخالت ندهد تا اعتماد مردم به این ستاد که در این برهه نبض سلامت مردم را در دست گرفته از بین نرود.همچنین کاربران زیادی از ستاد ملی مقابله با کرونا خواستند در این زمینه شفاف سازی کند و به سوالات پیش آمده در این خصوص پاسخ دهد.

منبع: خراسان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن