پایتخت فرهنگ اسلامی

اهدای میراث خانوادگی نفیس به موزۀ آستان قدس رضوی

کد خبر : 37622

شهروند طالقانی، ۱۰ قطعه سکۀ قاجار و یک تابلوی قرآن کامل دست‌نویس و مذهب و طلاکاری شده را به کتابخانه و موزۀ آستان قدس رضوی اهدا کرد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از گنجینۀ رضوی، لیلا برنگی، شهروند طالقانی در دیدار با رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، تعداد ۱۰ قطعه سکه متعلق به دورۀ قاجار که میراث خانوادگی وی بوده است را به همراه تابلویی از قرآن کامل که به دست پدر وی با قلم ریز کتابت شده و به وسیلۀ آب‌ طلا تذهیب شده است را به کتابخانه و موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی اهدا کرد.

وی در این ارتباط تصریح کرد: ما اهل طالقان هستیم و در میان طالقانی‌ها خطاطی رایج است. لیلا برنگی گفت: این تابلو را پدرم که خطاط ماهری بودند، با نهایت ظرافت کتابت کردند که ۱۱۴ سورۀ قرآن به صورت کامل به شکل یک گلدان در آن کتابت و طراحی شده است. او افزود: سالها بعد، یکی از استادان تذهیب، با آب طلا دور این کار را تذهیب کار کرد.
این بانوی واقف در خصوص سکه‌های اهدایی خود اظهار داشت: این سکه‌ها از دورۀ قاجار و متعلق به مادرم بوده است که در گذشته، بر روی لباسش دوخته شده بود و به من بخشید.

وی در ارتباط با تابلوی اهدایی طلاکاری خود گفت: بسیاری از اقوام من را وسوسه می‌کردند که این تابلو را در خارج از کشور بفروشم ولی من تاجر نیستم و می‌خواهم یادگارهای پدر و مادرم در کشور خودم بماند. او با ابراز رضایت از اهدای این آثار نفیس به کتابخانه و موزۀ آستان قدس رضوی بیان کرد: این تابلو بسیار نفیس است و سالها از خطاطی و تذهیب آن می‌گذرد ونیاز به مراقبت‌های ویژه دارد تا گذشت زمان باعث تخریب آن نشود. وی افزود: تا پیش از این همیشه نگران بودم و به دلیل نفاست این آثار، نمی‌توانستم به کسی نشان بدهم ولی از زمانی که آنها را به حرم رضوی اهدا کردم، دلم آرام گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن