پایتخت فرهنگ اسلامی

امام جمعه مشهد: کرونا اقتصاد شهر مشهد را به استیصال کشیده ‌است

کد خبر : 37412

امام جمعه مشهد گفت: با توجه به اینکه اقتصاد شهر مقدس مشهد بر حضور زائران استوار است خسارات اقتصادی کرونا در این شهر از دیگر شهرهای کشور بیشتر بوده بطوریکه اقتصاد آن را به استیصال کشیده‌ است.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، آیت الله سید احمد علم الهدی در اولین نماز جمعه حضوری مشهد پس از کرونا و تعطیلی حدود یک ساله ناشی از شیوع این ویروس افزود: از مسوولان خواهش می‌کنم جبران سریع خسارات ناشی از این ویروس در شهر مقدس مشهد را در دستور کار قرار دهند.

وی ادامه داد: اقتصاد مشهد بر پایه حضور زائران حضرت امام رضا (ع) استوار است و شیوع کرونا در خانه حضرت امام رضا (ع) را به روی زائران بست و ارتباط زائران با این شهر مقدس قطع شد لذا وضع اقتصادی مردم، بازار و اصناف به سر حد استیصال رسیده و این وضعیت همچنان ادامه دارد.

امام جمعه مشهد گفت: آنگونه که مسوولان بهداشتی می‌گویند این ویروس رفتنی نیست و باید با آن زندگی کنیم لذا برای ادامه زندگی در کنار آن باید چاره اساسی اندیشیده شود، نمی شود فقط به فکر حذف و ایجاد محدودیت بود.

وی افزود: تداوم امور زندگی با وجود این ویروس باید مدیریت شود، تنها حذف و ایجاد محدودیت مشکلی را حل نمی کند بلکه آن را بیشتر می‌کند بطوریکه در بخش خدمات هتل ها و رستورانهای شهر مشهد بیش از ۳۷ هزار خانواده بیکار شدند، این افراد کسانی هستند که بیشترشان روزمزد بوده و فاقد بیمه‌های حمایتی هستند، لذا باید مدیریت شود و راه ورود زائر به مشهد با رعایت پروتکل های بهداشتی باز شود.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: براساس اعلام مسوولان تعداد مبتلایان به کرونا در کشور حدود سه درصد است لذا نباید زندگی ۹۷ درصد دیگر فدای این سه درصد بشود، مبارزه با کرونا نباید به قیمت زندگی عامه مردم تمام شود باید تدابیری اندیشیده شود که با رعایت پروتکل های بهداشتی امور زندگی مردم نیز جریان داشته باشد و راه کسب درآمد و روزی مردم بسته نشود.

وی گفت: در یک سال گذشته ویروس کرونا خسارات جانی و اقصادی فراوان به کشور و از همه بیشتر به استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد وارد کرده ‌است، ما در این مدت عزیزان بسیاری را از دست دادهایم اما توفقیات بسیار بزرگی هم داشته‌ایم، ملت ایران از پس آزمایشات سرافراز بیرون آمد، در بخش فعالیت شرکت‌های دانش بنیان خدمات بزرگی انجام شد، در عرصه مواسات پس از رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب قرارگاه مواسات در همه استانها تشکیل شد که بانی و منشاء خدمات بیشماری شده ‌است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: از زمان فرمان رهبر معظم انقلاب تاکنون با همکاری دستگاههای متولی در قرارگاه مواسات و همدلی و همت مردم نیکوکار استان یک میلیون و ۳۵۰ هزار بسته کمک معیشتی بین بیش از ۳۲۰ هزار خانواده مستمند شناسایی شده توزیع شد که با احتساب خانواده های مددجوی زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی بیش از ۶۰۰ هزار خانواده در این استان با دریافت بسته‌های کمک معیشتی تکریم شدند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن طرح پایگاه سلامت محله و مسجد پایگاه سلامت در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با همت اقشار مختلف مردم و نهادهای متولی، روحانیان، هیات امنای مساجد و بویژه نیروهای جان برکف بسیجی از استان خراسان رضوی آغاز شد، این طرح در ۲ هزار و ۵۵۰ مسجد استان به اجرا درآمد که از این تعداد حدود ۸۰۰ مسجد جمعیت شهر مقدس مشهد را پوشش دادند، مجریان ایثارگر این طرح با پایش بیماری، کمک به بیماران، قرنطینه آنان و تهیه ملزومات زندگی افراد بیمار توانستند وضعیت قرمز استان را با کار و تلاش شبانه روزی و همکاری همه جانبه خادمان سلامت و مردم به وضعیت آبی برسانند.

آیت الله علم الهدی گفت: کارهای بزرگی انجام شد که عرصه آزمایش الهی بود و مردم ولایتمدار ایران اسلامی از آن سربلند بیرون آمدند.

وی همچنین به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به تشریح فضایل اخلاقی آن حضرت پرداخت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن