پایتخت فرهنگ اسلامی

گلولۀ توپی که ۱۱۲ سال قبل به گنبد حرم رضوی شلیک شد

کد خبر : 35300

گلولۀ توپ شلیک شده به گنبد حرم مطهر امام رضا(ع) در گلوله‌باران سال ۱۳۳۰ قمری به دست عُمال روسیۀ تزاری، در موزۀ حرم مطهر رضوی در معرض نمایش قرار دارد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از گنجینۀ رضوی، گلولۀ توپ سربی از بقایای گلوله‌باران حرم مطهر امام‌رضا(ع) در دهم ربیع‌الثانی ۱۳۳۰ قمری، معادل ۱۲۹۱ شمسی در ویترین گنجینۀ تاریخ حرم موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی در معرض نمایش قرار دارد.

معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی در این خصوص اعلام کرد: این گلوله مربوط به گلوله‌باران گنبد مطهر به دست قزاق‌ها در دوران مشروطه است.

مهدی قیصری‌نیک با بیان اینکه گنجینۀ تاریخ حرم رضوی به نمایش اشیاء مربوط به حرم مطهر امام‌رضا(ع) اختصاص یافته است، در این ارتباط اظهار داشت: این گنجینه در سال ۱۳۷۸ به منظور آشنایی بیشتر مردم با مراحل رشد و توسعۀ شهر مشهد و نیز حوادثی که در طی قرون بر اماکن متبرکۀ رضوی گذشته است، بنا شد و باتوجه به ارتباط اشیای به نمایش گذاشته شده در این موزه با حرم مطهر امام‌رضا(ع)، در سال ۱۳۹۲ نام موزۀ تاریخ مشهد به موزۀ تاریخ حرم رضوی تغییر یافت.

قیصری‌نیک افزود: گنجینۀ تاریخ حرم رضوی، درحال حاضر با فضای نمایشی حدود هزار متر، بخش قابل توجهی از اشیاء ارزشمند معنوی، تاریخی، فرهنگی و هنری را در معرض دید عموم قرار داده است که ضریح‌های طلا و نقره و فولادی، کتیبه‌های طلای حرم مطهر، درهای چوبی، درهای طلا و نقره، محراب‌های زرین‌فام، پنجره فولاد حرم‌مطهر، ظروف شستشوی ضریح مطهر، ابریق‌ها و آفتابه لگن‌های مورد استفاده در کشیک‌خانه و دفاتر حرم مطهر، انواع زیارتنامه‌ها، انواع وسایل روشنایی، قفل‌ها و عکس‌های تاریخی مربوط به اماکن متبرکه در موزۀ تاریخ حرم رضوی، از نمونه‌های این اشیاء هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن