اخبار مهم

راز ۸۸ سرقت در شلیک شبانه پلیس مشهد!

کد خبر : 34069

دو سارق شیشه ای که با شلیک شبانه پلیس در چنگ قانون گرفتار شدند به ۸۰ فقره سرقت از داخل خودروهای پارک شده مردم با استفاده از هشت خودروی سرقتی اعتراف کردند.

به گزارش صبح مشهد به نقل از خراسان، بیست و پنجم مهر گذشته بود که سرقت یک دستگاه پراید به پلیس مشهد گزارش شد. مال باخته که همه سرمایه اش را از دست داده بود با بغض فشرده ای در گلو، از پلیس تقاضای کمک داشت.
لحظاتی بعد شماره پلاک پراید سرقتی در بی سیم های پلیس پیچید و نیروهای گشت انتظامی در زیر نور چراغ گردون، چشم به پلاک ها و مشخصات خودروهای پراید دوختند تا قبل از اقدامات قانونی، لبخند رضایت را بر لبان یک شهروند بنشانند اما آن شب هیچ کدام از خودروهای گشتی، موفق به پیدا کردن خودروی سرقتی مذکور نشدند.
گزارش خراسان حاکی است، صبح روز بعد جلسه ای در اتاق تجسس کلانتری شفای مشهد به فرماندهی سرگرد علی امارلو (رئیس کلانتری) برگزار شد و ماجرای سرقت های خودرو مورد تجزیه و تحلیل های کارشناسی قرار گرفت. بررسی های تخصصی با تغییر شیوه های اطلاعاتی، راه اندازی گشت های نامحسوس در مناطق احتمالی تردد سارقان و زیرنظر قرار دادن دزدان حرفه ای خودرو در حالی به پایان رسید که گروه ویژه ای از نیروهای ورزیده تجسس نیز به سرپرستی سروان آریایی (رئیس تجسس کلانتری) برای اجرای عملیات نفوذی در مناطق جرم خیز وارد عمل شدند.

بنابراین گزارش، حدود ۱۵ ساعت از این ماجرا نگذشته بود که نیروهای گشت کلانتری طبق برنامه ریزی صورت گرفته وارد مناطق مختلف حوزه استحفاظی شدند و در تاریکی شب به کنترل خودروهای مشکوک پرداختند. عقربه های ساعت حدود ساعت ۳ بامداد را نشان می داد که ناگهان پلاک خودروی پراید سرقتی مقابل دیدگان ماموران انتظامی قرار گرفت. ماموران گشت بی درنگ به تعقیب پراید پرداختند و به دو سرنشین جوان آن، فرمان «ایست» دادند اما راننده پراید سفید رنگ با شنیدن صدای مامور انتظامی، پدال گاز را فشرد و در جهت خلاف حرکت خودروها از خیابان هنرور مشهد وارد بولوار هدایت شد و سپس به سمت بزرگراه فجر گریخت. ماموران گشت کلانتری شفا که دریافته بودند با دزدان حرفه ای روبه رو هستند بارها با دادن اخطارهای قانونی و شلیک های هوایی تلاش کردند تا دزدان خودرو را متوقف کنند ولی سارقان در تاریکی شب و به طور وحشتناکی به فرار ادامه می دادند. یکی از نیروهای گشت انتظامی چندین بار لوله کلت کمری را به سوی خودرو گرفت ولی هر بار برای جلوگیری از وقوع حادثه ای ناخواسته برای خودروهای عبوری یا رهگذران در خیابان از شلیک منصرف شد. با این حال سارقان همچنان در جهت خلاف حرکت خودروها می گریختند و ترس و وحشت را در بین رانندگان ایجاد می کردند.

وقتی خودروی سارقان با یکی از خودروهای عبوری برخورد کرد و آنان همچنان به فرار ادامه دادند، دیگر ماموران انتظامی تصمیم خود را گرفتند چرا که هر لحظه امکان داشت آن ها جان راننده ای را به خطر اندازند. این بود که مامور گشت لاستیک های پراید سرقتی را در بزرگراه فجر هدف گرفت و چند گلوله شلیک کرد. به محض آن که پراید از حرکت ایستاد، دو سرنشین آن بلافاصله از داخل خودرو بیرون پریدند و با پای پیاده در تاریکی شب به فرار خود ادامه دادند. در این هنگام بود که نیروهای ورزیده کلانتری با قدرت بدنی بالا، آن ها را تعقیب کردند و در نهایت حلقه های قانون را بر دستان دو متهم گره زدند. این گزارش حاکی است: در بازرسی از داخل پراید سرقتی، دو عدد باتری خودرو و یک جعبه ابزار کشف شد و متهمان به کلانتری انتقال یافتند. دو جوان ۲۱ و ۲۵ ساله که ابتدا خود را با نام های جعلی معرفی کرده بودند وقتی در دایره تجسس مورد بازجویی های فنی قرار گرفتند نه تنها هویت واقعی خود را فاش کردند بلکه به سرقت هشت دستگاه خودروی سواری نیز معترف شدند و اظهار کردند که طی سه ماه گذشته با استفاده از خودروهای سرقتی به محتویات داخلی ۸۰ خودروی دیگر نیز دستبرد زده اند. به گزارش خراسان، این گونه بود که با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی سید جواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) متهمان مذکور برای ریشه یابی سرقت ها و همچنین بازسازی صحنه های سرقت در اختیار نیروهای کلانتری قرار گرفتند. قاضی حسینی که پس از مطالعه دقیق پرونده سارقان احتمال می داد آن ها جرایم بیشتری را مرتکب شده باشند، از ماموران انتظامی خواست برای شناسایی و دستگیری مالخران و دیگر افراد مرتبط با دو سارق سابقه دار اقدام کنند.

بنابراین گزارش، با صدور دستورات محرمانه قضایی، تحقیقات گسترده ای در این باره آغاز شد و دو سارق جوان که به مواد مخدر صنعتی نیز اعتیاد دارند به سرقت محتویات، ضبط و پخش و باتری خودروهای پارک شده در مناطق مطهری، ابوطالب، میدان فردوسی، میدان بوعلی، کریمی، عبدالمطلب، قرنی، موسوی قوچانی، یاس، شفا، حرعاملی، بولوار فردوسی، هنرور، هدایت، گلبرگ و …اعتراف کردند و برخی از صحنه های سرقت را درحالی به ماموران نشان دادند که مدعی بودند بیشتر محل های سرقت را به دلیل گذشت زمان از خاطر برده اند. به گزارش خراسان، در همین حال حدود ۱۵ تن از مال باختگانی که خودروی آن ها مورد دستبرد سارقان مذکور قرار گرفته بود به کلانتری شفای مشهد مراجعه کردند اما بررسی های بیشتر نیروهای تجسس کلانتری برای شناسایی دیگر مال باختگان همچنان ادامه دارد. این درحالی است که دو سارق سابقه دار که مدت زمان زیادی از عمر خود را پشت میله های زندان گذرانده اند در بازجویی ها اعتراف کردند به خودروهایی دستبرد می زدند که تجهیزات ایمنی و امنیتی کافی نداشتند یا از تزیینات و تجهیزات صوتی گران قیمت استفاده کرده بودند.آن ها همچنین اظهار کردند: از نیمه شب تا اوایل صبح به مناطق مختلف شهر می رفتیم و پس از سرقت خودروهای بدون تجهیزات امنیتی، سراغ باتری و دیگر محتویات داخلی خودروها می رفتیم و به آن ها دستبرد می زدیم. شایان ذکر است تحقیقات بیشتر در این باره همچنان ادامه دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن