دانش و فناوری

مشهد پیشرو در حوزه فناوری و ارتباطات

کد خبر : 33779

مصوبه کسر کرایه قطارشهری بر اساس زمان، مبدأ، مسافت و ناحیه تصویب شد

صبح مشهد– روز گذشته شورای شهر در صدودهمین جلسه علنی خود میزبان نماینده ویژه رئیس جمهور در امور دولت الکترونیک و معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات بود که در این جلسه گزارشی از دستاوردهای شهرداری مشهد در حوزه زیر ساخت اطلاعات مکانی ارائه شد و نماینده ویژه رئیس جمهور نیز با اشاره به دستاوردهای مشهد در این زمینه، این شهر را پیشرو در حوزه فناوری و ارتباطات دانست. همچنین بررسی و تصویب قرارداد بنیاد تعاون ناجا و سیاست کسر کرایه بلیت قطار شهری مشهد از دیگر دستور کارهای این جلسه شورا بود که به تصویب رسید.
به گزارش «خراسان رضوی»، محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر مشهد در ابتدای این جلسه گفت: فرایند شهروندسپاری تا پایان سال کامل می‌شود و شهروندان از سال ۱۴۰۰ می‌توانند کارهای خود را با تکیه بر بستر الکترونیک و در فضایی سالم پیش ببرند. وی در ادامه با اشاره به انتخاب استاندار خراسان رضوی گفت: مدیریت شهری مشهد همچون گذشته در خدمت و کنار دولت و استانداری و سایر نهادها و دستگاه‌ها برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و ارائه خدمات و تقویت امید و اعتماد و ایجاد آرامش در شهر خواهد بود. حیدری همچنین از کاهش ۵۰ درصدی امضاها و فرم‌های زاید با تعریف فرایندهای جدید خبرداد.

از هوشمندسازی نظارت بر ساخت‌وسازها در حریم شهر تا سه بعدی سازی مناطق توس و ثامن
اولین دستور کار اعضای شورای شهر، ارائه گزارش مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد با موضوع دستاورد های شهرداری مشهد در حوزه زیر ساخت اطلاعات مکانی بود که در این باره محمدجواد رجائیان گفت: تصویربرداری حریم شهر مشهد در مساحت ۸۶ هزار هکتار، تصویربرداری شهر با پهپاد و دقت ۵۰۰/۱، نظارت هوشمند بر ساخت‌وسازها در حریم شهر، سه بعدی سازی با روش نوین و در حداقل زمان ممکن از جمله اقدامات انجام شده است. وی در ادامه با اشاره به مصوبه شورای شهر درخصوص تکلیف شهرداری به سه‌بعدی سازی مناطق توس و ثامن، گفت: در کنار این مهم، پنج اقدام شاخص و مهم دیگر نیز در دستورکار سازمان فاوا قرار گرفت که در کشور اقداماتی کم‎نظیر و ارزشمند است.

تجلیل نماینده ویژه رئیس جمهور از اقدامات مدیریت شهری در حوزه فناوری اطلاعات
در ادامه نصر ا… جهانگرد، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور دولت الکترونیک با اشاره به اقدامات مدیریت شهری در حوزه فناوری اطلاعات در مشهد گفت: مشهد به عنوان قلب تپنده ایران و جهان در حوزه توسعه فناوری ارتباطات پیشرو بوده است. در بخش فناوری اطلاعات شهری، در دوره اخیر مدیریت شهری از اقدامات آقای آل شیخ (معاون سابق برنامه ریزی شهرداری مشهد) و شهردار محترم تشکر می کنم که تلاش های زیادی در این زمینه داشتند. وی با بیان این که با اقدامات انجام شده در حوزه فناوری و ارتباطات در مشهد به پلتفرم خوبی دست پیدا کرده ایم، تصریح کرد: تهیه نقشه های سه‌بعدی از حریم شهر مشهد در دستور کار مدیریت شهری مشهد قرار گرفته است که با توسعه آن مدیریت شهری می تواند به درآمدهای پایدار دست پیدا کند و در کنار آن شهروندان از حوزه ارتباطات به خوبی بهره مند می شوند. وی تصریح کرد: در سطح جهانی، SDI اساس برنامه‌ریزی‌های توسعه قرار گرفته و خوشبختانه طی دو سال اخیر مشهد در بحث سامانه زیرساخت داده‌های مکانی وضعیت بسیار خوبی دارد.

۳ اقدام مهم مدیریت شهری مشهد از نگاه معاون وزیر
در ادامه ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات نیز در این جلسه اظهار کرد: به دلیل وجود بارگاه منور علی ابن موسی الرضا (ع) مشهد شهری به وسعت ایران است، برازنده است که جایگاه بزرگی در حوزه فناوری و ارتباطات داشته باشد که می توان از آن به عنوان الگویی برای تمام شهرها بهره برد. وی یادآور شد: سال گذشته از شهرداری الکترونیکی منطقه ۱۲ مشهد بازدیدی داشتم و مشخص شد که مدیریت شهری در حوزه هوشمند سازی موفق عمل کرده است، در کنار آن با راه اندازی کارخانه نوآوری و اپلیکیشن شهر من تحول نوینی در این حوزه در شهر مشهد ایجاد شده است. وی لازمه توسعه پایدار شهری را هوشمند سازی بیان کرد و افزود: اگر به ۱۰ کشور دنیا که در حوزه استخراج طلا فعالیت می کنند، نگاه کنیم درآمد همه آن ها کمتر از نصف کشورهایی است که در حوزه فناوری و ارتباطات پیشرو هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن