پایتخت فرهنگ اسلامی

برنامه های صداوسیمای خراسان رضوی در دهه امامت و ولایت

کد خبر : 30899

محسن نصرپورمدیر کل صداوسیمای خراسان رضوی ازتولید وپخش ویژه برنامه های این مرکز برای دهه ولایت وامامت خبر داد.

صبح مشهد– مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی گفت: این مرکزبا توجه به اهمیت این دهه برنامه های متنوع، شاد و جذابی با هدف تبیین اهمیت جایگاه امامت و ولایت در آموزه های شیعی و ایجاد بستری شاد و بانشاط و امیدبخش در شرایط سخت جامعه امروز بویژه برای نسل جوان تدارک دیده است. وی گفت مراسم « دعای عرفه » به مدت ۱۸۰ دقیقه ازسیما،صدا،رادیوسراسری زیارت وشبکه قرآن به صورت زنده از حرم مطهر رضوی ساعت ۱۶:۳۰تا۱۹:۳۰به تهیه کننده علی محمد کاظمیان پور، تهیه وپخش خواهد شد. همچنین ویژه برنامه جذاب و شاد “عیدانه” در۳ قسمت ۹۰ دقیقه ای با بخش های متنوعی همچون موسیقی، مسابقه، خاطرات زائران با حضور مهمانان ویژه در ایام عید قربان و عید غدیر به تهیه کنندگی عباس غلام پورو کارگردانی رضا سالارتولیدو پخش می شود. محسن نصرپوربااشاره به ایام دهه امامت و ولایت گفت با هدف تکریم شعائر دینی و تبیین جایگاه ائمه معصومین ویژه برنامه “عید ولایت ” در ۱۰برنامه ۶۰ دقیقه ای به تهیه کنندگی محمد رضا خیابانی تنها تولیدوپخش می شود.
وی درادامه گفت برنامه “شکوه ولایت “در۱۰قسمت ۶۰دقیقه ای به منظورپوشش ویژه برنامه های حرم مطهر رضوی به صورت زنده به تهیه کنندگی عبدالرزاق رمضانژاد مهمان مخاطبان سیمای استانی خواهدبود.علاوه بر این در برنامه های روتین مرکز ویژه برنامه های با موضوع امامت و ولایت نظیر « صبح خراسانی » به تهیه کنندگی محسن وکیلی اسفندیاری ،”شب شرقی” به تهیه کنندگی سید حسین خدادادیان حسینی وموضوع “باز خوانی تاریخ اسلام “دربرنامه “تا آسمان” به تهیه کنندگی محمد علی صادقی در۱۰قسمت و همچنین “گزارش “۵ به تهیه کنندگی آرش رهبر با رویکرد مباحث بهداشتی در ایام دهه ولایت تولید وپخش خواهدشد .
محسن نصرپور در ادامه به برنامه های صدای خراسان رضوی نیز اشاره کرد: در روز عید سعید قربان ویژه برنامه “جشن بندگی” با هدف ترویج فرهنگ بندگی و ولایی در فضایی شادباساختاری ترکیبی ومتنوع همچون گزارش از سطح شهر، کارشناسی، روایت و حکایت و موسیقی های شاد در ایام دهه ولایت هرروز از ساعت۱۸ تولیدوپخش خواهد شد. به گفته وی برنامه “پرس و جو” نیز به مدت ۴۵ دقیقه با موضوع رعایت اصول بهداشتی در خصوص قربانی کردن با توجه به واگیری بیماری کرونا آماده پخش شده است.
مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی با اشاره به برنامه های “صدای زائر” و “دهکده” گفت این دوبرنامه برای ارتباط زنده با حرم مطهر و اطلاع رسانی از عملکرد نهادهای مرتبط به بیان آداب و رسوم روستاییان استان در دهه ولایت می پردازد. وی همچنین افزود: در روز عید سعید غدیر ویژه برنامه”عید ولایت” به مدت ۱۲۰ دقیقه در ساختار کلامی و با رویکرد القای شادی و نشاط به تبیین فلسفه این روزمی پردازدگزارشهای مردمی ازسطح شهروحرم مطهرزینت بخش این برنامه خواهدبود.
.برنامه “شباهنگام” نیز به مدت ۵۰ دقیقه به بررسی واقعه غدیر خم و بیان فلسفه سیاسی آن . “صدای زائر” به مدت ۵۰ دقیقه به صورت زنده هرروزضمن ارتباط با حرم مطهر و پخش گزارش های مردمی به اطلاع رسانی از برنامه های نهادها و ارگانهای مختلف شهری در این ایام فضایی شادی و بامعنویت را برای شنوندگان فراهم می آورد. برنامه “بالا خیابون پایین خیابون” دردهه ولایت هرروزبه مدت ۴۵ دقیقه با بخش های متنوع در قالب طنز و نمایش های کوتاه و ارائه گزارش های مردمی اوقاتی شاد و مفرح رابرای مخاطبانش فراهم می آورد.

محسن نصرپور همچنین با اشاره به ویژه برنامه های رادیوسراسری زیارت گفت این این رادیو به منظور انعکاس جشن ها و کمک های مومنانه دهه ولایت،ترویج فرهنگ رضوی ،فرهنگ سازی اطعام روز عید غدیر و سایر فعالیتهای عام المنفعه برای مشتاقان زیارت ۵۰۰۰دقیقه برنامه تولیدی وتامینی تدارک دیده است وی گفت “نجوای عارفان” عنوان ویژه برنامه زنده ای است که در روز عرفه از استودیوی امام رضا علیه السلام در حرم مطهر پخش خواهد شد.این برنامه که با هدف آشنایی مخاطبان با آداب و فلسفه روز عرفه، وجه تسمیه این روز، اعمال روز عرفه و دعوت به انجام اعمال این روز، آشنایی مخاطبان با اعمال غیر حجاج در روز عرفه از ساعت ١۶:٣٠ تا ٢٠:٣٠ بمدت ۲۴۰ دقیقه به تهیه کنندگی امیررضا رئوف تولید پخش خواهد شد. وبرنامه”عید بندگی” نیز عنوان ویژه برنامه دیگری است از رادیو سراسری زیارت که ازبخش های مختلف و متنوعی همچون گزارش های شاد از سطح شهر، نمایش ، کلام بزرگان، لحظه ارادت، سخن کارشناسان درباره موضوع عید قربان، قرائت قرآن، پخش زنده اذان از حرم مطهر، ادعیه، مداحی وسرود، بخش ویژه امام زمان عجل ا… تشکیل شده است. این برنامه تلاش دارد تا با ارائه تاریخچه قربانی و قربانی کردن در اسلام و سایر ادیان آسمانی، به معرفی چرایی عید قربان و جایگاه آن در اسلام پرداخته و بر آن اساس از تلاش برای سربلندی از آزمونهای الهی و تبیین نمونه ها و مصادیق امروزی سخن گوید.”عید ولایت” نیز عنوان ویژه برنامه زنده دیگری ایست از گروه زیارت و فرهنگ رضوی که تلاش می کند تابا بیان واقعه غدیر و فلسفه این روز، غدیر از نگاه ائمه معصومین بویژه امام علی(ع) و امام رضا(ع) را تشریح کند. همچنین “عید ولایت” می کوشد با پخش اعمال روز عید غدیر به دهه ولایت پرداخته و جایگاه غدیر را در آیات و احادیث پررنگ تر کرده و فضایل این روز و وظایف مومنان در عید غدیر را تبیین کند. “عید ولایت” بمدت ۱۸۰ دقیقه در روز عید غدیر خم و از ساعت ١٠ تا ١٣ به تهیه کنندگی امیررضا رئوف تهیه وپخش می شود.
محسن نصرپور در ادامه گفت سایربرنامه های رادیوسراسری زیارت رویکردی متناسب با دهه ولایت گرفته که اهم آن عبارتست از: منای دل، پیشوای هدایت ، سقاخانه ، صبح زیارت ، صحن زندگی ، پرسش. این روزها، خورشید هدایت ، دریا در غدیر ، جام ولا ، نغمه عشق ، آینه حقیقت ، منشور امیر ، راه نام ، عقیق ، راه رستگاران ، طریقت ، غدیریه و عیدانه
مدیرکل صداوسیمای مرکز خراسان رضوی با ذکر اهمیت ایام دهه ولایت برای مخاطبین برونمرزی گفت، رادیو دری صداوسیمای خراسان رضوی برنامه “کافه صبح” با رویکرد محوریت قربان نماد ولایت و غدیر جامعه پویا به تهیه کنندگی محمد عارف حسینی در ۷ قسمت به مدت ۳۱۵ دقیقه برنامه “زنده باد زندگی” با رویکرد اعیاد قربان و غدیر به تهیه کنندگی علی عطایی و وحیده حسینیان در ۷ قسمت به مدت ۳۱۵ دقیقه “روی موج جوانی” به تهیه کنندگی قاسم موحد در۷قسمت به مدت ۳۱۵دقیقه رابه صورت زنده وبرنامه های انیس تنهایی، ترنم باران، نمایش هفته، داستان تمثیلی با رویکرد ولایت را به تهیه کنندگی مریم شاهین راد، هانیه بذرافشان و طیبه صفری رابرای مخاطبان رادیودری خودپیش بینی کرده است.
وی گفت رادیو تاجیکی نیزبا تولید وپخش ویژه برنامه “جهاد نفس” ویژه عید قربان به مدت ۱۵ دقیقه به تهیه کنندگی مجید حاتم زاده و همچنین برنامه “وصی رسول الله (ص)” ویژه عید غدیر به مدت ۱۵ دقیقه دهه امامت و ولایت را گرامی خواهد داشت.

محسن نصرپورگفت با توجه به اهمیت فضای مجازی و مخاطبان آن و همچنین ضریب نفوذ آن، معاونت فضای مجازی صدا و سیمای خراسان رضوی دردهه ولایت اقدام به تولید و انتشار بیش از ۳۰۰متن، خبر و گزارش و تولید ۲۰ عکس نوشت و پوستر، ۸ اینفوگرافی ۶ گیف، ۶ استیکر ۲ مستند مصاحبه محور، ۵ پادکست، ۱ نماهنگ و بازتولید ۲۰ ویدیوی کوتاه خواهدکردودرادامه گفت واحد شعر وموسیقی مرکز نیز به مناسبت عید غدیرقطعه ای پاپ با نام علی ای نور پیامبربه خوانندگی علیرضا خوش روی و آهنگسازی و تنظیم کنندگی مجید صانعی با شعری از حمید بیات رابرای مخاطبان خودآماده پخش کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن