شهری
موضوعات داغ

رشد سه برابری مبتلایان بستری کرونا در مشهد

کد خبر : 30202

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت برای مدیریت بیماری کرونا در خراسان رضوی گفت: تعداد بستری‌شدگان مبتلا به کرونا در کلانشهر مشهد از نیمه دوم خردادماه تاکنون رشد بیش از سه برابری داشته است.

صبح مشهد– دکتر محمدحسین بحرینی روز سه‌شنبه در نشست خبری ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در خراسان رضوی افزود: از هفته دوم خردادماه امسال تاکنون شاهد رشد چشمگیر تعداد مبتلایان سرپایی و بستری در شهر مشهد و بیشتر مناطق استان خراسان رضوی بوده‌ایم.
وی ادامه داد: این در حالی است که طی این مدت تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در کلانشهر مشهد نیز رشدی حدود دو برابر داشته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر تمام بخش‌های بیمارستان ۶۱۰ تختخوابی امام رضا (ع) مشهد و همچنین بیمارستان شریعتی این شهر به درمان بیماران کرونایی اختصاص یافته است و در صورت تکمیل شدن ظرفیت آنها مراکز درمانی دیگری ویژه این گونه بیماران اختصاص خواهد یافت.
بحرینی افزود: تعداد مبتلایان بستری در بیمارستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد که علاوه بر مشهد ۱۳ شهرستان دیگر را زیر پوشش دارد طی مدت یاد شده بیش از دو برابر رشد کرده است.
وی ادامه داد: تعداد فوتیهای ناشی از کرونا در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد که حدود ۸۰ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود از نیمه دوم خردادماه تاکنون رشدی سه برابر داشته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر فرهنگ‌سازی برای مردم در خصوص رعایت پروتکلهای بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مهمترین راهکار مقابله با کروناست چرا که پایان فعالیت این ویروس مشخص نیست و باید با آن زندگی کرد.

دکتر بحرینی افزود: بررسی‌ها نشان داده است که در ارتباطات دو فرد با یکدیگر اگر یک نفر از آنان ماسک داشته باشد خطر انتقال ویروس تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد و اگر دو طرف ماسک داشته باشند حدود یک و نیم درصد خطر ابتلا وجود دارد.

وی پیاده‌سازی نظام ارجاع و سطح‌بندی بیماران کرونایی را یکی از موفقیت‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سطح کشور عنوان کرد و ادامه داد: در قالب این نظام از ازدحام و هجوم مبتلایان مشکوک به کرونا به بیمارستانها پیشگیری می‌شود به طوری که ابتدا بیمار به مراکز جامع سلامت و درمانگاههای تعیین شده مراجعه می‌کند و اگر نیاز به درمانهای تخصصی‌تر و بستری باشد بیمار به بیمارستانهای ویژه انتقال داده می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از مردم تقاضا داریم اگر علائم مشکوک به کرونا را دارند قبل از این که از خانه خود خارج شوند با سامانه ۱۹۱ تماس بگیرند و از طریق مشاوره و راهنمایی‌های این سامانه به مراکز جامع سلامت معرفی شوند.
بحرینی افزود: پاسخگویی به افراد دارای علائم مشکوک به کرونا از طریق سامانه ۱۹۱ همگام با شیوع کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شد و این سامانه از زمان فروکش کردن شیوع موج اول کرونا در خراسان رضوی تعطیل شد و از فردا چهارشنبه این سامانه در خدمت مردم و پرسشگران در زمینه کروناست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − ده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن