اجتماعی

آیا دیکتاتور آفریقای مرکزی از گوشت انسان تغذیه می‌کرد؟

«بوکاسا»؛ امپراتور آدمخوار!

آفریقای مرکزی یکی از محروم‌ترین کشورهای قاره سیاه محسوب می‌شود؛ سرزمینی که راهی به دریا ندارد و منابع زیرزمینی آن نیز، درست استخراج نمی‌شود. در سال ۱۹۶۶، یک افسر ارتش این کشور به نام «ژان بدل بوکاسا»، با کودتایی تقریباً بدون خونریزی، قدرت را در آفریقای مرکزی به دست گرفت. او در سال ۱۹۷۶، خود را امپراتور نامید و تا سال ۱۹۷۹ که با قیام مردم برکنار شد، بر سر قدرت ماند.

صبح مشهد– بوکاسا را با عنوان «قصاب آفریقای مرکزی» می‌شناسند. او در دوران حکومتش در قتل و کشتار مردم، رویکردی جنون‌آمیز و هیستریک داشت. بوکاسا در سال ۱۹۷۷، مراسم تاج‌گذاری پرشکوهی برای خودش برگزار کرد که هزینه آن، یک چهارم بودجه سالانه کشور بود. فقر جانکاه مردم و رفتارهای خارج از تعادل بوکاسا، سرانجام باعث قیام عمومی علیه وی شد. او را از قدرت برکنار و حتی جلسه دادگاهی برای وی برگزار کردند. در جریان همین محاکمه بود که آشپز او فاش کرد بوکاسا خوردن گوشت حیوانات را در شأن امپراتوران نمی‌دانست و برای تهیه غذای وی از گوشت بانوانی که به‌قتل می‌رساند، استفاده می‌شد.

این شهادت موجی از واکنش‌های توام با نفرت را در سراسر دنیا برانگیخت. البته ادله اثبات دعوا چندان قوی نبود؛ اما بوکاسا هرگز اتهام آدمخواری را رد نکرد. از این‌ها جالب‌تر، حکم دادگاه برای وی بود؛ بوکاسا به تبعید محکوم و از کشور خارج شد. او در سال ۱۹۸۶ با سودای امپراتوری دوباره به کشور بازگشت؛ اما بازداشت شد و هشت سال بعدی را در زندان گذراند تا این‌که در سال ۱۹۹۴، در پی اعلام عفو عمومی، از زندان بیرون آمد و در ویلای خودش، زندگی راحت و بی‌دغدغه‌ای را پیش گرفت. بوکاسا در سال ۱۹۹۶، در ۷۵ سالگی، بر اثر ایست قلبی در «بانگی»، پایتخت آفریقای مرکزی درگذشت.
منبع: خراسان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن