اقتصادی

آخرین پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بنزینی از خط تولید خارج شد

مراسم پایان تولید خودرو پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بنزینی با هدف اجرای استانداردهای زیست محیطی کشور در شرکت ایران خودرو خراسان برگزار شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از روابط عمومی شرکت ایران خودرو خراسان: این مراسم صبح امروز ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹ با حضور معاون مدیر کل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت و قائم مقام و معاون اجرایی مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در شرکت ایران خودرو خراسان برگزار شد.

در حاشیه این مراسم امیر جعفرپور معاون مدیرکل دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت، در گفتگو با خبرنگاران ارتقاء استاندارد پژو ۴۰۵ از یورو ۲ به یورو۴ در طی ۲۷ سال تولید پژو ۴۰۵ در گروه صنعتی ایران خودرو را نشانه ای از بهبود مستمر این خودرو دانست و گفت: ارتقاء از استاندارد یورو۴ به یورو۵ و از سوی دیگر الزام رعایت استانداردهای ۸۵گانه ملی، که به خودروسازها ابلاغ شده، هزینه های تمام شده محصول را بالا می برد و این امر باعث شده تولید اینگونه خودروها صرفه اقتصادی نداشته باشد. تولید نزدیک به سه دهه پژو ۴۰۵ و لزوم ارتقاء سطح کیفی آن و از سوی دیگر توجه گروه صنعتی ایران خودرو به مسایل زیست محیطی و تولید محصولات کم مصرف باعث توقف تولید این محصول شده است.

جعفرپور افزود؛ داخلی سازی ۵۰درصدی خودروهای تولیدی در گروه صنعتی ایران خودرو طی سه سال گذشته به بیش از ۹۰درصد در حال حاضر رسیده است که این مهم برای محصول جدید K132 به ۵/۹۲ درصد می رسد و بزودی با همکاری شرکت های دانش بنیان قطعات باقی مانده هم داخلی سازی خواهند شد و نهایتا تا سال ۱۴۰۰ جشن خودکفایی در صنعت خودرو سازی را خواهیم گرفت.

معاون مدیرکل دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت در پایان سخنان خود شرکت ایران خودرو خراسان را چابک ترین و پرتلاش ترین شرکت در بین شرکت های تابعه گروه صنعتی ایران خودرو دانست و افزود این تلاش و همیت باعث شده شرکت ایران خودرو خراسان تولید و عرضه با کیفیت ترین خودروهای گروه صنعتی و کشور را در سبقه خود داشته باشد.

سعید تاجیک قائم مقام مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران دیگر مهمان این مراسم در مصاحبه با خبرنگار ایران خودرو خراسان گفت : تمام محصولات تولیدی در شرکت ایران خودرو خراسان دارای استاندارد یورو۵ می باشد. فقط خودرو پژو ۴۰۵ دارای استاندارد یورو۴ بود که آن هم امروز تولیدش متوقف شد. از رده خارج کردن محصولات با مصرف زیاد سوخت و سطح استانداردهای زیست محیطی پایین می تواند نقش بسزایی در کاهش میزان آلایندگی محیط زیست و هوای شهرها داشته باشد.

بیژن زاهدی فرد مدیر عامل شرکت ایران خودرو خراسان نیز توقف تولید پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بنزینی را در راستای اجرای استانداردهای زیست محیطی کشور و به هدف تولید خودرو کم مصرف با آلایندگی کمتر و توجه به نوسازی سبد محصول بر اساس خواست مشتریان گروه صنعتی ایران خودرو دانست.

زاهدی فرد گفت؛ در این شرکت خودروهای شاسی بلند هایما اس۷ و هایما اس۵ با موتور توربو شارژ و از خانواده پژو، خودروهای ۴۰۵ بنزینی، ۴۰۵گازسوز و SLX با موتور TU5 و پژو پارس تولید می شود که از امروز تولید پژو ۴۰۵ بنزینی با موتورXU7 متوقف می شود. وی افزود: بمنظور جایگزینی ظرفیت خالی ایجاد شده از حذف پژو ۴۰۵، تولید پارس از ۱۳۰دستگاه به ۲۰۰ دستگاه در روز افزایش می یابد.

مدیرعامل ایران خودرو خراسان افزود؛ قصد داشتیم بمنظور جایگزینی خودرو ۴۰۵ یک خودرو جدید به خط تولید اضافه کنیم اما مشکلات غیر قابل پیش بینی که ویروس کرونا در سراسر جهان بوجود آورد باعث شد این امر به تاخیر بیفتد، ولی تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا پایان سال جاری و نهایتا ابتدای سال آینده، این خودرو جدید را با ۲۰درصد داخلی سازی شده به سبد محصولات ایران خودرو خراسان اضافه نماییم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن