شهری

۸۰ درصد بودجه شهرداریها از تخلفات ساختمانی تامین می‌شود

کد خبر : 27011

رییس شورای اسلامی شهد مشهد گفت: در حالی که ۸۰ درصد بودجه شهرداریها از محل تخلفات ساختمانی تامین می شود می‌بایست راهکاری به منظور جلب حضور و مشارکت مردم در این حوزه پیدا کرد.

به گزارش صبح مشهد، محمدرضا حیدری شامگاه شنبه در نشستی پیش‌ از برگزاری “همایش اخلاق و فرهنگ شهرنشینی” در مشهد افزود: اگر این بودجه تامین نشود پیش‌بینی می‌شود سال ۱۳۹۹ به دلیل کمبود هزینه در تامین خدمات شهری سال بحران جدی برای شهرها باشد.

وی همچنین بر اجرای “منشور حقوق و مسوولیتهای شهرنشینی” تاکید و بیان کرد: افزون بر یک میلیون نفر در حاشیه شهر مشهد زندگی می‌کنند و بطور همزمان مدیریت شهری قربانی نظام برنامه‌ریزی شهری و کمبود منابع مالی است.
رییس شورای شهر مشهد ادامه داد: موضوع مدرن شدن شهرها به دوره پهلوی باز می‌گردد و مداخله حداکثری در برنامه‌ریزی شهری برگرفته از سوابق همان دوره است.
وی گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، نفت تامین‌کننده بودجه شهرها بود. سال ۱۳۶۲ تصمیم بر این شد که شهرداریها به صورت مستقل بودجه خود را تامین کنند و به همین دلیل فروش تراکم یکی از منابع درآمدی شهرداری شد. اکنون نیز تصمیم بر این شده تا لایحه درآمدهای پایدار شهری مصوب شود که شبیه دست کردن در جیب مردم است.
حیدری افزود: شهرداری نمی‌تواند خدمات خود را کاهش دهد زیرا خدمات شهری شامل جمع‌آوری زباله، حمل و نقل روزانه مردم و امور آرامستانها تعطیل‌بردار نیستند.
وی ادامه داد: باید مشارکت مردمی وجود داشته باشد ولی مردم از مشارکت شهری گریزان هستند و نوعی بی‌اعتمادی در این موضوع وجود دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن