اجتماعیاخبار مهم

قاچاق زنان پاکستانی به چین تجارتی پرسود!

قاچاق زنان پاکستانی به چین 

به گزارش خبری صبح مشهد : کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه های قاچاق انسان ،فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و  زن پاکستانی به دست آورده اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده اند .

به گزارش ایسنا در این فهرست آمار و مشخصات زنانی که از سال ۲۰۱۸ قاچاق شده بودند ، آورده شده است که این اطلاعات شامل شماره ملی عروس ها ،نام های همسران چینی و تاریخ ازدواج آن ها است .

این پرونده ،بزرگترین پرونده قاچاق است که تا کنون شناسایی و منهدم شده است هر چند به خاطر مسایل دیپلماتیک دو کشور ، سرعت پیگیری پرونده کاهش یافته است .

در دادگاه اکتبر این پرونده که در فیصل آباد پاکستان برگزار شد ، ۳۱ متهم چینی از اتهام قاچاق تبرئه شدند . 

به گفته یک مقام دادگاه و بازپرس پلیس ، بسیاری از زنانی که در ابتدا با پلیس در این مورد صحبت کرده بودند ، از شهادت در دادگاه خودداری کردند ، چرا که مورد تهدید قرار گرفته یا تطمیع شده بودند .ضمن اینکه این دو مقام دادگاه و پلیس به دلیل ترس از توبیخ و تنها به شرط گمنام ماندن حاظر به ارائه اطلاعات به خبرنگاران شده اند .

یک فعال اجتماعی که بسیاری از این دختران پاکستانی کمک کرده و آنها را از باند های قاچاق به چین نجات داده است ،مدعی شده دولت پاکستان به دنبال کوتاه و مختومه کردن تحقیقات است .

این در حالی است که تا کنون هیچ واکنشی رسمی از سوی مقامات وزارت کشور و وزارت امور خارجه پاکستان درباره این پرونده صورت نگرفته است اما وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرده که دو ، دولت چین و پاکستان با رعایت قوانین و مقررات از تشکیل خانواده های شاد بین مردم خود به صورت داو طلبانه حمایت میکنند اما در عین حال با هر اقدام و شخصی که نقشی در ازدواج غیرقانونی دارد ، با قاطعیت برخورد می کنند و ساسیت تحمل صفر دارند .

تصمیمات سازمان ملل متحد نشان داده که اقلیت مذهبی مسیحی پاکستان که از اقشار فقیر نیز

هستند ،اصلی ترین هدف های دلالان اند ؛ بسیاری از این دختران فروخته شده پاکستانی در چین رها شده و موردآزار واذیت قرار میگیرند و یا مجبور به روسپی گری شده اغلب با پاکستان تماس گرفته و خواستار بازگشت می شوند .

اعتقاد بر این است ۶۲۹ دختری که در این فهرست نامشان آمده ،توسط خانواده هایشان به داماد ها فروخته شده اند ،اکثریت قریب به اتفاق این ازدواج ها در سال ۲۰۱۸ میلادی و تا آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی صورت گرفته اند .

 

هنوز مشخص نیست که از زمان تهیه این فهرست ،شمار بیشتری از زنان و دختران قاچاق شده اند یا خیر

اما این تجارت پرسود ادامه دارد …

کارگزاران چینی و پاکستانی بین ۴ میلیون تا ۱۰ میلیون روپیه معادل ۲۵ هزار تا ۶۵ هزار دلار از داماد می‌گیرند اما فقط حدود ۲۰۰ هزار روپیه معادل ۱۵۰۰ دلار به خانواده عروس داده می‌شود.

بسیاری از زنانی که با کارآگاهان صحبت می‌کردند از باروری اجباری، سوء استفاده‌های جسمی و جنسی و در برخی موارد روسپی‌گری خبر داده‌اند. هم‌چنین اگر چه هیچ مدرکی بر این ادعا ارائه داده نشده اما یکی از گزارش‌های این پرونده حاکی از برداشتن برخی از اعضای بدن این دختران فرستاده‌ شده به چین است.

در ماه سپتامبر ، آژانس تحقیقاتی پاکستان گزارشی را با عنوان ((پرونده‌های ازدواج جعلی چینی ))به نخست وزیر عمران خان ارسال کرد. در این گزارش جزئیات پرونده‌های ثبت شده علیه ۵۲ تبعه چینی و ۲۰ تن از همکاران پاکستانی آن‌ها آورده شده بود. در این پرونده ۳۱ چینی مظنون به قاچاق انسان بودند که بعدتر در دادگاه تبرئه شدند.

این گزارش‌ها حاکی از این بود که دو دفتر ازدواج در شهر “لاهور” با این پرونده در ارتباط‌ اند. بعد از این تبرئه‌ ها پرونده‌های دیگری نیز به دادگاه ارائه شد که موجب دستگیری چندین پاکستانی و دست‌کم ۲۱ چینی شد، هر چند متهمان چینی به قید وثیقه آزاد شده و پاکستان را ترک کرده‌اند.

فعالان و کارکنان حقوق بشر می‌گویند : پاکستان سعی کرده است قاچاق عروس‌ها را مسکوت نگه دارد تا روابط اقتصادی فزاینده پاکستان با چین را به خطر نیاندازد.

تقاضا برای عروس‌های خارجی در چین با توجه به این که حدود ۳۴ میلیون مرد بیشتر از زن دارد، زیاد است. گزارشی که این ماه  دیده‌بان حقوق بشر منتشر کرد با اثبات قاچاق عروس از میانمار به چین، رواج این شیوه را تایید کرد. بر اساس این گزارش، پاکستان، کامبوج، اندونزی، لائوس، میانمار، نپال، کره شمالی و ویتنام، همگی به کشورهای مبدأ برای این تجارت بی‌رحمانه تبدیل شده‌اند.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایسنا  از روزنامه دیلی میل، مدیر کمپین عفو بین الملل برای آسیای جنوبی اظهار داشته که پاکستان نباید اجازه دهد روابط نزدیک خود با چین به دلیلی برای چشم پوشی از نقض حقوق بشر علیه شهروندان خود یا در سوء‌استفاده از زنانی که به عنوان عروس فروخته می‌شوند، تبدیل شود.

 

منبع:ایسنا

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن