اجتماعیاخبار مهم
موضوعات داغ

خفاش های طلایی در دام عدالت

پلیس از مردم کمک خواست + تصویر چهره باز

با صدور دستوری از سوی معاون دادستان مرکز خراسان رضوی تصاویر سارقان معروف به «خفاش های طلایی» منتشر شد تا علاوه بر سرقت از منازل مردم، جرایم احتمالی دیگر آنان نیز با کمک شهروندان زیر ذره بین دستگاه عدالت قرار گیرد و به این ترتیب این پرونده وارد مرحله جدیدی شد.

به گزارش صبح مشهد، از اوایل امسال، پرونده هایی در مراکز انتظامی تشکیل شد که بررسی محتویات آن ها نشان می داد اعضای یک باند حرفه ای با شکستن قفل منازل واحدهای آپارتمانی در حالی دست به سرقت طلا و جواهرات و پول نقد می زنند که ساکنان آن منازل برای رفتن به مهمانی، مسافرت یا خرید از منزل خارج شده اند. با افزایش ناگهانی و غیرمتعارف پرونده های مذکور، معاون دادستان مرکز خراسان رضوی دستور داد تا پرونده سرقت های شبانه با حساسیت و دقت نظر بیشتری مورد رسیدگی قرار گیرد. بنابراین با توجه به اهمیت ماجرا، پرونده معروف به «خفاش های طلایی» در شعبه ۴۰۵ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و توسط قاضی دکتر حسن زرقانی زیر ذره بین عدالت رفت چرا که خروج شبانه خفاش گونه دزدان از مخفیگاه و دستبرد به طلا و جواهرات، آن ها را به «خفاش های طلایی» معروف کرده بود.
ادامه گزارش حاکی است، با صدور دستوری از سوی مقام قضایی، این پرونده به پلیس آگاهی خراسان رضوی ارسال شد و گروهی از کارآگاهان اداره عملیات ویژه با فرماندهی و هدایت سرهنگ جعفری (رئیس اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی) به ردیابی عاملان سرقت هایی پرداختند که بنا به گفته برخی مال باختگان از خودروهای پژو ۴۰۵ در این دستبردهای شبانه استفاده شده است.

کالبد شکافی و تجزیه وتحلیل های کارشناسی که با نظارت مستقیم قاضی زرقانی صورت می گرفت، دامنه تحقیقات میدانی را به یکی از استان های جنوبی کشور کشاند. این در حالی بود که بررسی‌ها در محیط جغرافیایی وقوع جرم نشان می داد اعضای باند «خفاش های طلایی» بسیار حرفه ای هستند و طوری عمل می کنند که آثار جرم از خود باقی نگذارند با وجود این پلیس با استفاده از فناوری های نوین علمی و تجهیزاتی، موفق به شناسایی سرکرده مخوف این باند شد اما ادامه تحقیقات بیانگر آن بود که این جوان درگیر پرونده امنیتی خاصی است بنابراین ادامه عملیات و رصدهای اطلاعاتی با هماهنگی حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) به شیوه دیگری تغییر کرد چرا که احتمال می رفت اعضای این باند خطرناک مسلح باشند.

در نهایت کارآگاهان به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می داد اعضای این باند منزلی را در منطقه بولوار وحدت مشهد اجاره کرده اند و از آن به عنوان مخفیگاه استفاده می کنند آنان در هر بار دستبرد از بولوار وحدت به مناطق آزادشهر، سجاد، رضاشهر، فلسطین، قاسم آباد و … می رفتند و در منازل مردم فقط به دنبال اموال گران بها و قابل حمل می گشتند.

آنان زنگ آپارتمان های تاریک را به صدا درمی آوردند و پس از اطمینان از حضور نداشتن ساکنان واحد آپارتمانی، با استفاده از دیلم توپی زنی می کردند و پس از سرقت طلا و سکه و پول نقد به مخفیگاه خود بازمی‌گشتند. ادامه تحقیقات کارآگاهان دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی همچنین نقش یک زن جوان در این باند را نیز فاش کرد و به این ترتیب با فراهم شدن مقدمات اجرای عملیات دستگیری، کارآگاهان با کسب مجوزهای قضایی،وارد عمل شدند و چهار عضو این باند را درحالی به همراه زن جوان دستگیر کردند که مشخص شد دو عضو خطرناک دیگر باند که با یکدیگر برادر هستند به محل نامعلومی گریخته اند. در همین حال با دستورات محرمانه قاضی زرقانی و هماهنگی های قضایی، دو عضو فراری این باند در جاده سبزوار – شاهرود به دام افتادند و به مشهد منتقل شدند. گزارش خراسان حاکی است در ادامه این عملیات غافلگیرانه و هماهنگ چند مالخر طلاهای سرقتی نیز در برخی مناطق شهر مانند بولوار شهید مفتح (سی متری طلاب) دستگیر و به پنجه عدالت سپرده شدند.
بنابر این گزارش، سرپرست مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد، ضمن موافقت با دستور انتشار تصاویر بدون پوشش اعضای اصلی باند معروف به «خفاش های طلایی» که توسط قاضی پرونده صادر شده بود، به طلافروشان هشدار داد: با وجود این که بارها از طریق رسانه های گروهی توصیه شده است تا طلافروشان از خرید طلاهای بدون فاکتور خودداری کنند اما متاسفانه باز هم چنین سودجویی هایی در بازار طلا صورت می گیرد.

قاضی سید جواد حسینی که سابقه رسیدگی قضایی به پرونده های جنایی را نیز در کارنامه قضایی خود دارد، اضافه کرد: گاهی خرید طلاهای سرقتی به پرونده های هولناک جنایی گره می خورد و ممکن است پای خریداران طلا به پرونده های مهم جنایی باز شود که در آن صورت موضوع فراتر از ماجرای مالخری است و این گونه افراد سودجو دچار مخمصه هایی می شوند که خروج از آن به همین راحتی امکان پذیر نیست. معاون دادستان مرکز خراسان رضوی همچنین با قدردانی از فرماندهان انتظامی و تلاش های بی دریغ قاضی زرقانی (قاضی شعبه ۴۰۵ دادسرای عمومی و انقلاب) برای ریشه یابی جرایم اعضای این باند که به موضوعات خاص امنیتی نیز گره خورده است، از شهروندان خواست، کسانی که منازل آنان با این شگرد مورد دستبرد قرار گرفته است یا اطلاعاتی درباره اعضای این باند سرقت دارند به اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی واقع در ابتدای رضاشهر مشهد مراجعه کنند.

قاضی حسینی با اشاره به سوابق سرقت مسلحانه اعضای این باند خاطرنشان کرد: زن جوانی که او نیز دارای سابقه سرقت مسلحانه در جنوب کشور است، طلاهای سرقتی را به طلافروشان مشهدی فروخته است بنابراین مالخرانی که قبل از دستگیری، اموال سرقتی را تحویل بدهند در مجازات آن ها از همه تخفیفات قانونی و رافت اسلامی استفاده می شود اما اگر آگاهانه جرم خود را با توجه به انتشار بدون پوشش تصویر این زن در رسانه ها، پنهان کنند و پلیس با اعترافات متهم یا دیگر اعضای باند به سراغ آن ها برود به اشد مجازات های قانونی محکوم خواهند شد.

این مقام ارشد قضایی تاکید کرد: از اعضای این باند لوازم قابل حمل با ارزش مانند حدود ۱۰۰ عدد ساعت مچی کشف شده است که مال باختگان می توانند برای شناسایی اموال سرقتی نیز به پلیس آگاهی بروند.

منبع: خراسان

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. یک اشتباه رایج بین مردم وجود داره که وقتی سارقین قفل درب را میشکنند، مردم فکر میکنند که سارقین درب را شکستند در حالیکه هیچ سارقی درب را نمیشکنه و این اشتباه استراتژیک در بین مردم باعث میشه که مورد سرقت قرار بگیرند چون فکر میکنند درب یا حفاظهای فلزی میتونن جلوی ورود سارقین را بگیرند در حالیکه غیر ممکن کردن ورود سارقینی که از دربهای ورودی وارد میشن فقط موقعی امکان پذیره که باز کردن قفل درب در مقابل روشهای غیر تخریبی مثل شاه کلید و در مورد قفلهای الکترونیکی نیز از طریق هک غیر ممکن باشه و همچنین قفل درب در مقابل روشهای تخریبی هم مثل توپی زنی و دیلم زنی قفل به صورتی مقاوم باشه که حتی اگر سارقین تونستن با دیلم یا پیچگوشتی تمام درب را له کنند، باز هم نتونن درب را باز کنند و وارد منزل یا محل کار بشن.
    برای رسیدن به امنیت کامل در مقابل سارقینی که از طریق دربهای ورودی وارد میشن کافیه قفل ضد دیلم گاردمن که به صورت هوشمند و بدون هیچ بهانه و اما و اگر، همه روشهای ورود سارقینی که از دربهای ورودی وارد میشن را غیر ممکن میکنه پشت درب نصب کنند و همچنین برای غیر ممکن کردن ورود سارقین از معابر دیگه وارد میشن باید حفاظ ضد دیلم مرد نگهبان مقابل بالکن، پاسیو، نورگیر و پنجره ها نصب کنند که دیگه حتی اگر دزدان تا پشت درب و پنجره ها هم رسیدند نتونن وارد بشن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن