اقتصادیزندگی

توضیحات رئیس جمهور درباره بسته حمایتی ۱۸میلیون خانواری/ افزایش یارانه نقدی

به گزارش صبح مشهد، رئیس جمهور با ارائه توضیحاتی درباره بسته حمایتی ۱۸ میلیون خانواری اعلام کرد که براساس این بسته، هر ماه کارت های بانکی خانوارها شارژ می شود تا بتوانند لوازم ضروری خود را تهیه کنند.حجت الاسلام و المسلمین روحانی در نشست شورای اداری استان کرمان با اشاره به محدودیت های بودجه ای دولت گفت: اگر امروز در شرایط عادی بودیم، هر سال به طور متوسط ۶۰ میلیارد دلار نفت می‌فروختیم و اگر هر دلار را ۱۰ هزار تومان محاسبه کنیم، مبلغی معادل ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به دست می‌آمد.

رئیس جمهور با یادآوری این که برخی اقتصاددانان و نمایندگان مجلس از سال گذشته از دولت می خواستند که دلار ۴۲۰۰ تومانی را کنار بگذارد و سراغ ارز تک نرخی برود، گفت: محاسبات دولت نشان می‌داد که اگر ارز را تک نرخی کنیم، قیمت برخی اجناس و کالاهای ضروری مردم، دو برابر می‌شود. روحانی در عین حال خاطر نشان کرد: شاید زمانی لازم باشد ارز را تغییر دهیم، الان هم خروج تدریجی برخی کالاها از ارز دولتی را مد نظر قرار دادیم.وی درباره بسته حمایتی که روز دوشنبه اعلام کرده بود به ۱۸ میلیون خانوار تعلق می گیرد، گفت: دولت اگر امروز بخواهد بگوید در کشور چند خانواده وضع مالی مناسبی دارند و چند خانواده با مشکل مواجه هستند، این طبقه‌بندی را در اختیار ندارد، می‌توانیم این موضوع را دربیاوریم اما باید همه زندگی مردم را در بیاوریم و برای من هم سخت بود که اجازه دهم این اطلاعات در اختیار سازمانی قرار بگیرد.

دکتر روحانی اضافه کرد: همیشه گفتیم سرک کشیدن در زندگی خصوصی و اقتصادی مردم منافع و ضررهایی دارد، در هر حال می‌توانیم محاسبه کنیم که چه خانواده‌هایی نیازمند هستند.وی اظهار کرد: در محاسبات نخستین که خطاهایی هم دارد به دست آمده که حدود ۲۵ میلیون خانوار در کشور داریم، حدود هفت میلیون آن ها وضع زندگی مناسبی دارند اما نه آن طور خوب، ۱۸ میلیون خانوار هم شرایط سختی دارند. تصمیم داریم ماهانه غیر از یارانه، یک بسته حمایتی در اختیار آن ها قرار دهیم و کارت های بانکی آن ها را شارژ کنیم تا بتوانند لوازم ضروری خود را تهیه کنند.در همین حال با آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین برای تامین منابع بسته حمایتی نرخ کمک خانوار به شرح زیر اعلام شد:

یارانه نقدی ۵۵ هزار تومان افزایش می‌یابد

رئیس سازمان بر نامه و بودجه هم گفت:دولت به خانوارهای از یک نفر تا ۵ نفر، به میزان ۵۵ تا حداکثر ۲۰۵ هزار تومان کمک معیشتی پرداخت خواهد کرد. این کمک معیشتی یک هفته تا ۱۰ روز دیگر به حساب سرپرستان ۱۸ میلیون خانوار واریز می‌شود. سازمان برنامه و بودجه موظف شد عینا همه منابع حاصل از اصلاح قیمت جدید را به حساب سرپرستان خانوارها واریز کند.
براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از ساعت صفر بامداد (۲۴ آبان) سهمیه‌بندی بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز به شرح زیر است:
🔹قیمت بنزین معمولی سهمیه ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان
🔹قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای هر لیتر ۳۰۰۰ تومان
🔹قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن