اخبار مهم

هشدار مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد

شیوع سرطان پستان تهدید جدی بانوان در خراسان رضوی

کد خبر : 24046
سالانه هزار و ۳۰۰ نفر از بانوان در خراسان رضوی به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

 

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز دوشنبه با بیان این مطلب گفت: سرطان پستان شایع ترین سرطان در بین زنان و دومین سرطان شایع به شمار می رود که مبتلایان به این سرطان در خراسان رضوی، کشور و جهان رو به گسترش است.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، دکتر محمد جعفر صادقی افزود: افزایش سن، چاقی، ژنتیک، سابقه خانوادگی و مصرف الکل از فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان سینه به شمار می روند.

او با اشاره به برپایی پویش سراسری پیشگیری از سرطان پستان در مهرماه امسال ادامه داد: هدف از این پویش حساس سازی، اطلاع رسانی و آموزش با ارائه خدمات غربالگری و با هدف تشخیص زودرس و پیشگیری از این نوع سرطان است.

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: وجود توده در پستان و زیر بغل، تغییر شکل در پستان و نوک آن، تغییرات پوستی، دردهای غیر عادی، زخم و ترشح در این ناحیه از بدن از علائم سرطان پستان به شمار می رود.

صادقی افزود: هم اکنون غربالگری و تشخیص سرطان سینه برای بانوان بیش از ۳۰ سال در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی به صورت رایگان قابل انجام است.

وی غربالگری سرطان پستان برای کارمندان بهداشتی و درمانی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دایر شدن پایگاه سیار غربالگری و تشخیص سرطان پستان در جنب بیمارستان تخصصی امید مشهد برای عموم بانوان و اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی را از برنامه های پویش سرطان پستان در خراسان رضوی برشمرد.

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: خود آزمایی ماهانه پستان در بانوان بالای ۳۰ سال، معاینات دوره ای توسط پزشک به ویژه در سنین بالای ۴۰ سال و انجام سونوگرافی و ماموگرافی برای تشخیص زودرس و پیشگیری از سرطان سینه  به همه بانوان توصیه می شود.

پویش ملی سرطان سینه از نهم مهرماه در سراسر کشور آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن