شهری

پویش شهروندان مهمان نواز فعال شد

دهه پایانی ماه صفر و تمهیدات شهرداری مشهد

کد خبر : 24014

سرزمین خورشید همه ساله در ایام شهادت امام رضا (ع) و عزاداری‌های دهه پایانی ماه صفر پذیرای بیش از سه میلیون زائر است و دستگاه‌های مختلف تلاش خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم عزاداری در این ایام به کار می‌گیرند.

به گزارش صبح مشهد، سال گذشته حدود سه میلون و ۲۰۰ هزار نفر برای شرکت در مراسم عزاداری دهه پایانی ماه صفر به شهر مشهد سفر کردند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۳ درصد افزایش داشت و امسال نیز پیش بینی می شود تعداد زائران دهه پایانی صفر حدود ۲۰ درصد افزایش یابد.

شهرداری مشهد نیز برای رفاه بیشتر زائران و مجاوران در این ایام تمهیدات لازم را در بخش های مختلف از صدور مجوز برای ایستگاه های صلواتی تا آماده باش نیروهای اجرایی و برپایی ایستگاه های استقبال از زائر و پذیرایی از زائران در نظر گرفته است.

آماده باش بیش از پنج هزار نیروی پاکبان برای دهه پایانی ماه صفر

قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد در این نشست از آماده‌باش پنج هزار و ۶۰۰ پاکبان، ۷۰ دستگاه خودروی مکانیزه و ۲۶۰ خودروی حمل زباله به‌صورت شبانه‌روزی در دهه پایانی ماه صفر در این شهر خبر داد.

مهدی یعقوبی افزود:

در هفت محور ورودی مشهد نیز ۲۳۰ پاکبان، ۱۶ تانکر آب برای شست‌ و شوی مسیر، ۶ تریلی تانکری برای پشتیبانی از سرویس‌های بهداشتی و ۲۰۰ چشمه سرویس بهداشتی در نظر گرفته شده است.وی ادامه داد: ۵۰ دوش حمام نیز برای موکب ها و محورهای ورودی شهر تعبیه شده است.

معاون خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد گفت: ۲۳ ایستگاه استقبال از زائر به صورت مشارکتی و حمایتی و ۱۳ مرکز اسکان نیز توسط شهرداری با ظرفیت پنج هزار نفر برای زائران پیاده آماده شده است که در همگی آنها ماموران آتش نشانی و متخصص هایی از دانشگاه علوم پزشکی حضور خواهند داشت تا آموزش های لازم را به زائران ارائه دهند.

خدمت رسانی رایگان ۱۶۰ دستگاه تاکسی

یعقوبی با اشاره به ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در مسیرهای منتهی به حرم مطهر در تعطیلات دهه پایانی ماه صفر گفت:

تاکنون ۱۶۰ دستگاه تاکسی صلواتی برای خدمت به زائران حرم مطهر در سطح شهر اعلام آمادگی کرده‌اند و هزار و ۸۰۰ دستگاه تاکسی شبکه بیسیم و ۱۶۰ دستگاه وَن نیز در مسیرهای اطراف حرم مطهر خدمت‌رسانی خواهند کردند.

وی افزود: ۱۰۰ بازرس با ۱۶ دستگاه خودروی بازرسی هم به صورت شبانه روزی در هسته مرکزی شهر فعال خواهند بود.

یعقوبی ادامه داد: افزایش ناوگان و کاهش سرفاصله نیز در ناوگان اتوبوسرانی و قطار شهری برنامه ریزی شده و طبق هماهنگی با پلیس راه، ۱۰۰دستگاه اتوبوس و ۱۰۰ وَن تاکسی درون شهری به منظور خدمات رسانی به زائران پیاده در داخل استان به زائران خدمات رسانی خواهند کرد.

قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد از اجرای طرح “شهروند مهمان نواز حریم رضوی” در قالب ۳۳ عنوان خدمت خبر داد و گفت: این سامانه هم اینک فعال است و شهروندان داوطلب می توانند با ثبت نام در آن به زائران خدمت رسانی کنند.

یعقوبی افزود: مرکز ارتباطات مردمی ۱۳۷ شهرداری نیز به صورت ۲۴ ساعته در خدمت زائران و شهروندان خواهد بود همچنین ربات تلگرامی، سامانه ۱۰۰۰۱۸۱، شماره تماس ۳۱۳۵ و سایت” mashhadisho.com” از دیگر راه‌های ارتباطی برای ثبت نام داوطلبانه و ارائه خدمات شهروندان است.

وی ادامه داد:

استفاده بیشتر از ظرفیت هیات های مذهبی نیز در دستور کار است و بیش از ۲۵۰ جایگاه برای نصب پرده اطلاع رسانی هیات های سطح شهر ایجاد شده است که در صورت نیاز افزایش می یابد همچنین صدور مجوز برپایی ایستگاه های صلواتی دهه پایانی ماه صفر در مشهد تسهیل شده و ۵۰۰ جایگاه برای هیات ها در نظر گرفته شده است که پس از تائید فرمانداری در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

او اضافه کرد: ۵۰۰ هزار جلد کتابچه با اطلاعات کامل برای زائران نیز در نظر گرفته شده و ۱۸ مورد پرده های عظیم روی تقاطع ها نصب شده است.

پویش شهروندان مهمان نواز در دهه پایانی ماه صفر

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری مشهد نیز با بیان این که مشارکت مردمی، مهمترین رویکرد شهرداری در اسقبال از زائران دهه پایانی ماه صفر است افزود: نگاه و هدف اصلی در استقبال از زائران دهه پایانی ماه صفر، کار مردمی است و شهرداری تنها در ایجاد زیرساخت‌ها کمک می‌کند.
نرگس شالچیان افزود: یک ردیف اعتباری تحت عنوان ساماندهی ایستگاه‌های پذیرایی از زائران پیاده، مراکز و مبادی ورودی شهر برای ۲۳ ایستگاه استقبال از زائر تخصیص داده شده اما در مقابل حجم اعتبار مشارکت مردم ناچیز است.
وی با اشاره به فعال شدن پویش ” شهروندان مهمان‌نواز حریم رضوی” و شعار” مهمان داریم” برای جلب کمک های مردمی در خدمت‌رسانی به زائران دهه پایانی صفر گفت: برای این پویش درگاه‌های اطلاع‌رسانی و راه‌های خدمات‌رسانی مشخص شده است.
معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری مشهد گفت: پارسال پس از پایان دهه آخر، کمیته ارزیابی تشکیل و ایرادات کار بررسی شد و تلاش کردیم این ایرادات امسال در قالب برنامه های جدید برطرف شود.
شالچیان افزود: سال گذشته زائران در زمان بازگشت به شهرهای خود با مشکل تهیه بلیت مواجه بودند اما امسال در عرصه میدان شهدا غرفه‌ای در اختیار راه‌آهن و پایانه مسافربری قرار داده شده تا فروش بلیت در این مکان انجام شود.
وی ادامه داد: امسال بلافاصله بعد از ثبت نام افراد برای خدمت‌رسانی افتخاری، پیامکی به فرد ارسال می‌شود که ایستگاه، نوع خدمت، ساعت حضور و فرد رابط در آن ایستگاه مشخص می‌شود.
معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: همچنین امسال تمام راهنمایان زائر آموزش‌های لازم را برای ارائه به زائران پیاده دریافت کرده‌اند.

خدمات رسانی رایگان قطارشهری در روز شهادت امام رضا(ع)

مدیرکل نظارت بر حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در این نشست از رایگان بودن خدمات رسانی ناوگان قطارشهری مشهد در روز شهادت امام رضا (ع) خبر داد و گفت: میزان سرویس دهی این ناوگان نیز دو ساعت افزایش می یابد.
علی اصغر نیشابوری افزود: همچنین ۱۰۰ دستگاه اتوبوس اعزامی شهرداری مشهد به عراق برای سرویس دهی از فردا ۲۹ مهر ماه به چرخه خدمت‌رسانی در مشهد افزوده و ناوگان اتوبوس رانی تقویت می شود.
وی اضافه کرد: در ایام دهه پایانی ماه صفر نظارت بر روی سیستم حمل و نقل به صورت شبانه‌روزی خواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن