پایتخت فرهنگ اسلامی

تحقق عینی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه فنی و حرفه ای رخ می دهد

 نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: در شرایط امروز و جنگ اقتصادی تحمیل شده از سوی دشمنان، دانشگاه فنی و حرفه ای می تواند محقق کننده عینی اقتصاد مقاومتی باشد.

به گزارش صبح مشهد، آیت الله سید احمد علم الهدی روز یکشنبه در مراسم افتتاح بیست و هفتمین جشنواره سراسری فرهنگی هنری دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در مشهد افزود: دانشگاه فنی و حرفه ای در جهش و توسعه نظام، کشور و جامعه به ویژه در شرایط موجود اقتصادی می تواند نقش بی بدیل ایفا کند.
وی اظهار داشت: این نهاد مقدس می تواند نیروی توانمند انسانی داخلی را در بهره وری مطلوب قرار دهد.
امام جمعه مشهد گفت: توسعه اقتصادی و غلبه بر دشمن در جنگ اقتصادی به سه عامل نیروی انسانی، سرمایه و فناوری نیاز دارد که در هر سه بخش قوی و توانمند هستیم.
وی افزود: تراکم نقدینگی یک میلیون و ۸۰۰ هزار میلیارد تومانی در کشور بزرگترین سرمایه ای است که ما را از هر سرمایه خارجی بی نیاز می کند.
آیت الله علم الهدی اظهار داشت: همچنین وجود استعداد های فراوان و توانمند در کشور نیاز به نهاد و جریان پرورشی و آموزشی قوی دارد که این استعدادهای بالفعل را به بالقوه بدل کرده و این نهاد و جریان چیزی جز دانشگاه فنی و حرفه ای نیست.
وی با بیان اینکه امروز در عرصه امکانات آموزشی فنی و مهندسی اغلب توجه به یک سری دانشگاه های خاص می شود گفت: این در حالی است که ارائه امکانات به دانشگاه فنی و حرفه ای می تواند امکان و حرکت ارزشی را توسعه دهد و باید توجه داشت که حرف اول را در توسعه این دانشگاه مدیریت و اعضای هیات علمی آن می زنند.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه با هنر دشمنی و مشکلی نداریم افزود: هنر باید در استخدام انسان سازی قرار گیرد تا فرهنگ جامعه مترقی شود، ما با هنری مشکل داریم که در استخدام ابتذال قرار می گیرد و موجب هدایت جامعه به زوال می شود در حالی که هنر باید در استخدام فرهنگ دینی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: دشمنی با هنر به مثابه دشمنی با علم است و به شدت مخالف این هستیم که هنر ابزاری برای توسعه ابتذال و مورد استفاده برخی در راه های نامشروع و کسب درآمد شود بلکه باید از هنر در انسان سازی و توسعه فرهنگ دینی بهره برد.

آیت الله علم الهدی گفت: بنیان فرهنگ در جامعه بر مبنای هنر است و جایگاه هنر به قدری والاست که در قرآن در ابتدا برای جذب افراد از هنر بهره گرفته شده و سپس ضرورت ها و حقایق به افراد ارائه گردیده است.

وی با بیان اینکه قرن ۲۱ قرن فرهنگ و ایدئولوژی هاست افزود: فرهنگ اسلامی قوی ترین فرهنگ رایج در جهان محسوب می شود و اگر دنیای غرب مایل به ادامه سیادت و آقایی در قرن ۲۱ است باید اقدام به براندازی فرهنگ اسلامی کند که هرچند در همین راستا حرکت می کند اما موفق نخواهد شد.

امام جمعه مشهد اظهار داشت: در قرن حاضر فرهنگ ها با یکدیگر دچار رقابت می شوند و فرهنگ برنده به عنوان فرهنگ حاکم بر دنیا شناخته می شود و دنیای غرب با علم به اینکه فرهنگ اسلامی برنده نهایی است تلاش در مبارزه با آن دارد.

وی گفت: باید برای توسعه فرهنگ دینی خود از ابزار هنر بهره ببریم و در این راستا همه مسئولیت دارند.

بیست و هفتمین جشنواره سراسری فرهنگی هنری دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای کشور که از سوم شهریور در مشهد آغاز شده است مدت سه روز ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن