اخبار مهمشهری

نشست خبری دکتر محمد رضا کلایی

شهردار مشهد از رفع معضل ترافیک خیابان‌های اطراف حرم تا پایان سال ۹۹ خبر داد

کد خبر : 21624

شهردار مشهد بر ادای سهم مدیریت شهری در رفع معضل ترافیک خیابان‌های اطراف حرم تا پایان سال ۹۹ تاکید کرد.

به گزارش صبح مشهد، نشست خبری شهردار مشهد با حضور رسانه‌های گروهی صبح امروز هجدهم تیرماه در سالن شهدا برگزار شد و موضوعات مختلفی از گره‌های ترافیکی اطراف حرم مطهر، فاصله طبقاتی موجود در شهر، حمایت از تیم والیبال ساحلی و تیم فوتبال پدیده گرفته تا شائبه دستگیری برخی از اعضای شورای شهر، وضعیت پروژه‌های نیمه تمام و حمایت از سرمایه‌گذاران مطرح شد.
در این نشست محمدرضا کلایی، شهردار مشهد به موضوع راهکارهای رفع معضل ترافیک در هسته مرکزی شهر و اطراف حرم مطهر پرداخت و گفت: علاقه‌مندی مان این است که فضای پیرامون حرم مطهر امن باشد و رفت و آمد با سهولت انجام شود. همچنین حمایت از حمل و نقل عمومی نیز در دستور کار است و در این راستا شهرداری مشهد می‌کوشد سهم خود را برای رفع مشکل ترافیک در خیابان‌های اطراف حرم مطهر تا پایان سال ۹۹ عملیاتی کند.
وی با اشاره به اینکه وضع موجود وضع مناسبی ارزیابی نمی‌شود، اظهار کرد: پس وضع موجود باید تغییر کند و برای این منظور چند نهاد به صورت همزمان باید وارد عمل شوند.
شهردار مشهد بیان کرد: در این راستا، شورای همتا، راهنمایی و رانندگی، مجموعه مدیریت شهری و آستان قدس رضوی باید همکاری کنند که البته پیش از این، هماهنگی بین این مجموعه ها برقرار نبود.
احداث ۴ پارکینگ با ظرفیت بالا در ۴ محور ورودی به حرم مطهر
کلائی خاطر نشان کرد: حتی توافق بر سر مطالعه مشترک برای رفع معضل ترافیک در این معابر وجود نداشت. اما با گفتگویی که با تولیت آستان قدس رضوی داشتیم، راهکارهای مختلفی بررسی شد و این راهکارها به افق کوتاه مدت و دراز مدت تقسیم گردید.
وی با اشاره به اینکه موضوع پیاده محور باید در اولویت قرار گیرد، گفت: البته معتقدیم محدود‌سازی باید با رعایت عدالت انجام شود و این کار لزوما با اخذ عوارض انجام نمی‌شود. در نتیجه باید تسهیلات و محدودیت‌هایی را برقرار کنیم.
شهردار مشهد خاطرنشان کرد: به این نتیجه رسیدیم که محدوده پیرامون حرم مطهر را به تعدادی پارکینگ با ظرفیت بالا مجهز کنیم و آنجا را برای وسایل حمل و نقل عمومی مبدا قرار دهیم.
کلائی در ادامه افزود: برای این منظور اولین پروژه احداث پارکینگ در میدان شهدا خواهد بود که آغاز عملیات عمرانی این پروژه را ظرف چند روز آینده شاهد خواهیم بود. پارکینگ وحدت نیز در انتهای خیابان نواب صفوی ظرف یک ماه آینده کلنگ زنی می شود.
وی عنوان کرد: همچنین براساس توافقی که صورت گرفته، زمینی در نزدیکی میدان بسیج از سوی آستان قدس در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد تا کار ساخت پارکینگ در این محدوده نیز انجام شود. هم اکنون نیز مطالعات آن شروع شده و ظرف دو ماه آینده عملیات عمرانی آنجا نیز آغاز خواهد شد.
کلائی تصریح کرد: اما برای احداث پارکینگ در میدان شهید گمنام با مشکلاتی مواجه‌ایم؛ گفتگوهایی با آستان قدس شروع شده و با وزارت نفت نیز وارد تعامل شدیم تا بخشی از زمین شرکت نفت را به این منظور اختصاص دهیم.
وی خاطرنشان کرد: در هر صورت تاکید کرده‌ایم شهرداری مشهد بر آن است سهم خود را تا پایان ۹۹ در رفع معضل ترافیک عملیاتی کند.
شهردار مشهد با تاکید بر اینکه حمل و نقل عمومی در محدوده اطراف حرم باید توسعه یابد، گفت: ضرورت دارد امکان تغییر مدهای حمل و نقل در این محدوده فراهم شود. در عین حال تغییر الگوی عبوری ترافیک نیز مطرح است و ترافیک عبوری از زیرگذر حرم مطهر باید به معابر پیرامونی منتقل شود.
کلائی در خصوص وضعیت طرح نوسازی اطراف حرم، گفت: به لحاظ زیرساختی و ایجاد معابر کار در دست انجام است و می‌توان گفت با این سرعتی که طرح نوسازی هم اکنون به خود گرفته، در سال ۹۷ و ۹۸ به اندازه ۶ سال قبل فضاهای عمومی و دسترسی ایجاد شده و کار انجام شده است.
احضار چند تن از اعضای شوراهای شهرستان مشهد، نه شورای شهر مشهد
شهردار مشهد در خصوص شائبه احضار چند تن از اعضای شورای شهر و دستگیری آنان توضیح داد: این مساله مربوط به شوراهای شهرستان مشهد و بخش‌هایی است که با دهیاری‌ها مرتبط است. در هر صورت در همه نظامات اجرایی از جمله شورا موضوع فساد مطرح است و برخورد می‌شود.کلائی با تاکید بر اینکه این موضوع مرتبط با شورای شهر مشهد و عملکرد مدیریت شهری نیست، گفت: موضوع فساد مالی مطرح است و چندان پیچیدگی خاصی ندارد. البته باید بدانیم کار اجرایی در کشور سخت است و همواره نیز انجام بخشی از کارها منوط به مدیریت حواشی و موضوعات غیرمرتبط است.
وی در ادامه افزود: در این چند سالی که فضای شهر مشهد را رصد کردم، باید بگویم اگر قرار باشد کاری انجام شود، در این دوره انجام می‌شود. در این دوره نهادهای حاکمیتی با هم یکپارچگی دارند و ازا ین رو مشکل کمتری خواهیم داشت.
تلاش در پرهیز از واگرایی اجتماعی در سطح شهر مشهد
شهردار مشهد در خصوص سوالی پیرامون فاصله طبقاتی و راهکارهای رفع آن در شهر مشهد، اظهار کرد: اگر بخواهیم راجع به توزیع برابر در شهر مشهد صحبت کنیم، باید ابعاد مختلف آن را بررسی نماییم.
کلائی بیان کرد: توزیع برابر دارای ابعاد اجتماعی، کالبدی و فرهنگی است و باید همه ابعاد آن همزمان با هم پیش رود. ما نیز برای رفع این مشکل برنامه چند جانبه‌ای مطرح کردیم و الان باید بگوییم چه کردیم و آیا این فاصله افزایش یافته یا کاهش.
وی با اشاره به اینکه برنامه هایی در این خصوص طراحی شده، عنوان کرد: از چهار محور کار در دست انجام است تا فاصله بین نقاط برخوردار یا نابرخوردار کمتر آزاردهنده باشد و نتیجه آن عملکرد قابل توجهی است.
شهردار مشهد به موضوع سیما و منظر شهری اشاره کرد و گفت: باید زیرساخت های شهری را ارتقا دهیم و خدمات شهری را با کیفیت مطلوب‌تری عرضه کنیم. همچنین معین اقتصادی شدن شهر مشهد آینده مناسبی پیش رو قرار داده است. در عین حال موضوع قدرت خرید مطرح می‌شود که موضوع ملی است و شهرداری چندان دخالتی در این امر ندارد. در نهایت نیز خدمات اجتماعی و فرهنگی مطرح است که با رویدادهای مختلف ارائه می شود.
کلائی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم اقدامات محلی را با این هدف دنبال کنیم تا واگرایی اجتماعی زیاد نباشد و این فاصله‌ها کاهش یابد. در نهایت نیز می‌توان نتیجه فعالیت های صورت گرفته را موثر خواند.
شهردار مشهد با تاکید بر اینکه با سرعت مناسبی در حال حرکت و انجام کار هستیم، گفت: بخشی از اقدامات صورت گرفته دیده می‌شود و بخشی نه. به نظرم باید بگذریم از این موضوع که بخشی از کارهای در دست انجام، دیده نمی‌شود.
کلائی با اشاره به اینکه شهرداری مشهد را ۸ سالی است که دقیق می‌شناسم، بیان کرد: به پتانسیل اجرایی شهرداری اعتقاد دارم و معتقدم اگر زمینه شکوفایی را برای نیروهای فعلی مهیا کنیم عملکرد خوبی خواهند داشت. اما اعتراف می‌کنم نتوانستیم فضای مناسب در این زمینه- آنگونه که مد نظر است، مهیا کنیم.
وی در خصوص عملکرد ضعیف مدیران و تغییر آنها، اظهار کرد: هیچ عقد اخوتی با کسی نداریم و اگر مدیران کم کاری کنند، تاکید می‌کنم اهل مماشات در این موضوع نیستیم.
شهردار مشهد در مورد پروژه میدان شهدا گفت: پلازای شهری میدان شهدا تمام شده است. اما تراز زیرسطحی و ایستگاه‌های مترو و پروژه‌های میانی باقی مانده است که با سرعت در دست اجرا است. گرچه پروژه به لحاظ فنی و اجرایی زمان‌بر و پیچیده است.
کلائی با بیان اینکه احیای فضای میدان شهدا مطرح است، گفت: این پروژه پلازای شهری به همراه فضاهای پیرامونی است و اتمام این پروژه‌ها و تکمیل آن‌‌ها تابع شرایط عمومی کشور است.
وی تصریح کرد: در این برهه باید تلاش کنیم کمک کار سرمایه‌گذاران باشیم. در واقع هزینه‌ای که باید انجام دهیم تقریبا به پایان رسیده و بعد از این، موضوع تقویت سرمایه‌گذاران پروژه میدان شهدا مطرح است.
حمایت از کسب وکارهای وابسته به سوغات و توافق با ماهان
شهردار مشهد در خصوص فضای کسب و کار و بهبود بخشیدن به آن، بیان کرد: موضوع بهبود فضای کسب و کار در دستور کار است. این موضوع فقط حرف نیست که مشهد معین اقتصادی شده است. خود را متولی اقتصادی شهر مشهد می‌دانیم و معتقدیم اگربنا باشد شهر رونق اقتصادی داشته باشد، باید این موضوع به جد پیگیری گردد.
کلائی با تاکید بر اینکه کسب و کارهای مبتنی بر سوغات یک راهکار است، خاطرنشان کرد: همچنین مجموعه اقدامات اجتماعی در خصوص برندسازی باید صورت گیرد و انجام امور براساس شناخت تقاضای بازار مطرح است سپس نیازمند برداشتن گام بعدی هستیم.
وی توضیح داد: گام بعدی استفاده از یک هماهنگ کننده در موضوع گردشگری است. کسی که حمایت کننده از حلقه تولید و توزیع برای خدمات زیارت است.
شهردار مشهد افزود: در این زمینه وارد گفتگو شدیم و توافق نسبی با شرکت ماهان و شرکت‌های جانبی آن انجام شده است. در نهایت حمایت از کسب و کارهایی که به موضوع سوغات وابسته است، یکی از وظایفی است که برای شرکت ماهان تعریف می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + هشت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن