اخبار مهممشهد 2017هویت مشهدپایتخت فرهنگ اسلامیپایتخت معنوی

آیین معارفه تولیت جدید آستان قدس رضوی برگزار شد

کد خبر : 20068

 آیین تکریم حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، تولیت قدیم آستان قدس رضوی و معارفه حجت الاسلام احمد مروی، تولیت جدید عصر شنبه با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، رئیس و معاونین قوه قضائیه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد.
به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در این آیین با اشاره به خدمات مرحوم آیت الله طبسی در طول حیاتش به آستان قدس رضوی و نظام جمهوری اسلامی گفت: آن مرحوم با سابقه انقلابی گری هم رزم حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب بود و در طول تصدی تولیت آستان قدس رضوی تمام تلاش خود را برای آسایش زائران و توسعه حرم مطهر رضوی انجام داد.
حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی با اشاره به زیرساخت‌های فراهم شده در حرم مطهر رضوی در دوران تولیت مرحوم واعظ طبسی خاطر نشان کرد: اگر خدمات آن مرحوم در توسعه حرم مطهر و صحن ‌ها نبود، شاید امروز امکان پاسخگویی به جمعیت ۳۰ میلیون نفری زائران این آستان مقدس وجود نداشت.
وی به خدمات آیت الله رئیسی در طول تصدی تولیت آستان قدس رضوی نیز اشاره و بیان کرد: وی فردی ساده زیست و مردمی و متواضع است که محور فعالیت خود در آستان قدس رضوی را سفارشات رهبر معظم انقلاب قرار داد.
وی افزود: آیت الله رئیسی به رهبر معظم انقلاب گفتند که در مدت سه سال خدمت خود، حتی یک ریال از حق تولیت خود استفاده نکردند، با اینکه حق تولیت حق شرعی و قانونی تولیت است.
وی ادامه داد: آیت الله رئیسی علاوه بر توسعه فعالیتها در حوزه فرهنگی آستان قدس رضوی مبتکر تبادل فرهنگی بین ادیان توحیدی بر محور حضرت امام رضا (ع) بود.
رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب همچنین حجت الاسلام و المسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی را فردی صادق، نجیب و پرکار و امانت دار توصیف کرد و گفت: عملکرد شایسته وی در مسئولیت های مرتبط با حوزه های علمیه کشور در دفتر رهبری باعث جلب اعتماد حضرت آیت الله خامنه ای و صدور حکم تولیت برای وی از سوی معظم له شد.
وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری در ۳۰ سال گذشته جز امانت داری، پاکی و تقوا چیز دیگری از حجت الاسلام و المسلمین مروی ندیدند و به همین دلیل مسئولیت سنگین آستان قدس رضوی را برعهده ایشان قرار دادند.
حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی گفت: مشهد یک شهر معمولی مانند دیگر شهرهای کشور نیست بلکه یک شهر بین المللی به شمار می ‌رود، لذا اداره کردن ۳۰ میلیون زائر با ملیت ‌ها و مذاهب مختلف کار آسانی نیست و باید وسایل آسایش این تعداد زائر فراهم شود.
حجت ‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی ادامه داد: مردمی بودن، ساده زیستی، تلاش و کوشش از جمله ویژگی‌ های شخصیتی حجت‌ الاسلام رئیسی به شمار می ‌رود، ایشان بسیار مردمی است و همواره تلاش می ‌کرد که در حد توان رضایت مقام معظم رهبری را جلب کند.
وی اضافه کرد: تولیت جدید آستان قدس رضوی فرزند مشهد است و امیدواریم آقای مروی در مسئولیت جدید خود بتواند کارهای بنیادی و اساسی که آقای رئیسی پایه گذاری کردند را ادامه داده و توسعه دهد.
وی همچنین از آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد قدردانی و بیان کرد: ایشان بلندگوی حزب الله در خراسان است و خدمات شایسته ایشان در بهبود وضعیت حاشیه نشینان شهر مشهد موجب خرسندی رهبری شده است.
حجت الاسلام و المسلمین گلپایگانی در پایان سخنانش حکم رهبر معظم انقلاب خطاب به مروی برای انتصاب برای تولیت آستان قدس رضوی را قرائت و آن را به وی اعطا کرد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز در این آیین، آستان قدس رضوی را یکی از مظاهر دگرگون سازی انقلاب اسلامی توصیف و بیان کرد: موقوفات آستان قدس پیش از انقلاب در دست رژیم ستمشاهی بود و برای اهداف نامشروع آنان هزینه می شد اما انقلاب اسلامی این وضعیت را دگرگون کرد.
آیت الله سید احمد علم الهدی افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی اراضی موقوفه آستان قدس رضوی سه هکتار بود اما با تلاش مرحوم آیت الله واعظ طبسی این میزان به ۵۳ هکتار بعد از انقلاب اسلامی رسید.
وی تحولات در وضع نذورات و موقوفات و فعالیت های اقتصادی آستان قدس رضوی را از تاثیرات انقلاب اسلامی در دگرگون سازی این نهاد برشمرد.
امام جمعه مشهد در ادامه از آیت الله رئیسی نیز به عنوان عنصری مجرب و مدیری با ظرفیت یاد کرد که براساس منشور هفتگانه رهبر معظم انقلاب دومین موج دگرگون سازی در آستان قدس رضوی را رقم زد.
آیت الله علم الهدی گفت: در مدت سه سال تولیت آستان قدس پهنای تشکیلاتی این نهاد در عرصه های فرهنگی و علمی توسعه فوق العاده ای یافت به حدی که این آستان به نقطه بالای مرجعیت علمی در کشور تبدیل شد.

وی افزود: در طول تصدی آیت الله رئیسی با اضافه شدن چندین معاونت، خدمات آستان قدس در قالب برنامه خادمیاران نیز توسعه یافت و برکات فرهنگی و خدمات این آستان در سطح کشور فراگیر شد.
وی گفت: در این مدت محرومیت زدایی مورد تاکید رهبر انقلاب توسط آستان قدس رضوی از سطح خراسان فراتر رفت و کل محرومان در کشور را زیر پوشش قرار داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن