اخبار مهمدانش و فناوری

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد: شاخص باسوادی در استان ۹۷٫۳ درصد است

میزان اختلاف باسوادی میان مردان و زنان در کشور ۶٫۸ درصد و این رقم در خراسان رضوی با یک درصد کمتر ۵٫۸ درصد است.

نشست خبری معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی به مناسبت هفته سواد آموزی در مشهد مقدس برگزار شد. به گزارش صبح مشهد، دکتر مصطفی اسدی در جمع خبرنگاران گفت: پیش از این بر اساس آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ میزان باسوادی در خراسان رضوی ۹۶ درصد بود. پیش بینی می شود درصد باسوادی در این استان تا پایان امسال به ۹۷٫۵ درصد برسد.

وی همچنین سهمیه تعیین شده امسال از سوی وزارت آموزش و پرورش را برای جذب سوادآموز در خراسان رضوی ۱۱ هزار و ۸۴۵ نفر اعلام و بیان کرد: تاکنون ۹ هزار و ۹ نفر از این سهمیه معادل ۷۶ درصد شناسایی و زیر پوشش آموزش سواد قرار گرفته اند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: همچنین در چارچوب تحقق عدالت آموزشی و اجتماعی هم اینک دو هزار و ۷۰۰ نفر از اتباع خارجی در این استان زیر پوشش برنامه سوادآموزی قرار دارند.

وی همچنین به وجود ۱۰۵ هزار فرد بیسواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: هم اینک ۱۰۰ مرکز یادگیری و یاددهی در این استان به سوادآموزان خدمات ارائه می دهند.

اسدی گفت: ورودی جمعیت بیسواد در خراسان رضوی گروه کودکان شش ساله و افراد لازم التعلیم هستند که به دلائل فرهنگی و مشکلات اقتصادی به مدرسه نمی روند و در سن ۱۰ سالگی به عنوان گروه هدف قرار می گیرند. در صورتی که میزان باسوادی در پایه سال نخست مقطع ابتدایی ۹۸٫۵ درصد در نظر گرفته شود و یا فرض وجود ۱۰۰ هزار نوآموز ورودی به پایه اول ابتدایی، می توان چنین محاسبه کرد که سالانه حدود هزار و ۵۰۰ فرد بیسواد در خراسان رضوی به جمعیت بیسوادان افزوده می شود.

وی به موضوع فاصله سوادآموزی میان زنان و مردان نیز اشاره و بیان کرد: هم اینک میزان اختلاف باسوادی میان مردان و زنان در کشور ۶٫۸ درصد و این رقم در خراسان رضوی با یک درصد کمتر ۵٫۸ درصد است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: در حالی که میزان باسوادی ساکنان شهرها در این استان به میزان ۱۰٫۹ درصد بیشتر از جامعه روستایی می باشد همین شاخص در کشور ۱۲٫۳ درصد است.

وی همچنین گفت: چهار هزار آموزش دهنده در خراسان رضوی مسئولیت آموزش سواد را به سوادآموزان بر عهده دارند که ۹۰ درصدشان را بانوان تشکیل می دهند. امسال تنها دو هزار و ۷۰۰ نفر از آموزش دهندگان در این استان موفق به شناسایی و آموزش سوادآموزان شده اند.

خراسان رضوی شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت و افزون بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن