مشهد 2017هویت مشهدپایتخت فرهنگ اسلامیپایتخت معنوی

تولید ۲ مگاوات برق خورشیدی در بقاع متبرکه خراسان رضوی

کد خبر : 17898

معاون بهره وری اقتصادی اوقاف خراسان رضوی از تولید ۲ مگاوات برق خورشیدی در ۸۶ بقعه متبرکه خراسان رضوی خبر داد.
به گزارش صبح مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، مرتضی حقیقی در خصوص استفاده از تامین برق از طریق انرژی خورشیدی بیان کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از سال گذشته اقدامات اجرایی برای استفاده از نیروگاههای خورشیدی را آغاز کرده است.
معاون بهره وری اقتصادی اوقاف خراسان رضوی افزود: اداره کل اوقاف خراسان رضوی در زمینه بهره گیری استفاده از انرژی خورشیدی در میان ادارات اوقاف کشور پیشتاز است؛ در همین راستا کار مطالعاتی را جهت احداث نیروگاههای کوچک مقیاس در ۸۶ بقعه متبرکه خراسان رضوی و برخی موقوفات استان که دارای پتانسیل ایجاد نیروگاه هستند را آغاز کرده است.
وی افزود: این نیروگاهها در ۱۸ شهرستان خراسان رضوی ایجاد می شود که شهرستان های نیشابور، مشهد، سبزوار، گناباد، قوچان، تربت حیدریه بیشترین بهره را از این پروژه خواهند داشت.
وی اظهار کرد: بخش عمده انرژی و تولید برق کشور با سوخت های فسیلی صورت می گیرد؛ سوخت های فسیلی تجدید پذیر نیستند اما خورشید منبعی دائمی است که از نظر آثار زیست محیطی کمترین آسیب را به طبیعت می رساند و انرژی پاک، بی پایان، رایگان و بی خطر است لذا بسیاری از کشورها از جمله کشورهای پیشرفته به سمت استفاده از انرژی خورشیدی رفته اند.
حقیقی با بیان اینکه انرژی بادی نیز جز انرژی های تجدید پذیر است؛ گفت: جهت بهره گیری از پتانسیل انرژی بادی در اراضی موقوفات استان در سال جاری مطالعاتی انجام شده است که اراضی موقوفه دهشیب بینالود مناسب برای بهره گیری از این انرژی است.
وی اظهار کرد: اکنون نیروگاههای خورشیدی در دنیا برای تولید برق، سرمایش، گرمایش، اجاق گاز، آب شیرین کن، حمل و نقل، استفاده می شود.
معاون بهره وری اقتصادی اوقاف خراسان رضوی با بیان اینکه هزینه های اجرایی در کشور ما برای تولید برق از انرژی خورشیدی بسیار بالا است؛ تصریح کرد: اگر موضوع فروش برق تولیدی مطرح نباشد، تولید برق خورشیدی برای مصرف در کشور توجیه اقتصادی ندارد.
وی افزود: دولت برای ایجاد فرهنگ در تغییر این روش و بحث های زیست محیطی سیاست های حمایتی را در پیش گرفته است و اداره کل اوقاف استان نیز از این فرصت استفاده خواهد کرد.
وی بیان کرد: اراضی وقفی و بقاع متبرکه نیز ظرفیت بهینه ای برای تولید انرژی خورشیدی دارد لذا کار مطالعاتی در قالب تولید نیروگاههای کوچک مقیاس در ۸۶ بقعه متبرکه خراسان رضوی دارای پتانسیل ایجاد نیروگاه آغاز کرده است.
حقیقی تصریح کرد: بقاع متبرکه شناسایی شده قابلیت احداث نیروگاه از ۵ تا ۱۰۰ کیلو واتی را دارد که مجموعا دو مگاوات برق خورشیدی در بقاع متبرکه خراسان رضوی در فاز اول تولید می شود.
وی با بیان اینکه با امضای تفاهم نامه با شرکت برق منطقه ای خراسان رضوی در ۸ بقعه متبرکه با ظرفیت ۲۸۰ کیلووات کار اجرایی شروع شده است. گفت: در صورت تامین منابع مالی، ۴۰ در صد از این پروژه ها در سال جاری محقق خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن