اخبار مهماستانیورزشی

رئیس هیات ژیمناستیک خراسان رضوی مطرح کرد؛ کمبود اعتبارات ژیمناستیک را از ورزش قهرمانی به همگانی سوق داده است!

فقدان امکانات استاندارد در سالن های ورزشی ژیمناستیک به دلیل کمبود اعتبارات، باعث شده در فرایند رشد ورزش قهرمانی این رشته اثرگذاری چندانی نبینیم و بیشتر در همگانی کردن آن موفق بودیم!

رئیس هیات ژیمناستیک خراسان رضوی گفت: ۶ هزار و ۷۰۰ ژیمناستیک کار به صورت عمومی در این رشته ورزشی در خراسان رضوی فعالیت دارند.

به گزارش صبح مشهد، حسین معماریان، صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بعد از رشته ورزشی تکواندو، ورزشکاران خراسان رضوی بیشترین اقبال را به فعالیت در رشته ورزشی ژیمناستیک دارند.
وی ادامه داد: هم اکنون در ۱۶ شهرستان استان هیات ژیمناستیک و هزار و ۶۰۰ باشگاه ژیمناستیک در استان فعال است که بیش از ۷۰ درصد آنها در مشهد فعالیت دارند.
رئیس کمیته ایروبیک و ژیمناستیک فدراسیون ژیمناستیک گفت: برخی به نادرست تصور می کنند که پرداختن به این رشته موجب کوتاهی قد می شود همان گونه که به غلط تصور می شود بسکتبال یا والیبال قد را بلند می کند در حالی که چنین نیست بلکه افرادی که بلند قد هستند به سمت این دو ورزش کشیده می شوند.
معماریان با بیان این که در کوتاهی و بلندی قد، فیزیولوژی، بهداشت، تغذیه و ویژگیهای نژادی و نسلی موثر است افزود: از منظر فیزیولوژیکی در ورزش ژیمناستیک از این جهت که هر چه بین مرکز ثقل و اندامهای بدن کوتاهتر باشد حرکت دورانی حول محورهای مختلف راحت تر انجام می شود کسانی که قد متوسط یا کوتاهتری دارند راحت تر می توانند حرکات این ورزش را انجام دهند.
وی ادامه داد: ژیمناست های بلندقد برای حرکت دووارو باید انرژی بیشتری از ژیمناست های با قامت متوسط صرف کنند پس متوسط بودن قد ژیمناستها به ماهیت این ورزش مربوط می شود نه این که انجام این ورزش مانع رشد قد ورزشکار شود.
رئیس هیات ژیمناستیک خراسان رضوی گفت: شاید یکی از علل عدم موفقیت در بخش قهرمانی ژیمناستیک، بحث اقتصاد این ورزش باشد زیرا نصب وسایل استاندارد در یک سالن حدود ۱۵ میلیارد ریال هزینه می برد و حال آنکه کل بودجه فدراسیون ژیمناستیک تنها ۲۵ میلیارد ریال است.
معماریان افزود: در استان خراسان رضوی سالن های زیادی وجود دارد که در آنها ژیمناستیک آموزش می دهند اما این سالنها به علت نداشتن امکانات استاندارد، نمی توانند در فرایند رشد ورزش قهرمانی این رشته اثرگذار باشند و بیشتر در همگانی کردن آن اثر دارند.

وی ادامه داد:  در ابتدای امسال، در جلسات کمیته فنی، برنامه‌ریزی خوب و منسجمی را انجام داده ایم، در این راستا،امسال علاوه بر شرکت در مسابقات مختلف، برای میزبانی برخی از رقابت‌ها در مشهد نیز تلاش می‌شود.

وی افزود: از مهم‌ترین اولویت‌های ما، حضور چشمگیر درخصوص استعدادیابی است که این امر با کمک اداره کل آموزش و پرورش اخراسان رضوی و بهزیستی در قالب انجام اقدامات خوب، اجرایی شده، در حال حاضر، علاقه‌مندان بسیاری در این استان، وجود دارند که می خواهند به صورت تخصصی آن را ادامه دهند.

رئیس هیات ژیمناستیک خراسان رضوی با اشاره به اینکه بی‌تردید، ما در مدارس، دانش آموزان توانمندی داریم که می‌توانند در این عرصه فعالیت داشته باشند یادآور شد: در این راستا، یکی از برنامه‌های اصلی خود را بر روی شناسایی افراد نخبه در ژیمناستیک که در مدارس حضور دارند، متمرکز می‌کنیم.

معماریان خاطر نشان ساخت: : یکی دیگر از برنامه‌های ما در سال جاری، ارتقای سطح مربیان و داوران خراسانی در رشته ژیمناستیک است، در این خصوص،  در حال رایزنی با فداراسیون این ورزش هستیم تا بتوانیم کلاس‌های داوری و مربی گری را در خراسان رضوی برگزار کنیم.

معماریان، ژیمناستیک را ورزشی پایه و مادر برشمرد و ادامه داد: در خراسان رضوی، هدف اصلی،  پرورش و کشف استعدادهای ژیمناستیک بوده، اما این موضوع بی تردید، به امکانات ما نیز بستگی دارد، امیدوارم مسؤولین ورزش این استان، توجه بیشتری را به این رشته داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و آغاز تعطیلات تابستانی، طرح ویژه‌ای را برای برگزاری کلاس‌های اوقات فراغت داریم که در این بخش علاوه بر آموزش و پرورش با بهزیستی نیز همکاری می‌کنیم.

معماریان در پایان گفتم: هیأت ژیمناستیک خراسان رضوی طبق آخرین ارزیابی فدراسیون ژیمناستیک کشور، رتبه اول را بین هیأت های استانی کسب نموده است.

گفتنی است، ژیمناستیک ورزشی است که در آن حرکات نیازمندِ قدرت، انعطاف بدنی، چابکی، تعادل و هماهنگی اعضای بدن به نمایش گذاشته می‌شود. ژیمناستیک از تمرینات ورزشی که در یونان باستان انجام می‌شد، تکامل پیدا کرده و در سطح بین‌المللی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک اداره می‌شود.

معروف‌ترین بخش این رشته ورزشی ژیمناستیک هنری است که در مسابقات آن ورزشکاران زن در رشته‌های حرکات زمینی، پرش از پرش از خرک،پارالل ناهم‌سطح و چوب موازنه و ژیمناست‌های مرد در رشته‌های حرکات زمینی، بارفیکس، پرش خرک، دار حلقه، پارالل، و خرک حلقه به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. ژیمناستیک موزون، ایروبیک،آکروباتیک و ترامپولین بخش‌های دیگر این رشته ورزشی را تشکیل می‌دهند. ژیمناستیک یک ورزش المپیکی است و از اولین دوره المپیک تاکنون در برنامه این مسابقات قرار داشته‌است. هم‌اکنون ژیمناستیک المپیک از ۱۸ رویداد ورزشی جداگانه تشکیل می‌شود که ۱۴ رقابت در ژیمناستیک هنری، ۲ رقابت در ژیمناستیک موزون و ۲ رقابت در ترامپولین است.

ژیمناستیک در سطح تفریحی و به خصوص به عنوان تمرینات انعطاف بدنی بسیار محبوب است. در سطح قهرمانی این رشته به تمرینات بی‌وقفه و آمادگی جسمانی بسیار بالا در اتمام ابعاد از جمله بنیه و استقامت قوی نیاز دارد. ژیمناستیک هرچند یک رشته ورزشی بدون برخورد است اما ورزش پرآسیبی است. فرودهای سنگین، افت‌ها یا برخورد به ابزار تمرینی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی شود. صدمات جسمی در بین ورزشکاران ماهر بیشتر دیده می‌شود چون آن‌ها معمولاً برای مدت طولانی‌تری تمرین کرده و حرکات خطرناک‌تری را اجرا می‌کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن