اخبار مهماستانیاقتصادی

سرپرست آب منطقه‌ای استان؛ ۷۶ درصد مساحت خراسان‌ رضوی در شرایط “خشک” قرار دارد

کد خبر : 16213

سرپرست آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی گفت: در حال حاضر ۷۶ درصد مساحت خراسان‌رضوی در شرایط “خشک” قرار دارد و بقیه مساحت نیز در شرایط نیمه خشک است.

به گزارش صبح مشهد، محمد علایی ظهر امروز در نشست‌خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: ایرانی‌ها ۸ هزار سال منابع آبی را به‌خوبی مدیریت کردند که نمونه‌ آن در قنات قصبه گناباد بوده و در سطح استان باید به ۲ موضوع توسعه استانی و تغییر فرهنگی توجه کنیم و نوع نگاه به مصرف آب تغییر کرده که متاسفانه برخی از این نگاه‌ها غلط بوده و پراسراف‌کارترین کشور در هدررفت آب هستیم.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی با بیان اینکه هم‌‌اکنون از مجموع ۳۸ دشت استان در ۳۴ دشت آن با کسری مخازن آبی مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: به‌طور متوسط سالی نیم تا یک متر مکعب آب را از دست می‌دهیم که برگشت‌پذیر نیست و سالانه برداشت ۱۱۳ درصدی آب را در خراسان رضوی داریم و نه تنها ذخیره‌سازی‌ای نداشته‌ایم، بلکه از سهم نسل‌های بعد و سال‌های بعد هم کم کرده‌ایم.

علایی تصریح کرد: به ازای هر متر اُفت سطح آب تا ۲ سانت نشست زمین و ایجاد شکاف‌های خطرناک را داریم و این شکاف سبب آسیب به خطوط انتقال آب و ایجاد ریزگردها می‌شود و در چهل سال گذشته سالی ۱٫۱ میلی‌متر کاهش بارش باران را در استان داشتیم و از طرف دیگر میزان برداشت‌های‌مان بیش از این میزان افزایش یافته است و سال به سال آب شورتر می‌شود.

وی تاکید کرد: آب کنونی به خاطر هدایت الکتریکی بالا با کاهش کیفیت همراه بوده و این مشکل سبب شوری خاک و کاهش توازن بازدهی خاک می‌شود.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در علوم آبی به فاضلاب نه تنها تهدید گفته نمی‌شود بلکه به عنوان یک فرصت دیده می‌شود، بیان کرد: تمامی فاضلاب‌های صنعتی، کشاورزی و مسکونی قابل تصفیه و استفاده مجدد در زمینه‌های گوناگون هستند و امروزه به‌صورت ویژه به موضوع مدیریت چرخشی آب نگاه می‌شود و ۱۰۰ میلیون متر مکعب پساب و فاضلاب موجود در کشف‌رود را در سال ۹۷ تصفیه خواهیم کرد و می‌توانیم از ۷۵ درصد میزان تصفیه‌شده در بخش کشاورزی استفاده کنیم.

علایی گفت: در بحث انتقال آب از دریای عمان به استان به‌طور حتم کار خواهیم کرد و ۲ پیوست زیست محیطی و منابع انسانی در آن به‌خوبی دیده شده است و وزیر نیرو و استاندار خراسان رضوی قول تسریع در سرعت‌بخشی این انتقال را داده‌اند و مصوبه‌ای در همین زمینه در سفر اخیر رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت به خراسان رضوی داشتیم و از تمامی مجموعه‌های توانمند همچون آستان قدس رضوی، قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)، بخش خصوصی و دیگر مجموعه‌ها درخواست همکاری داریم تا مشکل کمبود ۵۰ درصدی بودجه مورد نیاز برطرف شود.

وی افزود: نبود تشکل‌های قانونی مردمی در مدیریت منابع آب را از ۶۰ سال قبل تاکنون داریم و رسانه‌ها باید کمک کنند تا ضمن تشکیل هرچه‌سریع‌تر این تشکل، یک تحلیل واقعی از بحران آب و انتقال درست آن به مردم داشته باشیم تا شاهد رفع معضل بزرگ بی‌آبی و کم‌آبی باشیم.

علایی با بیان اینکه ۷۶ درصد مساحت استان در شرایط خشک و ۲۴ درصد دیگر در شرایط نیمه‌خشک بوده است، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در ۵ سال گذشته کارنامه درخشانی در بحث مدیریت درست منابع آبی، کاهش و رفع بحران آبی و مبارزه با خشکسالی داشته و کنتورهای نزدیک به ۱۰۰ درصد چاه‌های آبی استان نصب شد و اقدام شاخص دیگرمان بستن بیش از ۵ هزار چاه‌ غیرمجاز سطح استان بود تا جلوی اضافه برداشت ۷۰۰ میلیون مترمکعبی برداشته شود.

وی تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۰۱ میلی‌متر بارش باران داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱ درصد کاهش داشته و ۲۲٫۸ درصد سدهای استان به‌ صورت ۱۰۰ درصد پر بوده و میزان اضافه برداشت ۱٫۲ میلیارد مترمکعب بوده و ۸۲ درصد آب مصرفی استان در بخش کشاورزی، ۱۳ درصد در بخش صنعتی و ۵ درصد در بخش خانگی بوده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی با بیان اینکه باید بحران آب به مدیریت درست برطرف شود، خاطرنشان کرد: ما راضی به متضرر شدن کشاورزان نیستیم، اما در بستن چاه‌ها چاره‌ای نداشتیم و امیدواریم که کشاورزان هم شرایط موجود را به‌خوبی درک و این قول را هم به آن‌ها می‌دهیم که تا حد توان در تامین آب موردنیازشان همراهی‌شان کنیم.

علایی گفت: یکی از انتقادات جدی ما به دولت در بحث آبی عدم همخوان بودن وضعیت موجود آبی با نیاز آبی‌مان در استان و مشهد که سالی بیش از ۳۰ میلیون زائر داریم بوده و طبق گفته سخنگوی دولت و استاندار خراسان رضوی توسعه کشور و استان باید آب‌محور باشد.

وی افزود: توسعه‌ها باید آب محور باشد و اگر این رویه‌های غلط را نمی‌داشتیم شاهد خشک شدن آب زاینده‌رود اصفهان و دیگر منابع آبی کشور نبودیم و برداشت آب غیرمجاز را هم به معنای تجاوز به حق حیات مردم می‌دانیم و باید در جهت رفع اُفت دشت مشهد و افزایش منابع آبی سد دوستی تلاش کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. آب منطقه ای خراسان که دم ازخشکسالی میزنید مشهد بلوارفکوری ۴۵خیابان بهاران ۱۴ قنات کنار مسجد ساخته شده وسالیان سال آب بسیارتمیزوفراوان رادرجویهاوکال رهاشده وبه فاضلاب میریزدرابه سادگی به امان خدارهاکردین زیر این مسجدقناتی که آب ازکوهای هاشمیه سرازیر شده دراین قنات را چراسروسامان نمیدید.. حیف هست به خدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن