اقتصادیزندگی

یادداشت روز؛ نقش مهم اشتغال زایی بنگاههای کوچک در اقتصاد کشور

نویسنده : محمود بنانژاد مشهدی، رئیس اتاق اصناف مشهد

با مطالعه ی تاریخ ونیم نگاهی به وقایع یک قرن اخیر جهان، می بینیم،کشورهایی در مسیرسخت و مصیبت بارجنگ،بلایای طبیعی، تحریم و … قرار گرفته اند و اگرچه برخی نتوانسته اند از این مشکلات به راحتی گذرنمایند اما دوکشور ژاپن و آلمان که یکی مهد تکنولوژی و دیگری رگ اصلی اقتصاد اروپاست، توانستند در سخت ترین شرایط ممکن به قله های موفقیت دست یابند که مهمترین عامل موفقیت این دو کشورو قرار گرفتن در مسیر پیشرفت را می توان تکیه براقتصاد، سیاست و دیپلماسی با حمایت و تعصب مردمانش در تولیدات داخلی آنها دانست، ضمن اینکه مردم با پذیرش کم و کاستی ها دولت را یاری نموده و با سخت کوشی به موفقیتها دست یافتند.
همه ی ما اعم از تولید کنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان در قبال تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی وظایفی را برعهده داریم، تا حمایت از کالای ایرانی در حد یک شعار باقی نمانده و راه پیشرفت و تعالی را در کشور عزیزمان بازنموده و رونق در اشتغال و تولید را برایمان به ارمغان آورد.

با توجه به آمار نقدینگی بانکها در روزهای پایانی سال ۹۶ که به حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان رسید و باپیش بینی رشد ۲۰ درصدی در سال جدید که این نقدینگی به ۱۸۰۰ میلیاردتومان خواهد رسید، می توان گفت رقم قابل توجهی برای هدایت بخشی از این نقدینگی به سمت تولید خواهد بود که البته راهکارهای اجرایی و برنامه ریزیهای هدفمندی را می طلبد، ضمن اینکه در این راستا بخش اصناف و بنگاههای کوچک نباید از نظر دور بماند.

تمرکز بر حوزه ی کسب و کارهای کوچک و تقویت صنوف، بهبود تولید و کارآمد ساختن نظام توزیع خود می تواند عاملی باشد، برای پاسخ به مشکلات در هم تنیده ی این حوزه ی گسترده ی اقتصادی، زیرا حوزه ی کسب و کارهای کوچک به دلیل ویژگی ماهیتی خاص می توانند اثربخش ترین شرایط را در نظام اقتصادی جامعه رقم بزنند.

نقش اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کسب و کارهای کوچک در کارآفرینی، اشتغالزایی و تقسیم کار اجتماعی در اقتصاد نقش بسیار مهمی دارد که بازخورد آن را زمانی شاهد هستیم که کسب و کارهای کوچک با خط مشی ها و سیاست گذاریهای صحیح مورد حمایت جدی قرار گیرد.

صیانت از بنگاههای خرد و کوچک با رعایت اصل توسعه، اقتصاد پایدار و توجه به زمینه های اشتغالزایی و رونق اقتصادی صنوف تولیدی در بالا بردن  ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در این حوزه میسر خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن