اجتماعیستون اصلی

جرأت نه گفتن را به فرزندان بیاموزیم/اعطای تسهیلات با سود چهار درصد به کارآفرینانی که زمینه اشتغال معتادان بهبود یافته را فراهم کنند

در آستانه ی گرامیداشت هفته ی مبارزه با مواد مخدر، نشست خبری استاندار خراسان رضوی با موضوع تشریح اقدامات صورت در این حوزه، برگزار شد. 
به گزارش صبح مشهد، علی رضا رشیدیان با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و تبریک پیشاپیش عید سعید فطر، به مقام شامخ شهدای نیروی انتظامی به ویژه شهیدان مبارزه با مواد مخدر ادای احترام کرد.
وی با بیان این که طی سال گذشته ۲۹ تن و ۷۳۳ کیلو گرم انواع مواد مخدر از سوی دستگاه های کاشف، ضبط شد؛ اظهار داشت: در سه ماهه ی نخست امسال نیز هفت تن کشف شد که نشان از عزم جدی ما در مبارزه در این حوزه است.
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر لزوم تلاش برای بازگشت معتادان بهبود یافته به کانون خانواده و جامعه، گفت: با اهتمام اداره کل فنی و حرفه ای و در مدت اخیر، ۳۵۰ معتاد بهبود یافته، مهارت های کسب و کار را  آموزش ها دیده اند.
رشیدیان گفت: در قالب طرح تکاپو، توصیه شده از طریق سازمان های مردم نهاد و یا کارآفرینانی که این آمادگی و ظرفیت را دارند که زمینه ی اشتغال پایدار معتادان بهبود یافته ای که مهارت های فنی و حرفه ای را دیده اند فراهم کنند؛  تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات با نرخ چهار درصد، اعطا شود.
وی تاکید کرد: اگر بتوانیم زمینه ی اشتغال و تولید را توسعه و گسترش داده و رونق ببخشیم و شرایط اجتماعی خوبی برای فرزندانمان اعم از دختر و پسر فراهم کنیم؛ آسیب های اجتماعی از قبیل ابتلا به اعتیاد و پدیده ی طلاق کاهش چشمگیری خواهد یافت.
استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که از سوی رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) برای سال جاری نام گذاری شده، علاوه بر شکوفایی حوزه اقتصاد، اثرات بسیار مطلوب و موثری در ابعاد فرهنگی و تحکیم بنیان خانواده دارد.
رشیدیان در ادامه اظهار داشت: سال گذشته هفت هزار و۲۵۵ نفر معتاد متجاهر جمع آوری شده‌اند که منجر به کاهش حدود ۳۰ درصدی سرقت در استان شد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار نفر معتاد مواد مخدر در خراسان رضوی وجود دارد؛ تصریح کرد: در رابطه با  قاچاقاق مواد مخدر سال گذشته ۱۱ هزار و۲۷۸ نفر و در سه ماه امسال نیز سه هزار و ۴۵۰ نفر شناسایی و دستگیر شده‌اند.
استاندار خراسان رضوی با تاکید به اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌هایش در خصوص ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف است تا گرایش به مواد مخدر کاهش یابد؛ گفت: با توجه به سهل و آسان بودن دسترسی به مواد مخدر و آثار زیان بار آن، نیاز است فرهنگ سازی مناسب برای عدم گرایش به سمت این ماده خانمان سوز انجام شود.
رشیدیان ادامه داد: تمرکز بر مسائل فرهنگی و ایجاد جامعه ایمن در حوزه مبارزه با مواد مخدر مهم  است و باید به جوانان ظرفیت«نه» گفتن را آموزش دهیم.
وی تاکید کرد: مبارزه موثر با مواد مخدر ، بدون مشارکت مردم کار ساز نیست و به همین دلیل در ستاد مبارزه با مواد مخدر اقدامات خوبی صورت گرفته و از سازمان های مردم نهاد فعال در این بخش حمایت شده است.
استاندار خراسان رضوی افزود: بعد از پاک شدن معتادان از مواد مخدر، ‌ بهبود ارتقاء شرایط روانی و بعد از آن آمادگی برای جامعه پذیر شدن دو اصل با اهمیت هستند که از سال گذشته همکاری خوبی بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان فنی و حرفه ای برای توانمند سازی این افراد آغاز شده است.
وی با بیان اینکه اصناف، نیروی انتظامی و سازمان فنی و حرفه خراسان رضوی برای اشتغال معتادان بهبود یافته تفاهم نامه‌ای را امضا کرده‌اند ابراز کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای موظف است بنا به سلیقه، استعداد و ظرفیت آنان، شغل و بستری مناسب را فراهم کند.
رشیدیان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اقدامات زیادی برای انسدادهای مرزها و جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور انجام شده است، بیان کرد: یکی از اساسی‌ترین کارهایی که در حوزه مواد مخدر وجود دارد، موضوع انسداد مرزها است  که در این راستا هماهنگی هایی با افغانستان داشته ایم و برخورد قاطع با قاچاقچیان نیز در حال انجام است.
وی افزود: در این راستا با کمک نهاد های اطلاعاتی، مبارزه موثر با شبکه‌های توزیع مواد مخدر صورت گرفته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن