شهری

شهردار منطقه یک مشهد مقدس در اولین نشست فصلی شوراهای اجتماعی محلات این منطقه خبرداد ؛

انتخاب و معرفی محله برتر و شهروند نمونه برای نخستین بار در مشهد، در منطقه یک

کد خبر : 56051

شهردار منطقه یک مشهد از پیشنهاد اجرای طرحی با هدف معرفی محله برتر و همچنین انتخاب شهروند نمونه برای نخستین بار در شهر مقدس مشهد و در این منطقه شهری خبر داد .

به گزارش صبح مشهد به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱ مشهد،جواد مسلم گفت: این طرح در راستای ترغیب بیشتر شهروندان به مشارکت در امور شهری و همچنین تجلیل و تقدیر از شهروندانی که دلسوزانه، شهرداری را در انجام امور شهری یاری می کنند، پیشنهاد شده و مورد استقبال شهردار مشهد نیز قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با انتخاب و معرفی محلات نمونه و شهروندان مسئولیت پذیر می توانیم شهروندانی مشارکت جو و قانون پذیر را معرفی کنیم تا برای دیگر شهروندان الگویی مناسب قرار گیرند.

شهردار منطقه یک مشهد اظهار کرد: این طرح در مشهد برای نخستین بار و به صورت آزمایشی در سطح منطقه ۱ اجرایی خواهد شد و در صورت موفقیت، این قابلیت را دارد که در دیگر مناطق و حتی بصورت شهری نیز اجرا شود.

وی تصریح کرد: اجرای چنین برنامه ای در راستای معرفی شهروندان نمونه تاکنون در برخی از کشورهای دنیا و نیز منطقه ای از تهران و شهرهای اصفهان و همدان؛ البته با شاخص هایی محدودتر و در فضایی کلی تر صورت گرفته بوده است؛ اما برپایی گسترده آن با در نظر گرفتن تجارب این شهرها و تمامی جوانب و شاخصه های شهری همچون حقوق و قوانین شهروندی، مسایل مربوط به محیط زیست شهری، سلامت و بهداشت محیط زیست، قانون مداری و فرهنگ ترافیک و حمل و نقل و …به صورت جامع و کامل برای نخستین بار در سطح منطقه یک اتفاق خواهد افتاد .

جواد مسلم در ادامه گفت: این طرح برای اولین بار و به صورت آزمایشی در منطقه یک اجرایی می شود و در صورت کسب نتایج موفقیت آمیز، حتی این قابلیت را دارد که در سطح جشنواره ای در سطح شهر مشهد برگزار شده و نتیجه آن انتخاب محله ای که جزو شاخصه های آن می تواند شهروندان مشارکت جو و قاون مدار و پویا و خلاق باشد،شهروندانی که می توانند یاری دهنده مجموعه مدیریت شهری در امور شهر باشند .

وی افزود: با انتخاب شهروند برتر این امکان برای شهروندان به وجود می آید که بتوانند امتیازاتی را برای محله خود و یا شخص خودشان به ارمغان بیاورند و به عنوان الگویی برای شهروندان مشهد معرفی بشوند .

وی تاکید کرد: شهروند نمونه می تواند در ترویج و اشاعه فرهنگ های درست و رفتارهای سنجیده و صحیح در زمینه مدیریت شهری و حفظ حقوق شهروندی و در نتیجه شکل گیری جامعه شهری پویا ، خلاق و اثر گذار بسیار موثر باشد.

وی در پایان با شاره به اینکه معیارهای انتخاب محله برتر با استفاده از نظرات اعضای شوراهای اجتماعی محلات منطقه و پس از برگزاری جلسات متعدد کارگروه ویژه ای که به این منظور در منطقه تشکیل شده با کارشناسان امر و متخصصین جامعه شناسی، مددکاری اجتماعی و … انجام شده مشخص و تعیین شده است؛ خاطرنشان کرد: محله یا محلات برتر شامل محلاتی هستند که جنبه های مختلف مشارکت و همچنین اثربخشی و نقش آفرینی در موضوعات شهری را در بردارند و انتخاب آنها نیز با جمع بندی امتیازاتی که خود نمایندگان شهروندان به محله خود می دهند انتخاب می شود و از پس انتخاب محله برتر نیز می توانیم به انتخاب شهروندان نمونه ای که نقش بسزایی در شکل گیری محلات برتر شده اند برسیم .

گفتنی است ؛ اولین نشست فصلی و گردهمایی اعضای شوراهای اجتماعی محلات منطقه یک با حضور رییس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر و عضو کمیته نظارتی منطقه در شورای اسلامی شهر مشهد ، معاون اجتماعی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ، رییس اداره شوراهای اجتماعی محلات سازمان فرهنگی و جواد مسلم شهردار منطقه یک ، و همچنین روسای کلانتری های احمدآباد،سجاد و سناباد و نیز جمعی از خانواده های معزز شهدا در محل سالن اجتماعات مجموعه رفاهی کارگران در بلوار شهید صادقی برگزار شد.

در این جلسه روسای شوراهای اجتماعی محلات ده گانه منطقه یک ضمن بیان دغدغه ها، معضلات و مشکلات محله خود، پیشنهادات و برنامه های شورای هر محله را عنوان کردند و در پایان مسئولین حاضر در نشست نیز نسبت به پاسخگویی به این موارد و همچنین تشریح اقدامات در راستای رفع دغدغه ها و پیگیری درخواست های اعضای شورای اجتماعی محلات به عنوان نمایندگان شهروندان و همچنین سایر مردم منطقه پرداختند.

شایان ذکر است در پایان این نشست با حضور مسئولین حاضر و اهدای هدایا و لوح یادبود از خانواده معظم شهیدان محمدمهدی محمدی مفرد، رسول دوست محمدی، حسین محرابی ، رضا احدیان و همچنین جانباز بسیجی سرافراز حسین عباسی تجلیل به عمل آمد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن