شهری

پایگاه اینترنتی ۴ زبانه جهان‌شهر با حضور نمایندگان ۳ کشور در مشهد رونمایی شد

کد خبر : 50264

پایگاه اینترنتی”جهان‌شهر” به عنوان بستری برای توسعه روابط بین الملل با حضور نمایندگان سرکنسول‌های کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان همزمان با روز ملی مشهد رونمایی شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، پایگاه اینترنتی جهان‌شهر که به همت شهرداری مشهد به نشانی news.mashhad.ir راه اندازی شده اخبار و محتوای خود را به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و روسی منتشر می کند.

مشاور وزیر و رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور روز شنبه در آیینی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: مشهد از کلانشهرهایی است که کشورهای مختلف خواهان گسترش تعامل و انعقاد خواهرخواندگی با این شهر هستند.

محمد بهشتی منفرد افزود: در این دوره مدیریت شهری رویکرد جدیدی در گسترش روابط بین المللی وجود دارد و امید است ارتباطات دیپلماتیک شهرداری افزایش یابد.

وی اضافه کرد: نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه در ترکمنستان برپا می شود و امید است شهرداری در این نمایشگاه حضوری پررنگ داشته باشد.

رغبت ترکمنستان برای گسترش روابط با ایران

مشاور وزیر و رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور ادامه داد: ترکمنستان هم اینک رویکرد متفاوتی از گذشته دارد و گسترش روابط با ایران را خواهان است.

بهشتی افزود: رویکرد وزارت امور خارجه توسعه دیپلماسی و اقتصاد محوری است و به دنبال توسعه روابط با کشورهای مختلف هستیم.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم نیز در این حوزه شاهد جهش هستیم و در یک و نیم سال گذشته چهار مرتبه روسای جمهوری ایران و ترکمنستان با یکدیگر دیدار کرده اند.

شهردار مشهد هم در این آیین گفت: دیپلماسی شهری باید گسترش یابد که این مهم مورد توجه مدیریت شهری مشهد است.

سید عبدالله ارجائی افزود: تشکیل میزهای دیپلماسی بین مشهد و کشورهای همسایه از هشت ماه قبل آغاز شده و خروجی خوبی برای رشد و توسعه شهرداریها داشته است.

وی ادامه داد: پایگاه اینترنتی جهان‌شهر نیز به چهار زبان فعال شده است و پیشنهاد می دهم زبان اردو نیز به این پایگاه افزوده شود.

شهردار مشهد گفت: در مشهد سالانه پذیرای ٣٠ میلیون زائر هستیم که بخش زیادی از آنها عرب زبان هستند لذا تابلوهای راهنمای شهر علاوه بر زبان فارسی و انگلیسی باید به زبان عربی نیز تجهیز شود.

ارجائی افزود: دی ماه در تاریخ انقلاب تا کنون منشا حوادث و رشادتهای زیادی بوده است و دهم دی ماه به عنوان یک روز تاریخی حماسه ساز در مشهد به عنوان روز ملی مشهد نام‌گذاری شده است.

پای نهادن شهرداری مشهد در راه گسترش اینترنتی روابط بین المللی

اسلام بدون مرز

سرکنسول افغانستان در مشهد در این آیین گفت: اسلام مرز نمی شناسد و هیچ مرزی نمی تواند مسلمانان را از هم جدا کند.

عبدالجابر انصار افزود: بیش از چهار دهه مهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران برای مهاجران افغان به خصوص در مشهد قابل قدردانی است.

وی اضافه کرد: هرات و مشهد فراتر از خواهر خواندگی خواهرهای دو قلو هستند و اشتراکات فرهنگی و تاریخی زیادی داریم و فرهنگ و تمدن مشهد با فرهنگ و تمدن هرات مشترک است و باید گفتمان جدید و وسیعی بین این ٢ شهر ایجاد شود.

آمادگی پاکستان و عراق برای توسعه روابط

سرکنسول کشور پاکستان در مشهد نیز در این آیین گفت: تمرکز روی کار دیجیتال و فرصتی که مشهد برای تبادل تجربیات فراهم کرده اقدام بزرگی است.

محمد شهریار افزود: اشتراکات و اقدامات فرهنگی بین کشورها از طریق این پایگاه اینترنتی افزایش می یابد و آمادگی پاکستان را برای تبادل اطلاعات و تجربیات اعلام می کنم.

کنسول عراق در مشهد نیز در این آیین گفت: تجربیات مشترکی بین ۲ کشور ایران و عراق وجود دارد که زمینه ساز گسترش تعاملات است.

ماهر العلانی افزود: فرهنگ مشترک بین ایران و عراق زمینه ساز گسترش روابط است.

ارتقای روابط بین المللی رویکرد مدیریت شهری مشهد

رییس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل شهرداری مشهد نیز در این آیین گفت:این پایگاه بین المللی باید به عنوان بستر تبادل تجربیات بین کشورهای مختلف باشد که در گام نخست با کشورهای خواهرخوانده مشهد آغاز به کار می کند.

سید ناصر نعمتی افزود: به مرور شهرهای کشورهای مختلف با انعقاد تفاهمنامه همکاری در این پایگاه فعال خواهند شد.

وی تولید محتوا به زبانهای مختلف برای شهر مشهد را از اهداف راه اندازی این پایگاه بیان کرد و ادامه داد: در آینده تورهای مجازی شهرهای کشورهای اسلامی نیز در این پایگاه به نمایش گذاشته خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این آیین گفت: مشهد از ظرفیت های مناسبی برای ارتقای روابط بین المللی در حوزه های مختلف برخوردار است.

مهدی ناصحی افزود: این ارتقا نیازمند توسعه زیرساختهاست و ١٧ برنامه برای توسعه روابط بین الملل مدیریت شهری پیش بینی شده که رونمایی از این پایگاه بین المللی نخستین اقدام است.

وی تاکید کرد: باید مشهد را به جایگاه اصلی تاریخی و فرهنگی خود در منطقه بازگردانیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن