اسلاید شوشهری

آیین روز ملی مشهد برگزار شد

کد خبر : 50261

آیین روز ملی مشهد در تاریخ ۱۰ دی و در محل شهادت مردم شهر مشهد در سال ۱۳۵۷ با حضور جمعی از مسوولان استانی و شهری در این شهر برگزار شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، فرماندار شهر مشهد در این آیین گفت: هر شهر و آبادی یک فلسفه وجودی دارد و مشهد به محل شهادت امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا (ع) اشاره دارد.

محسن داوری افزود: در طول تاریخ نیز مردم انقلابی و متدین شهر مشهد، غیرت خود را در مسیر ولایت و انقلابی بودن نشان دادند.

وی با اشاره به گفتمان سازی اسلام و مسیر ولایت ادامه داد: قیام مسجد گوهرشاد جلوه دیگری از تدین و غیرت مردم این شهر را هویدا می‌کند.

عضو شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی به تصمیم این شورا برای انتخاب روز دهم دی به عنوان روز ملی مشهد اشاره کرد و گفت: پیگیری تصویب این روز در تقویم ملی کشورمان در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال انجام است.

داوری افزود: اگر دشمن با این گفتمان اسلامی و دینی مردم مقابله می‌کند به دلیل نفوذ پیرامونی جمهوری اسلامی ایران است که نشان می‌دهد خون شهدا و مردمی که مقاومت نشان دادند به چه جایگاهی رسیده است.

وی اضافه کرد: امروز به عنوان روز ملی مشهد نام‌گذاری شد تا گفتمان انقلاب اسلامی در همه جوانب معرفی شود و این جهان شهر، مقدمه ظهور را زمینه سازی کند و افتخار می‌کنیم که در زمانی زندگی می کنیم که رهبر آن ، مرجعی عالم و جامع الشرایط بر اساس گفتمان امام راحل(ره) هستند و ما برای رساندن پرچم این انقلاب به دست امام غایب در مسیر هستیم.

عضو شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی گفت: بر همین اساس باید شهر مشهد را ضمن تقویت، مدیریت کنیم تا همچون گذشته در مسیر ولایتمداری قرار گیرد.

در این مراسم از پنج عنوان کتاب “روایت کوچه” مجموعه نگاری شهر مشهد و فراخوان طراحی یادمان میدان ۱۰ دی رونمایی شد.

بر اساس تصویب اعضای شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی روز دهم دی به عنوان روز ملی مشهد انتخاب شده است.

روز نهم دی ماه ۱۳۵۷ به مناسبت گرامیداشت قیام نهم دی ۱۳۵۶ شهر قم، مراسم یادبودی در مشهد برپا بود. بعد از اتمام مراسم، مردم به سوی استانداری خراسان حرکت کرده و در آن محل تجمع کردند که تانک‌های ارتش برای مقابله با آنان وارد عمل شدند و درگیری بین مردم و ارتشی‌ها شدت گرفت و حوادث خونباری در تاریخ انقلاب اسلامی رقم خورد که از آن به عنوان یکی از مهمترین تحولات اجتماعی مشهد نام برده شده است.

در پی وقایع نهم دی ماه ۱۳۵۷ ، از صبح یکشنبه ۱۰ دی، شهر مشهد شاهد یورش ماموران شاه به مردم و کشتار بی‌سابقه آنان شد و تانکهای ارتش در خیابان ها جولان دادند و از هر گوشه شهر صدای رگبار گلوله به گوش می رسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 18 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن