اخبار مهم

دستگیرشدگان چهارشنبه‌سوری مشهد آثار هنجارشکنانه خود را مشاهده کردند

کد خبر : 40169

بیش از ۳۰ تن از افراد هنجارشکن در آخرین شب چهارشنبه سال ۱۳۹۹ صبح امروز به همراه برخی از مقامات انتظامی و شهری استان برای مشاهده آثار و تبعات رفتارهای خود در برخی از مناطق شهری حضور یافتند.

به گزارش صبح مشهد، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در جمع خبرنگاران گفت: ۳۴ نفر از افرادی که در شب چهارشنبه سوری به علت ارتکاب اقدامات خلاف و مجرمانه بازداشت شده بودند، امروز به محل هایی که این رفتار مجرمانه را انجام داده بودند اعزام شدند تا ضمن مشاهده آثار و تبعات رفتار خود، سخنان همشهریانی را که در این حوادث دچار حوادثی شده بودند، بشنوند.

سیدهادی شریعت‌یار افزود: این افراد در طول سال نیز موظف به حضور در کارگاهها و دوره‌های آموزشی توجیهی هستند و از این ظرفیت در اقدامات پیشگیرانه استفاده خواهد شد.

وی اضافه کرد: این برنامه از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است تا به جای تشکیل پرونده قضایی و پس از توجیه شدن افراد نسبت به تبعات خسارتبار اعمال خود دیگر به سراغ اینگونه رفتارها نروند و نیز بتوانند از رفتارهای مجرمانه دیگران نیز جلوگیری کنند.

او تاکید کرد: هدف حضور این افراد در مناطقی که اعمال مجرمانه خود را انجام داده اند، فعالیتی فرهنگی با هدف پیشگیری از وقوع جرم است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گفت: این برنامه باعث کاهش تعداد اعمال مجرمانه از سوی افراد نسبت به سالهای گذشته شده است.

شریعت یار افزود: در سالهای اخیر هر سال از میزان تجمعات چهارشنبه‌سوری کاسته می‌شود و مردم به سمت سنتهای دیرینه برگشت کرده‌اند که جای قدردانی و تشکر دارد.

به گزارش خبرنگار ما، این افراد در طول مسیر و در میان تدابیر امنیتی، بنرها و پلاکارهایی را با مضمون خطرات چهارشنبه آخر سال به همراه داشتند.

اصابت بیش از ۴۰۰ ترقه به دیوار منزل مسکونی

یکی از شهروندان در این ارتباط گفت: بیش از ۴۰۰ ترقه به دیوار منزل مسکونی اش اصابت کرده و حتی در زمان تذکر به افراد خاطی، آنها با فرزند وی درگیر شده و لباس او را نیز پاره کرده اند.

وی که دیوار و پنجره منزلش هدف برخورد نارنجک‌های دست ساز واقع شده بود، افزود: یکی از این نارنجک ها به درون منزل ما افتاد و باعث آتش گرفتن پرده شد و اگر به سرعت عمل نمی کردیم کل منزل ما دچار آتش سوزی می شد.

شهروند دیگری بیان کرد: در این محله تعدادی جانباز اعصاب و روان زندگی می کنند و این حرکت ها باعث وخیم شدن حال روحی این افراد می شود و این جدای از اضطراب و احساس خطری است که متوجه سایر افراد می شود که در این منازل زندگی می کنند.

او ادامه داد: این چه شادی خطرناکی است که احساس خطر را برای ما به ارمغان می آورد و یقینا این حرکتهای مجرمانه حق الناس را ضایع می کند.

یک شهروند دیگر افزود: صدای انفجار نارنجک ها در ایام پایانی سال آسایش را از ما ربود و تا صبحگاه بیش از ۲۵۰ نارنجک به دیوار منزل ما اصابت کرد.

وی ادامه داد: این وضعیت برای ما غیرقابل تحمل بود و به همین دلیل به منزل فرزندانمان رفتیم و پس از ۲ روز که به منزل مراجعه کردیم، بوی انفجار باروت هنوز در منزل وجود داشت.

یکی از متهمان که ۱۵ سال داشت، گفت: در محله قلعه ساختمان زندگی می کنم و من را به همراه جوهر نمک دستگیر کردند.

وی که در یک مغازه نانوایی مشغول به کار است و تحصیل را رها کرده، ادامه داد: همیشه به همراه یکی از دوستانم این کارها را انجام می دادم ولی متاسفانه من دستگیر شدم.

یکی دیگر از افراد که در چهارراه نماز مشهد دستگیر شده بود، گفت: سعی خواهم کرد دیگر اینگونه رفتارها را انجام ندهم.

وی که در سال ۹۸ با حدود ۵۰ نارنجک دستگیر شده بود، افزود: این نارنجک ها را از یک دستفروش تهیه کرده بودم تا با دوستان خود بتوانیم شادی کنیم ولی اکنون اینجا حضور دارم.

او با اشاره به برنامه‌های برگزار شده از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گفت: در طول این مدت برنامه‌های مختلفی با موضوع آشنایی با حقوق شهروندان و شناخت اعمال مجرمانه برای ما برگزار شده است.

منبع: ایرنا

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن