: کدخبر
10444
: تاریخ
۱۳۹۶/۰۲/۰۶

طرح توسعه فولاد خراسان افتتاح خواهد شد/ ۷۸۰۰ تعاونی فعال در استان

0

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: جمعیت فعال استان در سال ۹۵ دو میلیون و ۲۲۰ هزار و ۷۵۶ نفر است و ۲۹۳ هزار و ۳۰۰ نفر بیکار وجود دارد.

به گزارش صبح مشهد، محمود احمدی ظهر امروز در نشستی خبری به مناسبت گرامیداشت هفته کار و کارگر اظهار داشت: پنج تا یازدهم اردیبهشت ماه هفته جهانی کارگر است که در این راستا برنامه‌های متنوعی توسط تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و ادارات این سازمان تدارک دیده شده است.

وی تصریح کرد: عناوین هفته کارگر در سال ۹۶، به ترتیب از سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه “کارگران، اسلام ناب محمدی(ص) ایمان و امید”، چهارشنبه “کارگران، ولایت و اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال”، پنجشنبه “کارگران، تامین اجتماعی، ایمنی و بهداشت کار”، جمعه “کارگران، مهارت، معنویت و نشاط اجتماعی”، شنبه “کارگران، زنان کارگر، تعالی خانواده و مسئولیت اجتماعی”، یکشنبه “کارگران، بسیج کارگری، ایثار و مقاومت” و روز روشنبه روز جهانی کارگر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: از برنامه‌های ما در این هفته برگزاری برنامه‌های متنوع ورزشی و فرهنگی در سراسر استان، حضور در نماز جمعه و تجلیل کارگزان نمونه است.

احمدی خاطرنشان کرد: با حضور مقام عالی وزارت  طرح توسعه فولاد خراسان افتتاح می‌شود. فولاد خراسان با سرمایه‌گذاری حدود ۷۰۰ میلیارد تومان آغاز شد که در آن ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و همین میزان به صورت غیرمستقیم مشغول به کار می‌شوند. فولاد خراسان با اتکا به نیروی داخلی احداث شده و توسط پیمانکار داخلی مدیریت می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: امسال با توجه به نامگذاری سال به نام تولید و اشتغال توسط مقام معظم رهبری تحکرات جدیدی در استان به چشم می‌خورد. در همین راستا در سوم فروردین ماه میزبان معاون اول رئیس جمهور بودیم و در ۱۲ فروردین نیز از وزیران کار و رفاه اجتماعی و فناوری اطلاعات بودیم و تفاهم‌نامه‌ای با بخش خصوصی به مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان در بخش ICT امضا کرده و طرح تکاپو را اجرا کردیم.

احمدی اظهار داشت: طرح تکاپو براساس مزیت‌های منطقه‌ای و اشتغال ارزان‌قیمت طراحی شده و در سال گذشته در زمینه تولید زعفران، پوشاک و کیف و کفش چرمی خراسان‌رضوی به عنوان استان پایلوت قرار گرفت.

وی بیان کرد: در سال در سال ۹۴، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۹٫۴ بود و این میزان در سال ۹۵ به ۴۲٫۱ رسید.  نرخ بیکاری در استان ۱۳٫۲ است که این میزان در کل کشور ۱۲٫۴ است و دلیل افزایش آن هم افزایش نرخ مشارکت در استان است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: نرخ بیکاری در جوانان استان از سن ۱۵ تا ۲۹ سال ۲۳٫۵ درصد که این میزان در کشور ۲۵٫۹ درصد است.

وی اظهار داشت: جمعیت فعال استان در سال ۹۵ دو میلیون و ۲۲۰ هزار و ۷۵۶ نفر است و ۲۹۳ هزار و ۳۰۰ نفر بیکار وجود دارد. همچنین تعداد مقرری بگیران بیمه استان ۱۵ هزار و ۴۳۷ نفر است.

احمدی اظهار داشت: در سال گذشته ۴۸ هزار و ۷۵۸ نفر در کاریابی‌های استان ثبت‌نام کرده اند که از این تعداد ۶ هزار و ۳۵ نفر ماهر، ۲۰ هزار و ۷۷۰ نفر نیمه ماهر و ۲۱ هزار و ۹۸۰ نفر فاقد مهارت هستند و از این میزان هزار و ۴۵۰ نفر بی‌سواد، ۲۱۵ نفر سواد خواندن و نوشتن، ۱۵۳ نفر سواد نهضتی، ۳ هزار و ۹۵۷ نفر ابتدایی، ۱۰ هزار و ۱۸۰ نفر رهنمایی، ۲۱۵ هزار و ۵۶۱ نفر فوق دیپلم، ۱۱ هزار و ۳۸۹ نفر کارشناسی و هزار و ۹۸۸ نفر مدرک ارشد و بالاتر دارند.

وی گفت: دو مرکز کاریابی اعزام به خارج در استان وجود دارد که در سال گذشته ۱۳ نفر از این طریق کار پیدا کردند و به کشورهای دیگر اعزام شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در ارتباط با اتباع خارجی به کار گرفته شده در استان، گفت: در سال گذشته همچنین ۲ هز ار و ۶۰۰ اتباع خارجی غیر مجاز شناسایی شدند.

احمدی تصریح کرد: همچنین در سال ۹۴ و ۹۵ به حدود ۷۰۰ نفر تسهیلات در بخش خانگی به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان پرداخت شده است.

print
Print Friendly, PDF & Email

ارسال نظر

هفت − سه =

-->