: کدخبر
7257
: تاریخ
۱۳۹۵/۰۸/۰۵

ویزای اربعین فقط ۲۰ روز اعتبار دارد

0
مدیر اجرایی ستاد اربعین خراسان رضوی هشدار داد: ویزای اربعین ۲۰ روزه است و زائرانی که تا دهم آبان ماه به کشور عراق وارد شوند، باید قبل از اربعین (۳۰ آبان) از کشور عراق خارج شوند.

 به گزارش صبح مشهد به نقل از خراسان رضوی، سید عبدا… ارجائی، در جلسه پشتیبانی و ساماندهی اربعین حسینی استان درباره تعهدات خراسان رضوی برای پشتیبانی از زائران حسینی در کشور عراق که روز گذشته به ریاست استاندار برگزار شد، گفت: خراسان رضوی برای اسکان ۱۴۰ هزار نفر شب و ارائه ۴۲۰ هزار نفر وعده پذیرایی به زائران اربعین در نجف و همین میزان پشتیبانی در کاظمین آمادگی دارد و اقدامات لازم در این زمینه در دست انجام است.
مدیرکل حج و زیارت استان نیز در این باره گفت: اعتبار ویزاهای اربعین سه ماهه است اما زائران پس از ورود به کشور عراق ۲۰ روز زمان دارند که به کشور بازگردند. «شاد» که ریاست کمیته اعزام ستاد اربعین استان را بر عهده دارد، با تاکید بر اقدام هر چه سریع تر زائران برای دریافت ویزا افزود: تاکنون ۲۷ هزار و ۵۸۳ نفر در سامانه ثبت نام کرده اند و ۶ هزار و ۵۰۰ ویزای اربعین صادر شده است.  وی ادامه داد: ۵ موکب از سوی سازمان حج و زیارت با یاد شهدای منا در نجف و کربلا و ۳ موکب در مرز شلمچه و چزابه و مهران مستقر می شوند. وی همچنین درباره هزینه ای که از زائران اربعین دریافت می شود اظهار کرد: در مجموع حدود ۱۸۰ هزار تومان از زائران دریافت می شود که شامل ۳۸ هزار تومان هزینه خروج، ۲۵ هزار تومان هزینه بیمه و خدمات درمانی به علاوه معادل ریالی ۴۰ دلار است.
مرز شلمچه و چزابه برای خروج زائران استان
واحدی معاون هماهنگی امور زائران نیز گفت: مرز خروجی شلمچه و چزابه برای زائران خراسان رضوی در نظر گرفته شده است و هماهنگی کرده ایم تا برای خروج کالاها از مرز مهران اقدام شود. در این جلسه روسای کمیته های ستاد استانی اربعین گزارش مختصری از فعالیت های این کمیته ها ارائه کردند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات که مسئولیت کمیته تغذیه و جذب مشارکت های مردمی را در ستاد اربعین بر عهده دارد، گفت: ۸۵ درصد شهرستان های استان برای پشتیبانی از زائران اربعین مشارکت مستمر دارند.  دهنوی افزود: در زمینه آمبولانس، تانکر آبرسانی و تانکر آتش نشانی کمبود داریم که باید این کمبودها رفع شود. رئیس کمیته حمل و نقل نیز در این جلسه با اشاره به امنیت بیشتر حمل و نقل ریلی پیشنهاد کرد که از ناوگان حمل و نقل ریلی برای انتقال زائران تا مرز استفاده بیشتری شود. «احتشام فر» رئیس کمیته بهداشت و درمان نیز با بیان این که آمبولانس ها و پایگاه های اورژانس در جاده آماده باش هستند، اظهار کرد: بیمارستان ها به طور رایگان به زائر اربعین خدمات ارائه کنند. «ملکوتی تبار» رئیس کمیته ارتباط بین الملل نیز با اشاره به درخواست های فراوان مهاجران افغانستانی برای حضور در راهپیمایی اربعین و خروج از مرز ایران، گفت: تا روز دوشنبه ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از مهاجران افغانستانی در قالب ۳ هزار خانواده در دفاتر کفالت امور اتباع ثبت نام کرده اند تا مدارک هویتی خود را برای حضور در راهپیمایی اربعین تحویل دهند. وی با بیان این که وجود ۲۰ هزار متقاضی افغانستانی برای مراسم اربعین ظرفیت بالایی است پیشنهاد کرد تا از سامانه ثبت نامی که جامعه المصطفی برای ثبت نام طلاب خارجی در نظر گرفته است، استفاده شود.
سامانه سماح ۲ برای ثبت نام مهاجران ایجاد می شود
استاندار نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت زیارت اربعین گفت: این که تجمعی به این بزرگی و با شعار محبت به اهل بیت(ع) شکل بگیرد و همه افراد در مسیر نورانی راه طولانی را بپیمایند تا به حرم اباعبدا…(ع) برسند، در دنیا بی نظیر است. «علیرضا رشیدیان» با تاکید بر لزوم هماهنگی بیشتر دستگاه ها افزود: همه افرادی که به زائران حسینی در قالب ستاد و غیر ستاد ارائه خدمت می کنند، این خدمت را توفیق الهی بدانند نه یک کار اداری و به تعهداتی که دارند در زمان خودش عمل کنند. وی با بیان اینکه محوریت هماهنگی مسائل آن سوی مرز زائران با سفارت وکنسولگری ایران در کشور عراق است، تاکید کرد: سازمان های حج و زیارت و ستاد بازسازی عتبات عالیات باید با سفارت هماهنگ باشند.  وی درباره مشکل ثبت نام مهاجران افغانستانی که قصد دارند از خراسان رضوی در راهپیمایی اربعین شرکت کنند و سامانه ای برای ثبت نام از این مشتاقان حضرت اباعبدا…(ع) وجود ندارد، اظهار کرد: با هماهنگی بین نهادهای مربوط سامانه سماح ۲ نیز برای ثبت نام مهاجران افغانستانی ایجاد می شود.
ضرورت بازگشت زودتر نیروهای خدمت رسان برای خدمت رسانی به زائران امام رضا(ع)
«علیرضا رشیدیان» استاندار با اشاره به در اختیار قرار دادن دستورالعمل های امنیتی و بهداشتی به زائران حسینی، بر دقت بیشتر بر حفظ موارد امنیتی در مسیر راهپیمایی تاکید کرد  .
وی درباره تسهیل در جا به جایی زائران گفت: با توجه به این که نیروهای خدماتی استان برای پذیرایی از زائران در دهه پایانی صفر باید زودتر از کشور عراق بازگردند، با هماهنگی های انجام شده می توانند از مرز مهران به کشور برگردند که برای این موضوع باید وسایل حمل و نقل برای آن ها فراهم شود.

print
Print Friendly

مطالب مرتبط

ارسال نظر