اجتماعی

زنان ایرانی، خوشبخت ترین زنان جهان

کد خبر : 48839

نویسنده: عباس اسدی، پژوهشگر اجتماعی

به نظر من قوانین جمهوری اسلامی در حوزه خانواده بهترین قوانین دنیا می باشندمثلا در بحث مهریه هیچ جای دنیا همانند ایران قوانین حمایتی این چنینی وجود ندارد.

درصدر اسلام و قرآن مهریه صرفا در حد یک هدیه و کادو مطرح بوده است.

در سایر کشورهای شرقی و اسلامی طبق براوردی که انجام شده مهریه به نرخ امروزی حدود ۳۰سکه می باشد

در حالی که حداقل آن در کشور ما که مرسوم و رایج نیز هست ۱۱۰سکه می باشد و از حمایت جدی قانونی نیز برخوردار است.ما در حوزه مهریه بی نظیر و باور نکردنی عمل میکنیم هم بحث مهریه به شکل شرعی آن را داریم آنهم در حد بسیار نجومی.

هم بحث شرط تنصیف اموال را در عقد نامه ها به عنوان شروط ضمن عقد داریم که انصافا در جهان هیچ همتایی ندارد.در بحث نفقه واقعا به مرد ایرانی ظلم میشود چرا باید نفقه ضمانت اجرای کیفری و زندان داشته باشد؟

در شرایط کنونی جامعه که بسیاری از مشاغل توسط بانوان انجام میشود چرا باید تمام هزینه خانوار بر عهده مرد باشد؟

یا باید فرصت های شغلی تماما به مردان اختصاص یابد یا باید بانوان هم در امر مخارج خانواده مشارکت داشته باشند به شکل اجباری و قانونی همانند مردان..

در بحث چند همسری باید عرض کنم یک جنجال بیهوده هست اولا‌ مردان بدون رضایت محضری همسر اول قادر به ازدواج دایمی دوم نیستند.

ثانیا شرطی در عقد نامه وجود دارد که چنانچه مرد ازدواج کند چه دایم چه موقت،همسرش به طور خودکارحق طلاق پیدا میکند…پس در نتیجه مرد ایرانی یا نمیتواند ازدواج کند یا اگر بتواند زن حق طلاق پیدا میکند…هرچند این موضوع فرعی است و در عرف ایران چندان انجام نمیشود..در بحث حضانت نیز بر خلاف باور عموم زن حق حضانت دارد حتی به لحاظ کمی و عددی بیشتر از مرد حق حضانت دارد..مثلا در مورد فرزند دختر مادر ۷سال حق حضانت دارد اما پدر تنها ۲سال حق حضانت دارد..

در بحث دیه نیز درسالهای اخیر در مورد تصادفات که شامل اکثر موارد پرداخت دیه هست،دیه زن و مرد برابر است و مابه التفاوت از صندوق خسارت های بدنی توسط دولت پرداخت میشود.۰

در بحث ارث نیز برخلاف باور و تصور عموم،دیه زن همیشه نصف دیه مرد نیست در برخی حالات دیه زن و مرد برابر بوده و حتی در برخی حالات دیه جنس مونث چندبرابر دیه جنس مذکر هست…مانند حالتی که که مردی فوت کند و ورثه او پدر و مادرش و دخترش باشد که در این حالت ارث دخترش ۴برابر ارث پدر متوفی خواهد بود…

در بحث خشونت های خانگی نیز قوانین استاندارد و برابری داریم و چناچه شوهری همسر خود را مجروح کنید میتوان از وی شکایت کرد و دادگاه نیز رسیدگی میکنید و درصورت اثبات او را محکوم به پرداخت دیه وزندان میکند…حتی در مورد اسیدپاشی ها نیز قوانین محکم و قاطعی داریم.

در بحث حق طلاق نیز بر خلاف تبلیغات و تصور عموم مردم زن در شرایط مختلفی به استناد شروط ضمن عقد و قاعده عسر وحرج که دامنه آن نیز بسیار گسترده شده،زن به راحتی میتواند طلاق بگیرد…

در بحث آزادی های اجتماعی نیز زنان مطابق شروط ضمن عقد معمولا حق کار و تحصیل را از همسر خود میتوانند بگیرند…هرچند که در اکثریت موارد مردان بطور متعارف این حق را به زنان خود واگذار میکنند..

در جمع بندی من معتقدم زن ایرانی خوشبخت ترین زن جهان هست و در این خصوص حاضر به مناظره با هرکسی و در هرجایگاهی هستم البته به شرط منطقی و علمی و مودبانه بودن بحث و حضور هیات داوری..

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن