: کدخبر
18455
: تاریخ
۱۳۹۷/۰۸/۲۲

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مطرح کرد؛ ۷۳ درصد تعهد اشتغالزایی در خراسان رضوی محقق شد

0

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون از محل تعهد ایجاد ۱۱۰ هزار فرصت شغلی در استان تعداد ۸۰ هزار و ۳۹۱ فرصت شغلی ایجاد و معادل ۷۳ درصد از کل تعهد محقق شده است.

به گزارش صبح مشهد، محمد سنجری روز سه شنبه در نشست خبری افزود: طی این مدت ۲۶ هزار و ۷۶۱ فرصت شغلی توسط دستگاههای اجرایی در ‘سامانه رصد’ ثبت شده است. این تعداد شامل چهار هزار و ۱۹۰ فرصت شغلی توسط بنیاد مسکن، ۱۳ هزار و ۷۰۲ فرصت شغلی در حوزه صنعت، معدن و اصناف، دو هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی در قالب طرح تکاپو، ۲۸ هزار فرصت شغلی توسط وزارت راه و شهرسازی و پنج هزار و ۴۳۹ فرصت شغلی از سوی مراکز کاریابی خراسان رضوی است.
وی همچنین تعداد افراد بیکار را در خراسان رضوی ۲۱۶ هزار نفر اعلام و بیان کرد: براساس آخرین آمار طی شش ماه نخست امسال ۱۸ هزار و ۷۰۰ نفر در این استان مقرری بگیر بیمه بیکاری بوده اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در ادامه به بازگشت به کار هزار و ۷۰۰ نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری طی شش ماه نخست امسال نیز اشاره و بیان کرد: تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در این مدت نسبت به پارسال که ۱۶ هزار نفر بودند ۱۳٫۵ درصد بیشتر شده است.
وی همچنین گفت: نرخ مشارکت اقتصادی خراسان رضوی تابستان امسال ۴۲٫۱ درصد بود که نسبت به ۴۳٫۵ درصد فصل بهار ۱٫۴ درصد کاهش یافت. میانگین نرخ مشارکت اقتصادی کشور در فصل تابستان امسال ۴۰٫۹ درصد بود.
سنجری افزود: نرخ بیکاری خراسان رضوی نیز تابستان امسال ۱۰٫۹ درصد بود که نسبت به فصل بهار با نرخ ۱۰٫۷ درصد دو دهم درصد افزایش یافته است. این در حالیست که میانگین نرخ بیکاری کشور تابستان امسال ۱۲٫۲ درصد و نرخ بیکاری استان دو درصد از این میانگین کمتر است.
وی ادامه داد: در حوزه مهارت آموزی در محیط کار واقعی ظرف هفت ماهه امسال دو هزار و ۱۵ نفر از طریق طرح مهارت آموزی معادل ۵۰ درصد تعهد استان، محقق شده است. در حوزه مشاغل خانگی و معافیتهای بیمه ای هم امسال ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار به استان اختصاص یافت که کارآفرینان می توانند از این تسهیلات در تامین نیروی انسانی متخصص و کمک به منابع مالی به ویژه استفاده از معافیتهای بیمه ای، قانون کار و قانون تامین اجتماعی در هنگام مهارت آموزی بهره گیرند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی سنجری گفت: تا نیمه آبان ماه جاری در حوزه مشاغل خانگی ۶۴۰ میلیارد ریال اعتبار به استان اختصاص یافته که از مرداد ماه تاکنون ۱۳۰ میلیارد ریال آن بین متقاضیان توزیع شده و ۹۸۳ نفر آنهان موفق به جذب اعتبارات شدند.
وی افزود: تاکنون دو هزار و ۷۰۰ طرح اقتصادی به ارزش ۳۸۰ میلیارد ریال برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به بانکهای عامل معرفی و از این محل برای هزار و ۵۰۰ نفر شغل ایجاد شده است. روند پرداخت تسهیلات در این بخش تا تیر ماه سال آینده ادامه دارد.
سنجری ادامه داد: در حوزه تبصره ۱۶ کمیته امداد امام خمینی(ره) و اشتغال حمایتی امسال ۹۹۰ میلیارد ریال اعتبار به استان اختصاص یافت که تاکنون ۳۵۰ میلیارد ریال آن به هزار و ۹۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد پرداخت شد.
وی گفت: میزان اعتبارات اشتغال حمایتی بهزیستی خراسان رضوی نیز امسال ۴۷۹ میلیارد ریال بود که تاکنون ۱۵۰ میلیارد ریال آن به ۹۳۵ مددجو پرداخت و ۲۸۰ میلیارد ریال طرح نیز در این حوزه برای دریافت تسهیلات به بانکهای عامل معرفی شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: در حوزه مشاغل روستایی نیز امسال چهار هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار به استان اختصاص یافت که تا امروز سه هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال آن ابلاغ و در این چارچوب سه هزار و ۶۵۲ طرح به ارزش چهار هزار و ۶۱۰ میلیارد ریال توسط بانکهای عامل مصوب شده است.
وی ادامه داد: تاکنون سه هزار و ۳۵۶ طرح در حوزه مشاغل روستایی به میزان سه هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال تسهیلات جذب کرده اند و از محل جذب این تسهیلات برای ۱۲ هزار نفر از روستاییان در خراسان رضوی شغل ایجاد شده است.
سنجری همچنین گفت: از ابتدای امسال تا نیمه آبان ماه جاری ۲۸ هزار نفر به عنوان جوینده کار در مراکز کاریابی خراسان رضوی ثبت نام کرده اند و از این تعداد پنج هزار و ۴۳۸ نفر از طریق همین مراکز به بنگاههای اقتصادی معرفی شده اند.
وی افزود: تعهد خراسان رضوی در بکارگیری افراد از طریق مراکز کاریابی امسال ۹ هزار نفر است که تاکنون ۶۰ درصد از این تعداد محقق شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی همچنین گفت: از محل طرح تکاپو و تبصره ۱۸ قانون بودجه پارسال ۵۶۰ میلیارد ریال اعتبار از طریق بانکها به بنگاههای اقتصادی استان پرداخت شد و با توجه به اعلام آیین نامه این طرح در سال جاری منتظر ابلاغ منابع آن به استان برای تامین سرمایه در گردش بنگاههای اقتصادی هستیم.

print
Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط1

ارسال نظر

18 − یک =