: کدخبر
16983
: تاریخ
۱۳۹۷/۰۵/۰۴

وزیر صنعت،معدن و تجارت در مراسم آغاز عملیات اجرایی فولاد تربت حیدریه؛ ۸۵ درصد واردات کشور کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است

0

وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: ۸۵ درصد واردات کشور کالاهای واسطه ای و سرمایه ای و ۱۵ درصد کالاهای مصرفی و نهایی است که با ۷ یا ۸ درصد فاصله میزان واردات امسال عین سال گذشته است.
به گزارش صبح مشهد، محمد شریعتمداری در مراسم آغاز عملیات اجرایی مجتمع فولاد تربت حیدریه با بیان ابن مطلب،افزود: علیرغم اینکه پمپاژ عدم قطعیت توسط دشمنان در حال انجام است و کسانی نیز متاسفانه در داخل با آن همراهی می کنند اما مردم به آینده اقتصادی کشورشان امیدوارند و همانند پروژه فولاد تربت حیدریه در جای جای ایران پروژه های مختلفی آماده افتتاح یا آغاز عملیات اجرایی هستند که در بسیاری از آنها هنوز امکان حضور نیافتیم.
وی با بیان افزایش بیش از ۲۰ درصدی صادرات کشور در ماه های ابتدایی سال، تصریح کرد: به عنوان نمونه در ۳ ماهه اول امسال ۵۵ درصد میزان صادرات زعفران کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. همچنین ۴۴ میلیارد دلار تقاضای ورود محصولات مختلف در سیستم ثبت سفارش وجود دارد.

۸۵ درصد واردات کشور کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است

شریعتمداری با اشاره به برخی آمار مبادلات تجاری، افزود: ۸۵ درصد واردات کشور کالاهای واسطه ای و سرمایه ای و ۱۵ درصد کالاهای مصرفی و نهایی است که با ۷ یا ۸ درصد فاصله میزان واردات عین سال گذشته است.

تقاضا برای فعالیتهای اقتصادی در کشور وجود دارد

وزیر صنعت،معدن و تجارت با بیان اینکه تقاضا برای فعالیتهای اقتصادی در کشور وجود دارد، گفت: هر چند برخی سودجویی هایی در کشور شکل گرفته اما بخش قابل ملاحظه ای از مردم حرکتشان طوفنده و رو به رشد است.
شریعتمداری با اشاره به برخی آمارهای مقایسه ای کشور،یادآور شد: ظرفیت ۱۲۰ میلیون تنی فولاد کشور در سال ۱۳۹۲ و اول روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به ۲۰۵ میلیون تن در حال حاضر رسیده است و در کمتر از ۵ سال نزدیک به ۸۰ میلیون تن ظرفیت فولاد کشور افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه در هفته گذشته عملیات اجرایی ۳ طرح فولادی با سرمایه گذاری خارجی در استان کردستان آغاز شده است،تصریح کرد: این فشارهای وارده امروز نیز مانند فشارهای گذشته و دوران جنگ می گذرند،اما خودمان نباید پمپاژ عدم قطعیت کنیم و این عدم قطعیت را به جامعه القا نکنیم.
وزیر صنعت،معدن و تجارت با اشاره ای گذرا به برخی تمهیدات برای برون رفت از فشارها،بیان کرد: برای کنترل فشارها واردات حدود ۱۴۰۰ قلم کالا را به کشور برای حمایت از تولید داخل ممنوع اعلام کردیم. علیرغم اینکه قانون مجلس بر این قرار بود که دولت نمیتواند جلوی ورود کالاها را بگیرد مگر اینکه تعرفه آنها را افزایش دهد.
شریعتمداری با اعلام اینکه رسیدن به ظرفیت ۱۵ میلیون تنی صادرات بخش فولاد تا ۲ سال آینده قابل تحقق است، گفت: در حال حاضر حدود ۱۱۰ میلیون تن طرح و پروژه جدید در زنجیر فولاد با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد در کشور در حال اجرا است و در حوزه آهن اسفنجی تقریبا خودکفا هستیم و روش های نوینی مانند ترید به نام ایران ثبت شده است.

۳۵ درصد از ذخایر سنگ آهن کشور در سنگان قرار دارد

وی با اعلام اینکه ۳۵ درصد از ذخایر سنگ آهن کشور در سنگان واقع شده است، تصریح کرد: در پروژه مجتمع فولاد تربت جام دو موضوع آب و خوراک (مواد اولیه) دارای اهمیت است و زمانی که مطمئن شدم خوراک مجتمع تامین می شود برای آغاز عملیات اجرایی آن آمده ام.
وزیر صنعت،معدن و تجارت همچنین در خصوص آب این مجتمع اضافه کرد: این واحد فولادی هیچ فشاری به آب منطقه وارد نمی کند و از چرخه آب پساب استفاده خواهد کرد. کل آب مورد نیاز حدود ۳۵۰ لیتر بر ثانیه است که ظاهرا ۱۰۰ لیتر بر ثانیه آن نیز تامین شده است.
شریعتمداری با تاکید بر ضرورت صرفه جویی در موضوع آب این واحد و دیگر واحدهای تولیدی ،افزود: روش های به کارگرفته شده در این مجتمع باید با حداقل مصرف آب همراه باشد.
به توانمندیهای تربت حیدریه باید افتخار کرد
وی در بخش پایانی سخنان خود تربت حیدریه را مرکزی دانست که باید به آن افتخار کرد و گفت: تربت حیدریه اولین شهری بود که در دیماه ۵۷ از سلطه رژیم شاهنشاهی آزاد شد. این خطه در ابریشم، زعفران و کشاورزی توانمندی های خوبی دارد و در حوزه صنعت نیز قدم های خوبی در حال برداشتن است.

گفتنی است، در راستای اجرای برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی، دیروز چهارشنبه همزمان با میلاد امام رضا (ع) عملیات اجرایی مجتمع فولاد تربت حیدریه توسط وزیر صنعت،معدن و تجارت آغاز شد. موافقت و پشتیبانی برای عملیاتی کردن این پروژه در سفر اردیبهشت ماه امسال ریاست جمهوری به استان خراسان رضوی اعلام ودیروز پس از سالها انتظار مردم این خطه از کشورمان، عملیات اجرایی واحد مگامدول احیای مستقیم آن با حضور محمد شریعتمداری آغاز شد.
نقطه یابی این مجتمع از سال ۱۳۸۴ آغاز شده بود و در سال ۱۳۸۷ سرمایه گذار جدید وارد پروژه شد. مجموعه انباشت و برداشت مواد اولیه و محصول در این مجتمع ۵٫۲ میلیون تن در سال خواهد بود.
این مجتمع در فاز اول ظرفیت تولید ۱٫۵ میلیون تن انواع ورق های خاص و کیفی را دارد.
ظرفیت ذوب(فولادسازی)این طرح ۱٫۵۵میلیون تن، نورد ورق به ظرفیت ۱٫۵ میلیون تن و احیای مستقیم به ظرفیت سالیانه ۲ میلیون تن است.
مجموع سرمایه گذاری انجام شده ارزی و ریالی این کارخانه ۸۳۰ میلیارد ریال و جمع کل سرمایه گذاری تا اتمام پروژه ۳۶ هزار و ۸۷۸ میلیارد ریال است و با راه اندازی آن برای ۲ هزار و ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می شود.
همچنین این پروژه در زمینی به مساحت ۵۵۰ هکتار و با زیربنای ۱۸۷ هزار و ۳۱۶ متر مربع راه اندازی می شود.

print
Print Friendly, PDF & Email

ارسال نظر

شش + 18 =